Bu kulübün bünyesine yabancı hoca uymuyor!

1.Sezonun futbolcusu? 

 Gösterdiği performansla ve takım oyununa katkısıyla en fazla öne çıkan futbolcu Caleb Ekuban. Nedenlerine gelirsek; birincisi Ekuban büyük bir özveriyle takımın oyun bütünlüğü içinde mücadele ediyor. İkincisi her daim pozitif bir karakter. Üçüncüsü gerçekten sempatik bir adam. Bana dayı oğlunun saf çocukluğunu hatırlatıyor.

2.Sezonun sürpriz yapan ismi? 

Performansıyla taraftarları şaşırtıp sürpriz yapan bir isim yok. Sadece iniş- çıkışları olan isimler vardı. Benim açımdan sürpriz yapan tek isim teknik direktör Abdullah Avcı ve ekibi. Trabzonspor’u küme düşme hattından alıp şampiyonluk için yarışan bir pozisyona taşıdılar. Ama aynı Avcı ve ekibi tuhaf bir şekilde yarışı bıraktı.

3.Hayal kırıklığı yaratan ismi? 

Hayal kırıklığı=Eddie Newton. Kötü bir performans gösterdi. İhsan Derelioğlu tek müsabakada klasik bir Trabzonspor havası estirdi ama yönetim devamı gelsin istemedi. Ayrıca açık ara alınacak bir şampiyonluğu çok kötü bir Beşiktaş’a kaptırmak da hayal kırıklığı yarattı.

4.En çok üzen olayı

Bir Trabzonsporlu için Trabzonspor’un şampiyonluğu İstanbul’un döküntülerine kaptırmak. Bundan daha kötü bir olay olamaz. Ayrıca geçen sezon ligin gol kralı Sörloth’u satıp ligde forvet sıkıntısıyla kıvranmak. Sörloth Almanya’da kulübede paslanırken sen Abofe’ye tahammül etmeye çalışıyorsun. Hadi diyelim Djaniny biraz düzeltti işi. İnsanı üzen bu çarpıklık. Sörloth olsaydı durum çok daha farklı olurdu.

5.En çok sevindiren olayı

Pandemi dolayısıyla müsabakalar taraftarlara kapalı. Herkes her şeyi ekrandan takip ediyor. Benim için en sevindirici olay, geçen yıl iktidar desteği ile şampiyon edilmiş Başakşehir’in küme düşme hattında sürünmesiydi. Başakşehir küme düşseydi Trabzonspor şampiyon olmuş kadar sevinecektim. Ama olmadı, inşallah seneye küme düşerler.

6.Teknik heyetin notu (Newton ve Avcı). 

Eddie Newton geçen yıl kupa finalinde Alanyaspor’a karşı ilk yarıda Trabzonspor’a oynattığı futbolu ligde oynatamadı. Ve daha ligin başında Trabzonspor’un enerjisini bitirdi. Abdullah Avcı ise özgüveni bitik bir takıma önce defans oynatarak iyi puanlar aldı. Sonra hücum hattını çalıştırdı ve takımı tahkim etti, özgüven kazandırdı ve yarışa dâhil etti. Sonra kadronun yeterli olmadığına karar verdi ve yarışı bıraktı. Oysa Trabzonspor şampiyon Beşiktaş’ın nefesini kesmişti. Hem de İstanbul’da.

7.Yönetimin bu sezonki notu sizce kaç? 

Trabzonspor yönetimi yanlış bir teknik direktörle başladı. Sonra Abdullah Avcı ile durumu düzeltti. Yani ilk sınavından kırık not aldı, ikinci sınava çok çalışıp geçti. Bu arada tipsiz bir Süper Kupa kazanıldı. Ama şampiyonluğu kaçıran bir Trabzonspor yönetiminin sınıfı geçtiğini söyleyemeyeceğim. Eski bir muallim olarak bir not veremeyeceğim ama Trabzonspor yönetimi Sörloth’u satıp takımı sıradanlaştırmakla, yanlış teknik direktör tercihiyle ikmale kaldı.

8.Sezonun çıkarılması gereken dersi!

Trabzonspor’un futbol bünyesine yabancı hoca uymuyor. Ahmet Suat Özyazıcı, Özkan Sümer, Şenol Güneş, Ünal Karaman dönemlerinde Trabzonspor güçlü takım oldu. Şimdi bu zincire Abdullah Avcı eklenecek gibi görünüyor. Bunu iyi görmek ve kulübün futbol yapılanmasını buna göre yapmak ve planlamak gerekiyor. Çıkarılması gereken diğer önemli ders ise; şampiyon olmuş hiçbir takım kusursuz değildir. Sadece futbol defolarının farkına varıp onları onarabilen takımlar şampiyon olabiliyor, Beşiktaş’ın ise son müsabakasında neredeyse yedek futbolcusu yoktu! Bazen bir şey sırf cesaret edemediğiniz için olmaz. Bu yıl Trabzonspor’da da bu oldu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar