Bu kentte bir AFACAN vardı!

  Erzurum’dan Trabzon’a yeni gelmişti. Erzurum’un tanınan ve sevilen iş adamlarından biri idi. Toptan Gıda işi yapıyordu. Erzurum’da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yapmıştı. 1980’li yılların ortalarına doğru memleketi Trabzon’a dönmüştü. Trabzon’a gelişinden bir süre sonra Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçilmişti. Bu görevi tam 8 yıl yapmıştı. Rus kapısı açıldığında, Trabzon ve Doğu Karadeniz’in lokomotifi idi.  Trabzon- Soçhi arasında bir köprü kurmuştu. Onun döneminde Trabzon’un Rusya ile Soçhi ile ilişkileri üst düzeyde idi. Trabzonlu işadamlarının Soçhi’de ve Rusya’nın farklı bölgelerinde üs kurmaları onun sayesinde olmuştu. vvvv-020.jpgMehmet Ali Yılmaz Trabzonspor başkanlığından ayrılmıştı. Trabzonspor’a başkan aranmaya başlandı. 17.01.1988 tarihinde yapılan olağan genel kurulda Trabzonspor başkanlığına seçildi. Ekibinde, Hikmet Onur, Hayrettin Hacısalihoğlu, Bülent Akyazıcı, Bülent Çuvalcıoğlu, Necmettin Aytekin, Reşat Cevahir gibi isimler vardı. 
2000’li yılların başında hastalanmıştı… Akciğer kanseri olmuştu. Uzun süre hastalıkla boğuştu. Tınmadı, hayata tutundu, işini aksatmadı. Vefatından kısa bir süre önce 2 Nolu Beşirli’deki evinde ziyaret ettik. Şakalaştık ve birkaç gün sonra 22 Ağustos 2006’da aramızdan ayrıldı.
Mazhar Afacan abimize bir kez daha rahmet diliyoruz…

Ankara’nın telefonu!

 ankaranin.jpgDün sabah saatlerinde Düzköy Belediye Başkanı Yılmaz Ankara aradı. Ankara, Düzköy’ün yol sorunu olmadığını belirtti ve ‘Kayabaşı yaylası ve yolu Düzköy’e değil, Akçaabat’a bağlıdır’ dedi. Başkan her ne kadar Düzköy’ün yol sorunu yok dese de, vatandaş öyle söylemiyor. Ve ayrıca şu anda Düzköy yolunda çalışmalar var. Neyse, başkan Ankara, sorun yok dediğine göre olayı irdelemenin anlamı da yok.
 
Kuvvetli yönetimi oluşturdu!

 kuvvetli.jpeg İYİ Parti Trabzon İl Başkanlığına yeniden atanan il başkanı Azmi Kuvvetli, yeni il yönetimini oluşturdu. Mevcut yöneticilerin yanısıra yeni isimleri de yönetimine alan Kuvvetli, ‘Yeni il yönetimimizi yaklaşık 200 partili arkadaş arasından belirledik. Yönetimde yer alanlarla yönetimde yer alamayan arkadaşlar bizim için aynı değerdedir. İYİ Parti, AKP’nin alternatifidir’ dedi.
 

Arslan Bulut’un Yayla Kenti!

  Yeniçağ Gazetesi yazarı avukat Arslan Bulut, yaz aylarını memleketi Maçka’daki köyünde ve yaylada geçirir. Maçka’nın en köklü ailelerinden biri olan Bulutlar, Algan ailesine de yakındırlar. Günlük yazılarına köydeki evinde yazdığını söyleyen Arslan Bulut, ‘Derli toplu bir yazı yazmak en az üç saatimi alıyor. Yazdıktan sonra bahçeye iniyorum. Haftada bir iki kez de yaylaya çıkıyorum’ dedi. Aslan Bulut, dün Trabzon’a geldi ve Kuzey Ekspres Gazetesi’ne uğradı. Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’un, arkadaşı ve dostu olan Bulut, ‘Turizm bana öyle geliyor ki Trabzon’a can suyu veriyor’ dedi. Bulut, Sümela Manastırının kısa süre içerisinde ziyarete açılmasını beklediğini kaydederek, Kuşdil ve Vazelon manastırının da onarıma alınmasını istedi.

5 yıldızlı hastane!

5-yildizli-hastane.jpg  Trabzon’da sağlık kuruluşları arasında, en iyisi hangisidir dense, tartışmasız Kaşüstü Hastanesi deriz. Kaşüstü Hastanesi, Ortahisar ilçesine uzak diye eleştiriler getiriliyor. Bu eleştirileri getirenler büyük kentlerdeki hastanelere ulaşmanın zorluğunu bilmiyorlar.
  Kaşüstü Kanuni Hastanesi’nde her hastanede olduğu gibi poliklinik servisinde az da olsa bir yoğunluk var. Diğer bölümler rahat ve ferah. Hastanede tedavi olmak isteyenler için en ideal hastanenin burası olduğunu söyleyebiliriz. Doktorundan, hemşiresine ve diğer görevlilerine kadar herkes işini layıkıyla yapıyor. Ayrıca, Kaşüstü Kanuni Hastanesi’nde otopark sorunu da yok. Hastanenin altında devasa kapalı otoparklar, çevrede açık otoparklar.
Kaşüstü’nün başhekimi Prof.Dr. Süleyman Türedi, arı gibi çalışıyor. Koltuğa yapışmamış, hastanede geziyor, olan biteni gözlüyor. Hastaya bakıyor, ilgileniyor. Başhekimi ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyoruz.

Vakfıkebir Belediyesi kesenin ağzını açtı!

vakfikebir-001.jpg  Trabzon Vakfıkebir Belediyesi, ilçenin tanıtımı için film ve broşür hazırlatıyor. Vakfıkebir Belediyesi, bu iş için İstanbul’dan bir ajansla anlaştı. İlçeyi tanımayan bilmeyen ajans, önceki gün Vakfıkebir’in Trabzon çıkışındaki Yakamoz balık restoranında bir çekim yaptı. Çekimi yapan ekip, İstanbul’dan iki, bir erkek bir kadın iki genç manken getirdi. Mankenler masaya oturtuldu önlerine servis açıldı, salata ve balık getirildi. Çekimler yapıldı. Ekip muhtemelen yaylalara da çıkmıştır. Çekim ekibi ayrıca drone ile havadan da görüntü alıyor. Görüntüler genelde yeşili bol olan bölgelerden. 
  Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, ilçenin tanıtım filmi ve broşürü için yüzbinlerce lira harcayacağına bize göre Fol deresindeki pisliği, sahildeki çirkin görüntüyü kaldırtsa ilçeye daha iyi bir hizmet yapmış olur. Ve ayrıca Vakfıkebir Belediyesi bu işi ihale ile mi verdi yoksa pazarlık usulü mü, yaptırıyor. Başkan herhalde bu konuda açıklama yapar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar