Bruno Taut!

Bruno Taut!

Dün öğle saatlerinde Almanya Cumhuriyeti’nin Trabzon fahri konsolosu, Trabzonspor Yönetim Kurulu üyesi Dr. İhsan Alioğlu aradı.‘KTÜ, Mimarlık Fakültesi’nde Almanya Büyükelçiliğinin desteklediği  Bruno Taut ile ilgili bir sergi açılışı var. Ayrıca Bruno ile ilgili söyleşi de yapılacak’ dedi. Ahmet Özer’in,1998 yılında Trabzon Ekspres’te Bruno Taut ile ilgili bir yazısı yayımlanmıştı.

Bruno Taut Trabzon Lisesinin mimarı. Türkiye’de çok önemli yapıtlara imza atmış bir mimar.

KTÜ’de Bruno Taut için düzenlenen etkinlikte, ünlü mimarın hayatı, eserleri mutlaka anlatılmıştır.

Özer’un Tuat için 1998 yılında yazdığı yazı şöyle;

Bruno Taut'un büstünü, mimarı olduğu

Trabzon Lisesi'nin bahçesine dikelim

Mektebi Mülki İdadi'den Trabzon Li-sesi'ne yolculuk

Bilindiği gibi Trabzon Lisesi'nin bugünkü ye­rinde yıllar önce 1884 yılında temeli atılan 1887 yılında öğretime açılan, bir başka lise vardı. Bu lisenin kuruluşunun 100. yılı 1987 yılında büyük bir törenle kutlandı. Yurtiçinden, yurtdışından pek çok davetli, bu okulda görev yapan pek çok öğretmen, bu okuldan mezun sayısız öğrenci gün nedeniyle Nisan 1987'de Trabzon'daydı….

Mektebi İdadi bir süre sonra Trabzon Sultanisi adını aldı. Ardından da Trabzon Lisesi oldu. Mektebi İdadi bir başına dönemin Trabzon Va­lisi Giritli Sırrı Paşa'nın eseridir denilebilir. Bu durum ayrıntı olarak pek çok yazıda dile ge­tirilmiştir. Eski lise 1887'den 1938'e değin eğitim alanında önemli bir işlevi taşır oldu. Gün geldi yıkıldı yerine yeni bina yapıldı.

Mimar Taut'un özgün çalışması Trabzon Lisesi

 Bugünkü Trabzon Lisesi'nin mimarının 4 Mayıs 1880 ta­rihinde imparatorluk dönemi Almanya'sının Baltık Denizi kıyısında bulunan Königsberg ken­tinde (Bugünkü Rusyanın Kaliningrad kenti) doğduğunu, 24 Kasım 1938 de ölüp vasiyeti üzerine Edirnekapı Mezarlığına gömülen tek Avrupalı olduğunu kim nereden bilir?

Çok sevgili hocamız Zühtü Ellesoğlu’nun cenaze törenin ardından Lise müdürü değerli yönetici Ömer Eyüboğlu’na Bruno Taut’un yaşamından, emeğinden 1936- 38 yılları arasında yaşadığı Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışmalardan söz ettim.  Sevgili Eyüboğlu, Bruno Taut’un bir büstünün lisenin bahçesine dikilmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

1880'den 1938'e 58 yıl, bir büyük serüven:     

Bruno Taut, 1901 yılında Yapı Meslek Okulu'nu bitirdi. Bir süre mimarlık bürolarında çalıştı.  1904'te Stuttgart'ta mimar ve kent ta­sarımcısı T. Fisher'in bürosuna girdi. 1908'| Berlin'e gitti. Bir yandan çalışırken, bir yanda da üniversitede kent tasarımı derslerini izledi. 1914'te Berlin'e dönerken büro açtı.

1916 yılında İstanbul'a geldi. Türk-Alman Dostluk Evi için düzenlenen yarışmaya katılan mimarlar arasında yer aldı.

1. Dünya Savaşı'nda cephe gerisinde görevlendirildi. Savaş sonrasında bir ara Moskova'ya gitti. Yurduna dönünce ilk kitabını yayımladı. 1921-1924  arası Magdeburg    kenti   baş mimarlığına getirildi. 1932'ye değin Berlin de konut üreten kuruluşların danışmanlığını yaptı.  1931'de yeniden Sovyetler Birliği'ne gitti. 1933'te ülkesine döndü. Nazilerin iktidara gelmesiyle önce İsviçre'ye sonra da Japonya Mimarları Birliği'nden aldığı bir çağrıyla bu ülkeyegitti ve orada üç yıl kaldı.  

1936-1938 Türkiye yılları ve katafalkın yapımı

 

Bruno Taut 1936'da Türkiye'ye geldi. Güzel sanatlar Akademi'si Mimarlık Bölümüne öğretim üyesi olarak atandı. Milli Eğitim Bakanlığı mimarı olarak eğitim yapıları tasarladı. Dili Tarih Coğrafya Fakültesi, Cebeci Ortaokulu, İzmir Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi, Trabzon Lisesi onun özgün yapıları arasında yer aldı.

Taut, 1937 yıl mayısında projesini çizeceği lise için Trabzon'a geldi.

Mimar Bekir Gerçek, bir yazısında Taut’un yapıtı Trabzon Lisesi için şu yargıda bulunur.

"Kavak Meydanı Caddesi ve Maraş Caddesi arasındaki kot farklılıkları üzerine halı gibi serilen bir bina! Işık, güneşlenme, seyir, rüzgarlanma ve fiziksel girdilerin mekanlarına engerekli yararları sağlıyor. Bu mekanlar bütün okul; spor ve toplantı salonları kütüphane, yemekhaneler, yatakhaneler, revir, derslikler, kimya, biyoloji, coğrafya, resim, müzik laboratuvarları, oda ve atölyeleri ile çok çeşitli diğer fonksiyonlara cevap verecek olumlu mekanları da sunmaktadır...Taut Türkiye'de bulunduğu yıllarda, MiMAR BİLGİSİ adlı kitabını yazdı.

1938 yılında ölen Atatürk için bir devlet töreni projesi istendi Taut’tan. Kendisine bu konuda teklif getiren Cevat Dursunoğlu’na ‘ kader bana bu görevi verdi, demekle yetindi. Taut o sıralar hasta idi. Ancak konu Atatürk’tü. Gece yarılarına kadar Ankara’nın sert rüzgarlarına karşı direnerek projeyi tamamladı. Kaldığı otel odasını atölyeye dönüştürdü. Katafalk ana düşünce olarak 1.5X 1.5 boyutunda dört büyük kolonla belirlenen bir mekan çekirdeği olarak tasarlanmıştı. Katafalk 20 Kasım 1938 günü yapılan devlet törenine yetiştirildi. Taut bu çalışması için ücret almadı. Para teklif edildiğinde ‘Böyle bir öneri beni çok üzer, çağımızın bir büyüğünün ölümü sonucu bana düşen böyle bir göreve karşılık para almamamdır. Bu emeğinin karşılığı olarak çocuklarına bırakacağı bir teşekkür mektubu almanın kendisi için yeterli olacağı belirtmiştir.

Bruno Taut’ un mezarı Edirnekapı Şehitliği’nde . Mezar taşı yalın ve etkileyici.  Bir çıplak ayak izi duruyor mermerde, ‘Bu topraklarda bir iz bıraktım’ dercesine.

 

AKP’nin merkez ilçe adaylarıAKP merkez ilçe seçimleri için adaylar çalışmalarını hızlandırdı.

Siyaset yapanlar için ‘en tatlı, ballı’ iş, desteklediği partinin iktidarda olduğu dönemlerde, partinin teşkilatlarında görev almaktır.

Parti teşkilatlarında görev aldığında, her şeyden önce bir etiketin oluyor.

İktidar gücü ile maddi ve manevi kazanç sağlaman kolaylaşıyor.

Bu, olay dünden bugüne devam ediyor.

İktidarlar değişiyor, düzen değişmiyor.

Önceki gün idi. Gazipaşa yokuşunda takım elbiseli, kravatlı ve yakasında nal gibi bir ampül arması olan bir işadamı ile karşılaştım.

İlk sorusu ‘Merkez ilçe seçimlerinde kim kazanır. Muammer Şahin mi, Yılmaz Büyükaydın mı?’ oldu.

‘Her iki aday da, kazanacağını söylüyor. Kimin kazanacağı senin için önemli mi?’

-‘Önemli olmaz olur mu? Teklif geldi. Birinin listesindeyim’

‘İkisi de kazanabilir. Şanslar eşit görünüyor’ dedim.

Kunduracılar caddesinde bir başka kişi ile karşılaştık. Benzer bir soru yönetti.

O da, bir diğer adayın listesine girecekmiş.

AKP merkez ilçe yönetimlerine girmek için özellikle, devletle iş yapan esnaf, tüccarı biraz hevesli gördüm.

Haksız da değiller.

Piyasalarda alış veriş durma noktasına geldi.

Esnaf, tüccar siftahsız dükkan kapatıyor. Bu ortamda tek umut, devlete iki kalem mal satmak veya ihale alabilmek!

AKP merkez ilçe seçimleri ile ilgili olarak bu aşamada değerlendirme yapmak doğru değil.

Saflar biraz daha netleşsin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.