BOZTEPE’NİN GÜLÜ KIZLAR MANASTIRI

    Trabzon’un meşhur Mitra (Boztepe) dağının denize bakan en güzel yerinde 14. yüzyılda yapıldığı söylense de, aynı yerde Roma döneminde Trabzon’un Hıristiyanlığı kabul etmeden önce Mitra tapınağı vardı. Kızlar Manastırı’nın yerindeki Mitra tapınağının bölgedeki en eski tapınaklardan biri olduğu belirtiliyor.
  Trabzon İmparatorluğu (Komnenoslar) döneminde (1204-1461) işte bu Mitra tapınağının yerine bir Manastır yapıldı.
  eab50d16-16f8-4233-afac-3ed82a2406e3.jpg Trabzon İmparatorlarından III. Alexios (1349-1390) Mitra tapınağının bulunduğu alana Manastırı inşa etti.
Yüksek bir koruma duvarı ile çevrilen manastır, Osmanlı döneminde birkaç defa onarılsa da son şeklini 19. yüzyılda aldı.
   Şapellerin bulunduğu Manastırdaki kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor. Manastırda, kaya kiliselerinde örneğine nadir rastlanan freskler bulunuyor.
   Kızlar Manastırı’nın iki yıl önce restorasyonu tamamlanmıştı. Cumhuriyet döneminde kaderine terk edilen ve 1940’lı yıllardan sonra, kentteki evsizlerin barınağı olan Manastır, eski belediye başkanlarından Volkan Canalioğlu döneminde elden geçirilmiş, manastırda o dönem bir de küçük konser verilmişti. Manastır daha sonra 2014 yılında yeniden restorasyona tabi tutuldu. 4 yıl süren restorasyon sonrası Manastır yeniden düzenlendi. Restorasyon 2018 yılında tamamlandı.
Trabzon kent merkezinde kiliseyken camiye çevrilen, 1960’lı yıllarda müze haline getirilen, son yıllarda da yarısı camiye çevrilen Ayasofya’dan sonra en önemli tarihi eserlerden biri olan Kızlar Manastırı’nın, restorasyonu bitmesine rağmen turizme açılmaması eleştiriliyor.
 
                                          Rahibeler ve kız öğrenciler!
740ecea1-fdf8-46b8-b564-bbe66c9ac535.jpgEmekli öğretmenlerden merhum Hami Nayır, 1910’lu yıllarda, İskenderpaşa Camiinin doğusundaki sübyan mektebinde okuduğunu belirterek, “Evimiz Tekke Mahallesinde idi. Rus işgali sonrası Boztepe’ye çıkardık. Kızlar Manastırı hatırladığım kadarıyla sarı renkli idi. Manastırda eğitim alan genç kızlar, bahar aylarında Boztepe’nin çimenlerinde sere serpe otururlardı” demişti… Nayır, daha sonraki yıllarda Manastırın içini gezdiğini kaydederek, “O yıllarda Manastırın içinde bir de mezar vardı. Manastırın yaslandığı kayadan su akardı. Mağara içindeki kilise bölümünde çok güzel freskler vardı. Arka taraftaki odalar tahminim o ki ibadet odaları idi. Öndeki duvara bitişik mekanlar ise yatakhane olarak kullanılırdı. Manastırda eğitim alan kızlar ve rahibeler orada kalırdı diye tahmin ediyorum” demişti…
 
                                                      Otopark sorunu
b4587334-e528-4fe5-b771-fc3ec6e82d17.jpgKızlar Manastırının restorasyonunun tamamlanması ve Kültür ve Turizm Bakanlığından Trabzon Büyükşehir Belediyesine teslim edilmesine rağmen Manastırın turizme açılmamasını eleştiren turizmciler, “Manastırın restorasyonu bitti ancak, bölgede otopark sorunu var. Ayrıca Manastıra yakın konutların da istimlak edilip yıkılması lazım. Manastırın çevresinin temizlenmesi gerekir. Büyükşehir Belediyesi, manastır çevresinde kesinlikle en az 50 araçlık bir otopark yapmalı. Manastır, Büyükşehir Belediyesi için de bir gelir kaynağı olabilir. Girişler ücretli olur, iç bölümde kafe ve restoranlar yapılır, bunları belediye işletir ve gelir elde eder” dediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar