BU SEÇİMDE KANMAYACAĞIZ

   5 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Meydan Park’ında Trabzonlulara seslendi ve dedi ki; ‘Trabzon’u önümüzdeki dönemde raylı sistemle tanıştırıp, çağ atlatacağız’. .. Cumhurbaşkanı bizi raylı sistemle tanıştıracağını söyledi ama biz -şahsen olmasa da gıyabında- tanışmıştık raylı sistemle. Hem de tam 18 yıl önce. Nasıl mı?
HAFİF RAYLI RÜYALAR
2001 Şubat ayında, Trabzon Belediyesi adlı özel gazete ve yerel basın şu habere geniş yer verdi; Trabzon Belediyesi tarafından ön fizibilite çalışmaları tamamlanan -sahilden Söğütlü Pelitli arası- raylı taşıma sistemine Ulaştırma Bakanlığı onay verdi. Belediye başkanı Asım Aykan kent içi hafif raylı sistemin hizmete girmesiyle trafik sorununda büyük bir rahatlama olacağını kaydetti…

18 yıl önce bizi raylı sistemle -gıyabında- tanıştıran dönemin Belediye başkanı Asım Aykan, o tarihten bir yıl sonra da AKP milletvekili oldu. 18 yıldır her seçim öncesi gıyabında tanıştığımız raylı sistemin kendisiyle bizzat tanışamadık. Hep tanıştığımızla kaldık. Cumhurbaşkanının tanışma sözünden sonra yapılacak mı bilemem ama daha önce söz verip tanıştıranların raylı sistemi yapmadığı gerçeği ortada. 
Hal böyle olunca insanın aklına hemen, ‘Her seçim öncesi söz verilip yapılmayan raylı sistem vaadiyle, bu seçim öncesi yine bizi kandırıyorlar mı’ sorusu geliveriyor. Ayrıca Meydan’ın göbeğinde tanzim satış çadırı kurup, patates, domates, soğan satışı başlatıp, yanında raylı sistem sözü vermek insana hiç te inandırıcı gelmiyor. Sizce?
5 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Meydan Park’ında Trabzonlulara, raylı sistem yanında bir de tren sözü verdi, dedi ki; ‘Trabzon - Erzincan arasını hızlı tren ağına ekleyeceğiz’. Cumhurbaşkanı bizi hızlı tren ağına ekleyeceğini söyledi ama hızlı tren ağına ekleneceğimiz sözü, az buz değil yüzlerce kez verilmişti bize zaten. Nasıl mı?
AĞIR RAYLI HÜLYALAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hemen her yerel seçim, genel seçim, referandum ve Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi, Trabzon’a demiryolu sözü verdi. Girin internete bakın, hafızanızı tazeleyin.
Bir hizmet bin düşünülür, bir uygulanır. Binlerce kez söylenip, bir kez bile yapılmamışsa ortada bir gariplik var demektir. Daha bir yıl olmadı, 25 Mart 2018’de de aynı söz verilmiş, Trabzon 6’ncı İl Kongresi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan; ‘Yeni demiryolu Trabzon’un cazibesini artıracak’ demişti. 
Sadece Cumhurbaşkanı mı? Hayır. Her dönem, tüm AKP kadroları, Trabzon’a demiryolu sözü verdi.
15 ay önce, 3 Mart 2017’de, Yomra 6’ncı ilçe kongresinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; ‘2019’dan önce Erzincan - Trabzon demiryolunun temelini attık mı tamam olacak’ dedi mi? Dedi.
28 ay önce, 7 Kasım 2016’da, toplu açılış töreni için memleketine giden dönemin Başbakanı Binali Yıldırım; ‘Şimdi Erzincan’ı demiryoluyla Trabzon’a bağlayacağız’ dedi mi? Dedi.
40 ay önce, Ekim 2015’te, seçim çalışmalarına devam eden AKP Trabzon milletvekili Muhammet Balta; ‘Yapılacak olan Trabzon - Erzincan demiryolu ile bölge ticareti canlanacak’ dedi mi? Dedi.
93 ay önce 1 Haziran 2011’de, Bakan Faruk Özak Avrasya Üniversitesi’nde ki incelemesinde; ‘Müjdesini verdiğimiz demiryolunun gelmesiyle kent lojistik bir üs olacak’ dedi mi? Dedi…
AKSOY VE AKYÜZ
Trabzon’un tarihi, sosyal ve ekonomik ihtiyacı olan demiryolu, Atatürk’ün vasiyetine rağmen 200 yıllık bir rüya olarak kalmıştır. Ve bu rüya, gerçeğe dönüştüreceğim diyenler tarafından sıkça suiistimal edilmiştir.
Arama motoru Google’a ‘Trabzon’a demiryolu geliyor’ yaz, 89 bin 400 sonuç çıkıyor. Hal böyle olunca insanın aklına hemen, ‘Her seçim öncesi söz verilen ama yapılmayan demiryolu vaadiyle, bu seçim öncesi yine bizi kandırıyorlar mı’ sorusu geliveriyor. 
40 yıllık Fatih eğitim fakültesine bir tabela takıp ‘Trabzon’a ikinci üniversiteyi açtık’ diyerek havalı havalı konuşan siyasetçilerin karizmasını, koca KTÜ’nün dünya sıralamasında ilk bine giremediği açıklaması çizmişti. Demem o ki; façası sık çizilenlerin demiryolu sözü vermesi insana hiç te inandırıcı gelmiyor. Sizce?
31 Mart’ta sandığa gidecek, yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Ya söz verip sözünü tutmayanları, hafifi - ağırı deyip onlarca kez tren sözü verip unutanları, ya da; bilimi ve aklı rehber edinen, ihtiyaçların öncelik ve yapılabilirlikleri göz önüne alınarak planlandığı ve hayata geçirildiği yöneticileri. 
Ya 61 proje, mega proje, deyip şehri; sokaklarında yürünmez, estetikten uzak, yeşiline kıyılmış, iş imkanlarının daraltıldığı, denizine ulaşılmaz hale getirenleri, ya da; planlı/programlı, ayakları yere basan, vizyon sahibi, çağa uygun gerçekçi planlamalarla yola çıkan, ‘kişilere değil - kente rant’ diyen, küçük dokunuşlarla bile büyük işler yapılabileceğini söyleyen inşaat mühendisi Prof. Atakan Aksoy ve mimar M. Salih Akyüz’ü.
Daha yaşanabilir bir Trabzon ve Ortahisar dileğiyle.

 


Önceki ve Sonraki Yazılar