BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU 

 Malum dünya pandemiyle savaş halinde, sağlık kuruluşlarının tümü koronavirüse karşı mücadele içinde. Elbette ülkemizde bu konuda elinden gelen gelmeyen her şeyi ortaya koyuyor ve sağlıkçılarımız şu ana kadar dünyanın en başarılıları arasında. 
   Sağlıkçılar bu mücadeleyi verirken devletlerin ekonomi kurmayları da pandeminin insanlar ve ülkeler üzerindeki ekonomik tesirlerini ortadan kaldırmak için gayret sarf ediyor. 
    Bireysel ve kurumsal desteklerle vatandaşlarının gelir kayıplarını karşılarken, küçük, orta ve büyük işletmelere de ayakta kalabilmeleri için ekonomik programlar açıklanıyor. Her ülke kendi imkânları dahilinde eskilerin tabiri ile ‘’azdan az, çoktan çok’’ yardımcı olmaya çalışıyorlar.
   Ülkemiz de gelişmiş ve ekonomisi çok güçlü olan ülkeler kadar olmasa da yaklaşık 200 dünya devleti içinde ilk çeyreğin ön sıralarında yerini alacak kadar vatandaşından, esnafına, çalışanından sanayicine kadar destek programlarıyla mücadeleye katkı koyuyor.
   Salgın hastalığın başlamasından önce gelişen global ve yerel krizle mücadele eden iş insanımız, salgınla yine son günlerin deyimiyle sayısını hatırlamayacak kadar yaşadığımız bilmem kaçıncı dalga kriziyle baş başa kalmıştı. 
  Yine bu süreçte devletimiz kamu alacaklarıyla ilgili yine bilmem kaçıncı kez yapılandırma kararı aldı ve ertelemelere rağmen bu ay sonu itibarıyla hayata geçirdi. 
   Salgında 3’üncü dalga, ekonomik krizde 13’üncü dalgaya geldik. 
  Birçok meslek erbabının işyeri kapalı.
  Bir kısım işyeri kısıtlı çalışma yönteminde.
  İnşaat, turizm, eğitim alanlarında sıfır ekonomi, sıfır katma değer.
  Bütün sektörler birbiriyle bağlantılı.
  Önünü görebilene aşk olsun.
  Ancak bu gün yapılandırmada son gündü, ikinci taksitini bugün gün sonuna kadar yatırmayan yeniden icra, hesap blokesi falan muhatap olacak.   
  Üstelik bu kesim devlete borçlu için çoğunlukla yardımlardan da faydalanamayan kesim. Bence bu akıl kârı bir durum değil.
  Gelin bu akşam mesai bitimine kadar kendine tanınan bu hakkı kullanamayanlara devletimizin şefkatli yüzünü bir kez daha gösterelim. 
   Almanya, Amerika kadar destek olamasak da dünyaya merhamet eden devletimizin bu insanları anladığını ve iyi niyetle çözüm üretmeye çalıştığımızı gösterelim.
   Güçlü bir ekonominin yolu güçlü piyasa enstrümanlarından geçer. 
İnanın vereceğiniz her katkı kısa süre sonra meyve verecek ve ülke ekonomisine katma değer yaratacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.