Bu milletin adı ne?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve milli görüş ekseninden gelen siyasetçilerin tamamı olmasa bile önemli bir bölümü, özellikle son dönemlerde bu ülkede yaşayan insanlara Türk ve Türk milleti dememek için adeta yarışıyorlar.

Türkiye’den daha karmaşık bir yapıdaki Rusya’da, Devlet Başkanı Putin, ‘Bu ülkede yaşayan insanlar hangi farklı etnik gruptan olurlarsa olsunlar hepsi Rus vatandaşıdır ve yasalara saygılı olmak zorundadır’ diyor. Avrupa’daki ülkelerin başbakanları da hemen hemen aynı şeyleri söylüyor.

Peki bizim Başbakanımız ne diyor?

Van’da şunları söylüyor; "Bu ülke hepimizin, bu cumhuriyetin hep birlikte sahibi biziz. Bin yıl bu güzel topraklar üzerinde nasıl yaşadıysak, hangi formülle bir arada yaşadıysak bundan sonra da aynı şekilde, bir olmaya, beraber olmaya devam edeceğiz. Birbirimizin diline, kültürüne, hayat tarzına, inancına, fikrine saygı göstereceğiz. Birbirimizi olduğumuz gibi kabul edeceğiz. Birbirimizi dönüştürme gayretine girmeyeceğiz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak göreceğiz. Ortak bir vatanda, tek bir bayrağın altında, tek bir millet olarak ortak bir geleceğe yürüyeceğiz. Onun için ne diyoruz. 'Tek millet' diyoruz, 'tek bayrak' diyoruz, 'tek vatan' diyoruz, 'tek devlet' diyoruz. Onun için bizim başka bayrak arama derdimiz yok. Onun için bizim tek millet dışında bir millet oluşturma gayretimiz yok. Çünkü millet kavramını bilmeyenler arayış içine giriyorlar. Millet kavramının içinde ne vardır biliyor musunuz? Türk'ü de vardır, Kürt'ü de vardır, Laz'ı da vardır, Arap'ı da vardır, Çerkez'i de vardır, Gürcüsü de vardır, Boşnak'ı da vardır. Millet kavramı bu kadar geniş bir kavramdır. Onun için buna farklı anlamlar yüklemeye çalışanlar, ihanet içindedir, onlar bölücülük gayreti içerisindedir. Buna fırsat vermeyeceğiz."

Başbakan millet kavramını bilmeyenler arayış içine giriyorlar, diyor ve sonra milletin içindekileri sayıyor...

Ama milletin adını vermiyor… Millet kavramı bu kadar geniş de, bu milletin adı ne?

Bu ülkede yaşayan millete ne diyelim?

Türkiye halkları dersek, Türk’ü çağrıştırırız!

Türkiyeliler dersek, yine aynı olay!

Türk-Kürt Cumhuriyeti dersek diğer etnik gruplar ayağa kalkar..

Bu milletin bir adı olması lazım!

90 küsur yıl öncesinde olduğu gibi tekrar Osmanlı mı diyelim? 

Osmanlı dedik mi, bu sefer dünya ayağa kalkacak!

xxx

Türkiye; 7 değil belki de 77 farklı ırktan, milletten, gruptan vs. oluştu. Ve bu ülkeyi kuran irade; bu dağınıklığı ortadan kaldırmak için bu grupların hepsine Türk ulusu, Türk Milleti adını verdi.  Aslında bu millete Türk adını ve bu ülkeye Türkiye adını da Cumhuriyeti kuran irade, Atatürk ve arkadaşları vermedi. Türk Milleti binlerce yıl öncede vardı.. Tarih boyunca da onlarca Türk Devleti kuruldu. Cumhurbaşkanı forsunda da 16 Türk Bayrağı vardır. 

Bu ülkeyi kuran irade; hakimiyetin kayıtsız şartsız millette olduğunu ve bu milletin de Türk Milleti olduğunu söyledi... Ve bununla da yetinmedi, ‘Bu memleket tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kuruluşunun 90. yılında ülkenin Başbakanı;  Atatürk’ün, onca farklı etnik yapıyı bir araya toplayan kurucu iradenin söylediklerinin tam tersini söylüyor!

Millet kavramı geniş bir kavramdır diyor, arkasını getirmiyor. Getirse muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin adını değiştirecek! Bu ülkede yaşayan insanlara millet değil ümmet diyelim. Ama bu ümmetin de bir adı olması lazım!

Bize öğretilen, ‘İslam ümmetinden Türk milletindeniz’ özdeyişi idi.

Başbakan Erdoğan, şimdi millete yeni bir isim bulma peşinde! Aslında isim de bulundu? Zamanı geldiğinde o da açıklanır!

Başbakanın bu ifadelerinden ben bunu çıkarıyorum.

Bu arada milletin adı değişeceğine göre Türkiye Cumhuriyetinin adı da muhtemelen değişecektir!

Kimileri Anadolu Federe İslam Cumhuriyeti kimileri Türkiye Birleşik Devletleri, kimileri başka isimler telaffuz ediyor!

Diyeceksiniz ki, bu ülkede yaşayan ve yüzde 90’ı Türk olan veya Türk üst kimliğini kabul eden insanlar buna izin verir mi?

Bugün yüzde 40’ı, 50’si verdiğine göre yarın geri kalanın önemli bir bölümü de verir!

Yerel seçimler öncesi milletin adını değiştirmeye çalışan bir iktidar partisinden Belediye Başkan adayı adayı olmak için bu partinin görüşlerini içine sindiremeyen insanlar yarışıyorsa,  bu ülke insanının önemli bir bölümünden her şey beklenir!

Efsaneler Diyarı Trabzon!

‘Efsaneler diyarı Trabzon’ başlıklı yazıma olumlu olumsuz çok sayıda tepki aldım. Trabzonspor’da bir dönem forma giyen, yöneticilik, hocalık yapanlara efsane payesinin verilmesinin yanlış olduğunu, belirttim. TS’de o yıllarda top koşturan, hocalık ve yöneticilik yapan insanlar başarılı bir performans sergilemişlerdir. Bunu kimse inkar etmiyor ve edemez de. Kadir Özcan ve o dönemler Trabzonspor’da forma giyen, yöneticisinden, taraftarına, futbolcusuna, TS’ye destek verenlerin hepsinin o şampiyonluklar da payı vardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.