Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

BU 23 NİSAN'I DAHA FARKLI KUTLUYORUZ

TBMM’NİN AÇILIŞ YILDÖNÜMÜ
23 Nisan 1920, Kurtuluş öncesi toplanan Anadolu Kongrelerinde alınan son kararla Anadolu’nun bağrında, Ankara’da TBMM toplandı. Başkomutan belli, yüce lider belli ancak o kendisini tek adam olarak kabul edip Kurtuluş Savaşına başlamıyor. Milletin kararı ile milletin kurtuluşunu sağlamayı düşünüyor.
‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi ile meclis toplanıyor. Meclis üyelerinin bir kısmı komutan, bir kısmı eğitimci, bir kısmı hekim, bir kısmı din adamı, halk önderi. Bakın o ilk meclisin resmine halkın egemenliğini nasıl yansıttığı açıkça görülüyor. Çok ateşli tartışmalar oluyor, çekişmeler oluyor ancak kararı milletin meclisi veriyor. Bu meclis dünyaya örnek olan Türk Kurtuluş Savaşını yönetiyor. Başta elbette dünyanın saydığı başkomutan. Ancak o halkına güveniyor, halkının egemenliğine inanıyor ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyor ve başarıyor.
97 yıl geçti aradan. Her yıl 23 Nisanı ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI olarak kutlarız. Bugün de 23 Nisan. Bugün de kutlayacağız. Ancak biraz farklı kutlayacağız.  97 yıl önce bu meclisin yetkilerini daha da genişletmek için çaba gösterilirken bir hafta önce gerçekleştirdiğimiz Halkoylaması ile yetkilerini bayağı kısıtladık. Gerçi oylama sonuçlarına göre halk meclisine yine de sahip çıktı. Ancak sayısal olarak farklı bir durum ortaya çıktı. Uluslararası Anayasa hukukunda görülmemiş bir durum. Yüzde 51,4’le anayasa. Oysa Anayasa tanımında, halkı devlete karşı koruyan ve çok geniş bir mutabakatla kabul edilen yasa olarak kabul edilir. Aslında sonuç bunu gösteriyor. Ancak politikacılar nasıl görüyor... Halk daha geniş katılımlı bir anayasa istiyor, sonuç bu.

16 NİSAN’DA BİR MAÇ MI YOKSA BİR YARIŞ MI OLDU?
Birçok kez belirttim. Demokrasilerde seçim çok önemlidir. Ancak seçim bir yarış değildir. Halkın istencinin yönetime yansımasıdır. Halkın önüne yine halkın seçtiği temsilcilerce koyulan seçeneklerden en doğrusunun, en iyisinin seçilmesidir. Bu seçim bir yarış değildir. Geçen istediğini yapar geçemeyen de  onun gücünün karşısında ezilir yok olur gider. Eğer böyle olsa Demokrasi en mükemmel yönetim biçimi olmaz.
Belki normal seçimleri, parlamento seçimlerini bir yarış gibi görebilirsiniz ki bu da çok yanlış olur. Ancak Anayasa oylaması gibi, devlet başkanlığı, Cumhlurbsaşkanlığı seçimi gibi seçimler kesinlikle yarış biçiminde olamaz. Çünkü kazanan düzenin tamamına hükmedecek. Kabul eden de etmeyen de bu sistemle yönetilecek. Anayasa oylaması ne at yarışıdır, ne de maçtır. “Oh işte geçtik, kazandık şimdi siz kaybettiniz, biz istediğimizi yaparız” denemez. Yüzde birin, hatta bir kişinin bile rahat edebileceği sistem olmalı demokrasi.
16 Nisan akşamı sonuçlar belli oldu. Tartışmalı yönlerini yasal muhataplarına bırakalım da biz halk olarak ne bekliyoruz ona bakmalı, “Eyvah kaybettik yandık” denmemeli. Seçim öncesi suratların görüntüsü ile seçim sonrası aynı olmamalı. Yüzler gülümsemeli, halk mutlu olmalı. Güvenmeli, adil olduğuna inanmalı. Öyle mi oldu ya da oluyor. Sorun kendi kendinize.

23 NİSAN SALT BİR ÇOCUK BAYRAMI DEĞİLDİR
Resmi adı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır… Ancak son  yıllarda sanki biraz da küçümser gibi salt Çocuk Bayramı olarak kabul ediliyor. Çocuklar ilköğretim okullarında, çocukların yasak savan basit gösterileri ile bayram kutlanıyor. Bayram sabahı zevksiz, sanatsız, çiçeksiz teneke bir çelenk birkaç kişi tarafından anıta koyulur törene başlanır. Oysa on-onbeş yıl önceki bayramları daha önceki bayramları anımsayın. Çocuklarımız rengarenk giysileri ile meydanlarda gösterilerini sunmanın mutluluğunu yaşarken veliler de yavrularını onur duyarak izlerdi. Çocukların kaymakamlara, belediye başkanlarına sembolik de olsa vekalet etmesi unutulmayacak anılardı.
Neden Çocuk Bayramı idi. Aslında ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI olduğu halde neden çocuk bayramı idi. Yüce önder toplumda çocuğun önemini çok iyi bilirdi. Toplumun özü çocuk. Tohum filiz oldu, ağaç olacak ulu bir çınar olacak. O daha doğarken bebekken, çocukken önemlidir. Böylesine önemli bir günü onlara armağan ederek toplumun da dikkatini çekmiştir. Ancak anlayan anlar. Ulusal egemenliği kavrayamayan ya da kabul etmeyen elbette 23 Nisanı gereği gibi kutlayamaz.

BU 23 NİSAN’DA BİRAZ DAHA DERİNDEN DÜŞÜNELİM
97 yıl önce 23 Nisan’da ne yapıldı. TBMM’nin toplanması neyi sağladı? Top sesleri Ankara’ya ulaşıyordu. Halk Ankara’yı dinliyordu. Umudu adeta tükenmiş halka bir güneş doğmuştu. Artık bir hanedanı kurtarmak için değil kendini kurtarmak için eller birleşmiş, yürekler birleşmişti. Mehmetçik büyük komutanının emrinde cephede savaşırken arkasında kendi gücü vardı. Bu meclis savaşıyordu, bu meclis gaziydi. Üyelerinin birçoğu cepheden dönmüş yine cepheye dönüyordu. Ordusu ile milleti ile bir bütün olmuştuk. Ve bu savaşı bu meclis başkomutanının önderliğinde kazanmıştı. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir meclis yoktur. İşte bu gerçeği tam algılayarak her dönemde seçilen üyeler çalışmalıdır. Kendilerini 23 Nisan 1920’deki atalarının vekilleri olarak kabul etmelidir. Bu sorumlulukla hareket etmelidir. Bu meclis gazi bir meclistir. O koltuklarda oturanlar bu bilinçte olmalıdır.

23 NİSAN KUTLU OLSUN
97 yıl. Yüzyıla yaklaşıyoruz. Binlerce yıllık bir geçmişi olan bir ulus için yüz yıl  çok uzun bir zaman değil. Ancak insan yaşamı için çok uzun bir süre. O gün doğanlardan yaşayanlar varsa 97 yaşında olmuştur. Onlar onuncu yılından buyana anımsayacaklardır. Onlar sevinçle  ve mutlulukla  23 Nisanları kutlardı. O günleri anımsayabiliyorlarsa sorun bakın ağlayarak anlatacaklardır. Onlar bugünkü törenlere bakıp adeta utanıyorlar. Bu önemli günler böyle kutlanmaz. Buna ancak çocukların oyunlarındaki BAYRAMCILIK OYNAMAK denir. Ulusal günler ve bayramlar böyle kutlanmaz.
97. yılda doksan yedi yıl önce bu büyük günü bize bağışlayanları rahmetle ve saygı anarken en kısa zamanda ulusal bayramlarımızı eski coşku ve heyecanla kutlamamızı diliyorum.
KUTLU OLSUN BU BÜYÜK BAYRAM.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.