Bu işin sonu kötü bitecek gibi!

  Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, ‘İran’daki rejimin önünde iki seçenek vardır. İran’daki ve dünyadaki tabanının önünde küçük düşürülmeyi hazmedecek, bunu kitle histerisi boyalmaları ile maskelemeye çalışacaktır. Ya da dünyanın tamamını yakabilecek, en azından İran’daki rejimin yıkılmasıyla sonuçlanabilecek bir savaşı şimdi göze alacaktır’ dedi.
bu-isin-sonu.jpgYahya hocanın, son olaylarla ilgili değerlendirmesi şöyle;
‘Rusya yönetiminin gündeme "rejim değişikliği" kategorisini sokması önemlidir. Olan bitenin uzun vadeli bir askeri stratejinin yürürlüğe koyulmaya başlanması şeklinde düşünülmesi şeamet telllallığı değildir. Türkiye'de dünya siyasetinin "realist" paradigma içinde konuşulmasını neredeyse imkansızlaştıran bir "anti-Amerikancılık" ve iktidar gücünü İslamın egemenliğini arttırmak için kullanan İslami rejimlerin varlığını inkarcılık o kadar yaygın ki... korkuyorum, Türkiyem için.
İran sıkışmıştır. Rejim içeride eğitimli İranlılar arasında nefret edilen bir rejimdir. ABD'ye yerleşmiş bir İranlı diasporası rejim değişikliği için elindeki bütün imkanları kullanmaktadır. En önemlisi, bugün İran rejiminin varlığı ile İsrail devletinin varlığı bir arada sürdürülemez. Ya İran, korkutma, tehdit, yıldırma stratejisi ile Batı'yı Orta Doğu'dan sürecek, ya da İran rejimi savaşla yıkılacaktır.
 
İran'daki rejimin önünde iki seçenek vardır. İran'daki ve dünyadaki tabanının önünde küçük düşürülmeyi hazmedecek, bunu kitle histerisi boşalmaları ile maskelemeye çalışacaktır. Ya da dünyanın tamamını yakabilecek, ama en azından İran'daki rejimin yıkılmasıyla sonuçlanabilecek bir savaşı şimdi göze alacaktır.
Dünyayı anlamaya çalışan bir faniyim. Falcı değilim. Ama içimdeki zar atan tahmin yönüm, sanki İran rejiminin karar alıcı kadrosu birinci yolu seçecek diyor bana.
Bu arada, anti-kapitalist, anti-emperyalist İttihat Terakki Teşkilat-ı Mahsusa ideolojisi şu an nerede ise izlenen bütün kanallarda platformları tekeline almış görünüyor.
 
Size bir şey söyleyeyim. Ben 78'i devirdim. Sağlığım şinanay şinanay değil. Bu nedenle hadi gelin iddiaya girelim diyemiyorum. Ama bilin ki, İslam dininin kökeninde, yani Kuran metninde ve bize Sünni ve Şeriat kiliseleri tarafından aktarılan Sünnet ve erken İslam tarihi hikayesinde, Müslüman olan ve olmayan insanların AYNI hukuk önünde  EŞİT haklara sahip olacakları bir DEVLET ve HUKUK sisteminin olmayışını korkakça konuşmaktan kaçmamız, karanlıkta kırda işemeye giderken ıslık çalmaya benziyor. İSLAM Sünni ve Şii şeriatı, Müslüman olanlarla olmayanların AYNI hukuk düzeninin EŞİT statüde yazıcısı ve öznesi olacakları bir evrensel barış sisteminin önünde şu an için en büyük fikri, felsefi, ideolojik, kültürel engeldir. Bana istediğiniz kadar küfredin bunu dediğim için. Sadece korkak ya da cahilsiniz derim içimden bunu yaptığınız için.
  Bu işin sonu kötü bitecek gibi. Benim kuşağım bile kimilerinin Armageddon dediği belayı görebilirim. Yani görerek yok olabilir.’

Orman Lojmanları yıkılacak!

  Trabzon Lisesinin karşısında, yıllar öncesinde Trabzon’da futbol oynanan ilk alan olan Orman Lojmanlarının bulunduğu bölgenin millet bahçesine dahil edileceği öğrenildi. 
orman-lojmanlari.jpg  Orman Lojmanlarının, Orman Bölge Müdürlüğünün Toklu Mahallesindeki yerleşkesinin içindeki bir alanda inşa edileceğini belirten üst düzey bir bakanlık yetkilisi, ‘TOKİ, Orman Bölge Müdürlüğü sahası içerisindeki uygun yere 40 civarında lojman yapacak. Bakanlık olarak biz de Kavakmeydan’daki Orman Lojmanları alanını terk edeceğiz’ dedi.
 
Orman Lojmanlarının bulunduğu alanda, tiyotro ve kültür merkezi inşa edilmesi bekleniyor. Atapark’taki tiyatro binasının bölgede yapılacak kavşağa dahil edileceğini söyleyen bir yetkili, ‘Tiyatro binası için Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, dünyaca ünlü bir Azeri mimara yapılacak olan tiyatro ve kültür merkezinin maketini ve projesini hazırlatmıştı. Orman lojmanlarının yerine bu proje yapılabilir’ dedi.

Tek çare çevre yolu!

  tek-care.jpgTrabzon’da trafiğin en yoğun yaşandığı güzergah olan Yomra-Akçaabat arasında gün geçmiyor ki bir ölümlü trafik kazası olmasın. Sahil yolunun aynı zamanda şehirlerarası yol olarak kullanıldığını söyleyen KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atakan Aksoy, ‘Trabzon’da trafiğin rahatlaması için çevre yolu şarttır. Sahil yolunda ne kadar köprülü kavşak, üst geçit vs. yaparsanız yapın, yoğunluğu ve trafik kazalarını önleyemezsiniz. Çünkü, bu yol hem şehir içi hem de şehirlerarası yol olarak kullanılıyor. Şehirlerarası yolu şehir içi yolundan ayırmak zorundayız. Bunun için de tünel geçişli çevre yolu şarttır’ dedi.

Esnafa tabela borcu!

 esnafa.jpg  CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Ömer Dayı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi geçmiş yıllardan işyerini kapatan esnaftan tabela, çöp vergisi tahsili yapmak için vatandaşın evine tebligat gönderdiğini belirterek; ‘Bu konuyu Ortahisar Meclis toplantısında  gündeme getirdim, Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç bu konuyu Ortahisar Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Sayın Mehmet Karaoğlu’na sordu, Sayın Karaoğlu işyerini kapatan esnaf kapattığına dair belgeyle müracaat ettiği takdirde kapattıktan sonraki yıllar için yazılan borçların iptal edileceğini söylemiştir, Bu durumda olan vatandaşlarımızın gerek kendileri müracaat ederek gerekse bana ulaşarak kendilerine yardımcı olacağım’ dedi. 

Doktonuz Diyor ki!

  Arı sokması, alerjisi olmayanlarda tehlike oluşturmaz. Sadece sokulan yerde ağrı, kızarıklık, şişlik, kaşıntı olur. Bu şikayet genellikle birkaç saatte geçer, bazen bir hafta kadar sürebilir. Arı alerjisi sık görülmemekle beraber görülünce ciddi sonuçlar doğurur. Alerji varsa arı sokmasından sonra vücudun genelinde kızarma, kaşıntı, şişme ve nefes darlığı, bulantı, kusma, çarpıntı, baygınlık görülür. Bu şikayetler, arı sokmasından ne kadar kısa sürede gelişirse alerji o kadar ciddi demektir. Bu durumlarda mutlaka hastaneye gitmek gerekir. Arı soktuğunda iğne hemen çıkartılmalıdır. İğne kesesindeki zehrin deriye boşalmaması için iğne bıçağın tersiyle veya tırnakla sağa sola eğilerek çıkarılmalı, sokulan yer sabunlu suyla yıkanmalı ve buz uygulanmalı. 
(Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar