Bu işte bir yanlışlık var!

   Gazipaşa Caddesinden aheste aheste Atatürk Alanına doğru çıkarken, Trabzon’un en yaşlı demeyelim de meslekte en kıdemli doktorlarından biri yolumuzu kesti. Kolumuza girdi.
Nasılsın iyi misin, diye sordu…
‘Sağlık yönünden şimdilik görünürde bir şey yok. Ekonomik açıdan, piyasada yeme içme sektörü dışında yaprak oynamıyor, perişanız’ dedim.
bu-iste-bir.jpg  Doktor abimiz, ‘Geçenlerde sizin de tanıdığınız bir büyüğümüz, “bu devirde iyiyim diyenlerin, kesinlikle psikologlara görünmesi gerekir” demişti. 1950’lerden bugüne olup bitenleri gören yaşayan biriyim. Böyle bir şeye şahit olmadım. Dökülüyoruz’ dedi ve ardından, ‘Gazipaşa Caddesinin bir kenarı paralı otopark. Sahile kadar… Üstgeçidin karşısı, batısı yine aynı. Aracı ile bir bardak çay içmeye giden 5 bardak çay bedeli kadar otopark ücreti ödüyor. Eski sahil yolunun, bu tarafı (güneyi)  boydan boya hem de iki hatta üç sıra ücretsiz otopark. İşyeri sahibi işyerinin önüne aracını, müşterinin aracını park ettirir. Ona bir diyeceğim, yok. Ama o tarafta işyeri de yok. Gazipaşa caddesini tek şerit yapmalarının ve şehir merkezine girişi iptal etmelerinin nedeni yoksa yolun bu bölgesinin ücretsiz otopark olarak kullanılmasından mıdır? Ben bu işten bir şey anlamadım. Bu işte bir yanlışlık var. Tıp fakültesine giden aracını birkaç km. uzağa çekiyor ve otopark parası ödüyor, burada ana yol ücretsiz otopark. Bu kentin sesi olan siz gazeteciler de bu olayı hiç gündeme getirmiyorsunuz’ diye ekledi.
Doktor abimiz her ne kadar yazmıyorsunuz dese de, söylediklerini köşemize aldık. 
Trabzon kent merkezine sahil yolundan giriş eski belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’ndan önce Gazipaşa caddesindendi. Gazipaşa Caddesinden bir de sahil yoluna bağlantı vardı. Gümrükçüoğlu, Maraş caddesindeki trafik akışını da değiştirdi. Trafik batıdan doğuya akmaya başladı. Cumhuriyet caddesini de kente giriş caddesi yaptı. Gazipaşa’dan girişi iptal ettirdi.
Kent merkezine, Boztepe’ye Gazipaşa Caddesinden çıkış iptal edilince, eski sahil yolu da hastanenin ücretsiz otoparkı oldu. Gerçi, eski sahil yoluna yalnız hastane müşterisi değil oraya herkes aracını park etmeye başladı. Orada yapılacak iş, hastaneye 40- 50 araçlık ücretli otopark tahsis etmektir.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar ilçesindeki bu trafik keşmekeşliğini kesinlikle masaya yatırmalı. Yollardaki trafik akışını tekrar eski sisteme mi dönüştürür, farklı bir uygulama mı yaptırır, bilemiyoruz. Bildiğimiz ve gördüğümüz, Ortahisar ilçesindeki trafik akışının iflas ettiği ve halkın da tepkisini çektiğidir.

  Nalan hanım Ankara yolcusu!

 nalan-hanim.jpg Trabzon Belediyesi eski başkan yardımcılarından Ergin Aydın, yıllardır Ankara- Trabzon arasında mekik dokur. Aydın’ın eşi Nalan Aydın Trabzon Belediyesinde mühendis olarak görev yapar. Aydın da eşini görmek için hafta sonları Trabzon’a gelir. Ergin Aydın, Kızılay’a bağlı Emek inşaattın yönetim kurulu başkanı. Ofisi Ankara’da ancak emek inşaatın diğer kentlerindeki inşaatlarını da geziyor. Ergin Aydın, devamlı Trabzon’a gidip gelmektense eşinin tayinini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aldırmaya karar vermiş. Nalan hanım bir süre sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığında göreve başlayabilir.

Cengiz Çolak da gidebilir!

  cengiz-colak.jpegTrabzon Belediyesi eski başkanlarından Asım Aykan döneminde, belediyede işe başlayan ve uzun bir süredir imar müdürlüğü görevini sürdüren ve son olarak da Genel Sekteter yardımcılığı yapan Cengiz Çolak’ı Murat Zorluoğlu başkan seçildikten kısa bir süre sonra görevden almıştı. Asım Aykan’a yakın bir isim olarak da bilinen Cengiz Çolak, Trabzon Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile olan işlerinde kilit görevler üstlenmişti. Cengiz Çolak’ın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gidebileceği konuşuluyor.

Akkaya, Vakıflar Müdürü olabilir!

  akkaya.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesinde özel kalem müdürü olarak göreve başlayan ve daha sonra büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcılığına kadar yükselen ve Zorluoğlu’nun başkan seçilmesinden sonra görevinden alınan Mustafa Akkaya’nın, bir başka kuruma geçebileceği söyleniyor. AK Parti Trabzon teşkilatının yanısıra parti genel merkezinde ve Beştepe’de tanınan bir isim olan Akkaya’nın Vakıflar Bölge Müdürü olabileceği söyleniyor. AK Parti yönetiminden bir isim, ‘Mustafa bey, belediyede sıradan bir memur olarak görev yapmaz. Vakıflar veya Yurt Kur gibi kurumlarda veya bir başka yerde etkili bir göreve gelir’ dedi.
 TİSKİ’nin kadrosu değişiyor!

tiskinin-kadrosu.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, büyükşehir belediyesindeki Gümrükçüoğlu’nun ekibini birer birer görevden alıyor. Zorluoğlu, ilk etapta eski başkan Gümrükçüoğlu’nun bacanağı olan Recep Köksal’ı TİSKİ genel müdürlüğünden almış ve Van’dan Ali Tekataş getirilmişti.
Başkan Zorluoğlu, TİSKİ’den sonra Büyükşehir genel sekreterliğine ve Büyükşehir’in diğer önemli birimlerine de Trabzon dışından eleman getiriyor. Büyükşehir özel kalem personelini değiştiren Zorluoğlu’nun, Büyükşehir’e bağlı birimlerin bir kaçı haricinde hepsine yeni isimler getireceği öğrenildi. 
Bu arada, ilçelerde belediye başkanı adayı gösterilmeyen isimler de büyükşehirde görev almak için sıraya girmişler.

Davutoğlu’nun  Trabzon’daki ekibi!

davutoglu.pngEski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik yaptığı çıkışı çokları yeni partinin sinyali olarak değerlendirdi. Ahmet Davutoğlu, parti kurar mı kuramaz mı, bilemiyoruz. Parti kurarsa taraftarı olur mu? Dün bu konuyu AK Parti Trabzon teşkilatında görev yapmış eski bir yöneticiye sorduk ve şu cevabı aldık, ‘Ahmet Davutoğlu’nun parti kurması ham bir hayaldir. Kimse bu aşamada AK Partiden kopup Davutoğlu’nun partisine gitmez. AK Partide eğer yaprak dökümü başlarsa o zaman giden olur. Gideceklerde öncelikle yeniden milli mücadeleciler olur. Milli görüşten kimse Davutoğlu’nun partisinde yer almaz’ dedi.

Genel Sekreterliğe Çevre Bakanlığından!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi genel sekreterliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir şube veya daire başkanının getirileceği kesin gibi. Genel Sekreterlik için ismi geçen Samsun Bafra ilçesinin Çaykaralı kaymakamı, kendisine teklif gelmediğini, Bafra’yı çok sevdiğini söylemişti. Büyükşehir Belediye Başkanına yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, genel sekreterliğe gelecek ismin belli, mevcut genel sekreterin bir başka kuruma atanması bekleniliyormuş.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar