"Bu ekip Türkiye'yi yönetecek ekiptir!"

"Bu ekip Türkiye'yi yönetecek ekiptir!"

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Trabzon'da basın toplantısında konuştu. Toplantıya CHP İstanbul Milletvekilleri Gökhan Zeybek, Turan Aydoğan, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu katıldı.

 

İşte Basın Toplantısından satır başları:

 

KENDİNİ TANITARAK BAŞLADI

Trabzon gezimizde bizi yalnız bırakmayan Trabzon teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Ben bir Trabzon evladı olarak karşınızdayım. Beni tanımayanlar için anlatayım. Ben ilk orta liseyi Maçka Lisesi’nde son sınıfta Trabzon Lisesi’ne nakil yaptırdım. Ömrümün büyük bir kısmı Maçka’da geçtim. İstanbul’da üniversite okudum, sonra Trabzon’a döndük ve Uzun Sokak’ta Çinili Çarşı 5. Katta plancılık ofisi tuttuk. Meslek hayatımıza Trabzon’da başladık. 1 yıl sonunda tekrar İstanbul’a gittik. İlk işimizi Beylikdüzü’nde yaptık, haritalarını çalıştık devamlı ilişkim oldu. Başkanlar değişse de planlama işi yapmaya devam ettim. Ekrem beyle İstanbul’da tanıştık, 2 dönem önce mezun olmuş. Ekrem bey kendine hedef koyan ve o hedefi gerçekleştiren bir karakter. Siz her biriniz yakinen tanıyor takip ediyorsunuzdur. Dünya görüşlerinde siyasi görüşlerinden bağımsız Trabzonluların bakışı vardır. Telefonumuzda öyle mesajlar var ki karşı partide görev yapan arkadaşların bizi desteklediğine dair. Sayın İmamoğlu’nu yakınken takip ediyor başarılarından da gurur duyuyordur. Her birimizin siyasi duruşu bakışı vardır, memleket olunca siyasi kimliklerimizi bırakırız.

 

"BU EKİP TÜRKİYE’Yİ YÖNETECEK EKİPTİR."

 

Doğduğumuz toprakları Trabzonlu Belediye Başkanı olarak temsil etmeye çalışıyoruz. Dünya bile Beylikdüzü’nün ne olduğunu merak edip girmiştir. Cumhuriyet tarihinde de herhalde böyle bir süreç olmadı. 2 kez yapıldığı tekrarlandığı gencecik bir adam çıktı “hak yemem hakkımı da yedirmem” dedi ve alın teriyle oturdu. Kendisiyle çalışmaktan onur gurur duyuyorum. Kişiden bağımsız, Türkiye Cumhuriyetinin kişiye bağlı gitmeyeceğini görüyoruz. Bu moderasyonu yapabilecek bir çok insan var. İmamoğlu halk nezdinde her yerde bilinen tanına birisi. Eğer uzayda yaşam varsa herkes Beylikdüzü’nü biliyor. Ufoların bile haberi var Beylikdüzü’nden. İstanbul’un da dönüşümüne imza atacağız. Sorun yumağı haline dönmüş bir kentten bashediyoruz. Bundan 20 sene önce 1999 depremi yaşadığında nüfusu 9,5 milyondu. O günün koalisyon partisi, hükümeti başarılı bir tutumla depremin etkilerini atlatmamızı sağladı ama ekonomik krizi siyasi krizle birleşince oldu. Bugün geldiğimiz günde ne esnaf ne sanayici mutlu. Hükmedenler değişebilir, baki olan devletin kurumlarıdır. Kurumları siyasi duruşa göre değiştiremeyiz. Aynı hükümet döneminde bakanlığın değiştiğini gördük. Yerelde birebir yaşıyoruz. Hükümetten beklenen herşey belediyelerden bekleniyor. Biz hizmete soyunduk, kaymakam bey ne söylerse yardıma koşuyoruz. Bölgemizdeki 60 okulun ihtiyacını biz gideriyoruz. Elektriği de yolu da eğitimi de sağlık da bizden soruyorlar. Bu ekip göreceksiniz, Türkiye’yi yönetecek ekiptir. Liyakata önem veren devletin bürokrasinin kesinlikle siyasileşmemesi gereken bir anlayıştan geliyoruz. Bürokrasinin siyasallaştığında neler yaşanacağını görebilen en net kişiyim. Ufak şeyi bile yaparken kavga gürültüyle yapıyoruz. Karakterimizde var, akıntıya karşı yüzerdik, zorlukların üstesinden de gelmeyi biliriz. Hangi zorluk çıkarsalarda bunun üstesinden geleceğimizi bilin. Devlete dair, memlekete dair ürettiğimiz şeyler maalesef basında yer bulmayınca vatandaşa ulaşamıyorsunuz. Siyasete iddia koyan insanların fikirlerini ön yargısızı, ama basın mensubu haberi bütün yalınlığıyla vatandaşlara ulaştırmak zorundadır. Kamusal bir tarafı var bu işin.

"TRABZON İNSANI CESURDUR"

Trabzon insanı cesurdur, Bu topraklar bize çok şey verdi, sıra sizde. Vatana millete bu bayrağa sorumluluğumuz var. Memleket giderse ne sizin yaptığınız mesleğin ne de bizim belediyeceliğimizin kalır. Hiç kimse oturduğu kolu babasının malı gibi görmeyecek  ben dahil. Babamızın kaynaklarını kullanarak iş üretmiyoruz. Koltuğun büyüsüne kapılanlardan olmayacağız, görevimiz vatandaşa hizmet etmek. Bunu yapacak olan kadrolar bu masasının etrafından çıkacak. Trabzonlu bir belediye başkanı olarak her zaman mutlu oldum. Burada dostlarla buluşmak beni mutlu etti. Tamamen bu topraklara olan borcumuzdan ötürü buradayız. Bu kente yapılması gereken, fikir anlamda İstanbul’da 39 ilçede tek şehir plancısı başkan benim. Ankara’da vardı, İstanbul ilk kez test ediyor. Trabzonlu olmamın önemli olduğunu düşünüyorum. Geliş amacım Trabzon’da neler oluyor, biz kente dair nasıl aksiyon ve fikir verebiliriz. Ekrem kardeşim 39 ilçeye eşit hizmet götürüyor. Bir farkımız ben o eşitliği sağlayalım diye arada bastırıyorum. Beni de kıramıyor yönetim kadroları, iyi gittiğimizi düşünüyorum.  

"TRABZON SAHİL ŞEHRİYDİ"

Vali beyi ziyaret ettiğimizde Trabzon’a dair bazı şeyleri konuştuk. CHP Bütçe görüşmelrinde demiryolu sürecini takip ediyor. Trabzon tarihten gelen bir merkez antik çağlara dayanan bir merkez olma özelliği var. Bu özellik kişilere bağlı hiç olmadı. Demiryolunun farklı noktalara çıkacak ya ada konuşuluyor olması… Rize’de olur mu? Trabzon yıllardır bekliyor, bugün olmuş bir iş  değil, her koşulda da Trabzon’a demir yolu gelmeli.  Eski Trabzon çok daha güzeldi, eskiden Trabzon sahil şehriydi deniz nerede göremiyorum denizi... Denizden kopartılan bir toplumdan bahsediyoruz. Denizle temas ettiğinizde duygularınızı hareketlendirir. Denize ulaşmak için ciddi survivor yapmak lazım. Trabzon sahillerinin ne durumda olduğunu biliyoruz.  Trabzon’un dönüp bir tarihine bakması lazım, tarihindeki kişilerine de bakması lazım. Bu kente yapılan yanlışların karşısında durması lazım. Sayın vekilimiz il başkanımız güzel bir savunma örneği getirirken birilerinin arkasında durması lazım. Devlette devamlılık esastır, tabi ki güzel projeler olacaktır.

"BİR ZAMANLAR İTALYA’DAN BİR KASABA GİBİYDİ"

Reşadiye kavşağı aşıklar parkının önündeki uçan yol… Geçmişte anlattığınız Trabzonun bugün nesini anlatıyorsunuz?  Boztepe, Çukurçayır’dan kim memnun? 1950 fotoğrafları vardı. İtalyada bir kasaba gibi. Tanjant yolu yaptık, şehrin içinde kalacak, bunu kent için yol gibi tasarlayalım dedik olmadı. Aynı şeyler şimdi Kanuni Bulvarı için geçerli. Raylı sistemi konuşacağız ya, 350 bin insanın yaşadığı merkezden bahsediyoruz. Taksiciler karşı çıkacak kusura bakmasınlar. Kim memnun Trabzon kentinden turist niye gelsin Trabzon’a. Gelen yaylaya çıkıyor. Trabzon kentine sahip çıkmalı?  Sahip çıkanları yalnız bırakmayacağız kente dair bir şey konuşulacağı zaman yan yana durmak gerekiyor. Hepimiz Trabzon için mücadele etmek zorundayız. Genç’e Zorluğoğlu’na ve Valimize gittik. Kafamızda bir şey belirirse arar söylerim bu siyasetten öte bir şey.

 

"DENİZ DOLDURMAKLA YATIRIM OLMAZ"

Denizi dolduralım tünel yapalımla yatırım olmaz. Balık yuvaları 70-80 metrede balıkların gözünün kör olduğunu söyledi sayın vekilimiz. Yaptıkları dolgudan dolayı balık çeşitliliğinin azaldığını hepiniz biliyorsunuz. Kör balık ne demek ya. Balıkları bile rahat bırakmamışız. Onarın da hayatını bozduk. 1990 yolunda orada can kayıpları yaşanmıştı. Düşünün dere yatağının ne hale geldiğini al bir yanlış yerden daha yanlış yere. Her ne kadar Hes’le önünü kessek de düzelteceğiz. Bir algı var onunla mücadele ediyoruz. ‘Bir dikili ağacınız yok’ hayalini bile kuramayacakları ormanlarımız var’ bizim bilim ve akılla işimiz diğer tarafta hiçbiri yok. Cesur olacağız.

AHMET KAYA'NIN KONUŞMASI:

"Trabzon’da emeklilerimiz meydanda arkadaşına bir çay ısmarlayalımıyor. O insanlara maaş vermeyi lütuf sanan bir iktidar var. Kalan hayatlarında daha huzurlu yaşamaya motive etmek varken lütuf sanılıyor. Parlementodan seçilen bakanlar halkın içinde dolaşırdı yeni sistemdeki bakanlar valilik protokolüyle ağırlanıyor halkın içine karışmıyor. Bügün CHP milletvekilleri 81 ilde geziyor raporlar hazırlıyor ve çözüm önerileri olarak sunuluyor maalesef kulaklarını tıkamış bir iktidar var. İstanbulda yapamazsınız edemezsiniz dediler, sevgi kardeşim diliyle inanılmaz bir hikaye yazdı. Tevfik Göksu Trabzonu bilmiyor. Trabzonluların gösterdikleri fedakarlıkları bilmiyor. Bir kitap var Trabzonu anlatan ilk örgütlenmeleri anlatan Trabzon insanının milli mücadeledeki duruşunu anlatan kitabı oku öğren diye kitap gönderdim. Umarım Trabzon insanını anlamıştır. Faydalı olduğu kanaatindeyim Trabzon’a sataşmaktan vazgeçti."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.