Bu tabelaya bakan kendini İstanbul'da zannedebilir

Bu tabelaya bakan kendini İstanbul'da zannedebilir

Trabzon'un Of İlçesine bağlı Bölümlü Mahallesi'nin küme evlerine verilen İstanbul semt isimleri, görenleri şaşırtıyor.

Trabzon'un nüfus bakımından ikinci büyük mahallesi olan Bölümlü'nün, küme evlerine İstanbul'un semt isimlerini vermesiyle dikkat çekmiyor. 9 küme evinden oluşan mahallenin isimleri; Beylerbeyi, Taksim, Emirgan, Aksaray, Büyük Cami, Fatih, Mithatpaşa, Kartal, Yıldız olarak geçiyor. Önceki yıllarda Belde Belediyesi olan Bölümlü Mahallesi, küme evleri isimleri ilk belediye yönetimi tarafından verildi.

Kalabalık bir mahalle olmasından ötürü verilen İstanbul semt isimleriyle birlikte, Bölümlü mahalle sakinleri tarafından ''küçük İstanbul'' olarak anılmaya başlandı. Verilen küme evleri isimleri sadece isimden ibaret değil. İstanbul'un semt isimlerinin veriliş hikayesiyle benze özellikleri taşıyor.

trabzon-of.jpeg

Örneğin Bölümlü'nün Beylerbeyi Küme Evleri ismi orada yaşayan bir bey olduğu için, Taksim ismi herşeyin oradan taksim olunduğu için verildi. Diğer sokak isimleri de benzer hikayelerle sıralanıyor.

MAHALLE NÜFUSUMUZ 10 BİNİN ÜZERİNDE

İsimlerin veriliş hikayesinden bahseden Bölümlü Mahalle Muhtarı Salih Bayalan, "Bölümlü ilk olarak 1969'da belde olduktan sonra o zamanki belediye yönetimi, İstanbul semt isimlerini mahalle adlarına verdi. 9 mahallemiz vardı hepsine İstanbul semt isimleri verildi.

of-sokak.jpeg

Daha sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesi olunca Bölümlü mahalle statüsüne geçti. Bölümlü mahalle olunca mahalle isimleri küme evleri isimleri oldu. Buraya küçük İstanbul deniyor. İsimler şu şekilde sıralanıyor; Beylerbeyi, Taksim, Emirgan, Aksaray, Büyük Cami, Fatih, Mithatpaşa, Kartal, Yıldız. İlk kez görenler şaşırıyor. Burası Trabzon'un ikinci büyük mahallesi. Nüfusu 10 binin üzerinde" dedi.

kucuk-istanbul.jpeg

HEPSİNİN BİR HİKAYESİ VAR

Küme evleri isimlerinin anlamlarından bahseden çay ocağı işletmecisi Mehmet Veli, "Taksim ismi tüm mahalleye buradan dağılım olduğu için Taksim diyoruz. Beylerbeyi'nde bir bey yaşadığı için Beylerbeyi ismi verilmiş. Mithat Paşa evliyalar mahallesi olduğu için Mithat Paşa ismi verildi. Hepsinin bir hikayesi var ama yaşlı insanlarımız onları daha iyi bilir" diye konuştu.

Haber: Kenan Akyüz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.