Bu tüzük Trabzonspor’u Kasaba kulübü yapar!

Trabzonspor’un yeni tüzüğünün son şekli, aslında hazırlayanlara göre ‘aslı’ dün yayınlandı. 
Yeni ‘taslak tüzük’, eğer genel kuruldan geçerse, Trabzonspor çok yakında kendilerini özel kabul eden bazı kişi ve grupların malı olacak!
Trabzonspor’da geçmişte eski yöneticilerden merhum Ali Özbak’a, ‘tüzüklerin efendisi’ unvanı verilmişti. Merhum Özbak’ın bu unvanını görünen o ki, bugün Ali Sürmen alacak gibi! Gerçi, hazırlanan tüzüğe kendilerini kulübün sahibi olarak görenlerin de katkısı var! Sürmen’e haksızlık da etmeyelim!
Trabzonspor’un yeni tüzük taslağının bir kaç maddesi, tahminimiz o ki genel kuruldan geçmeyecek. Bu açık ve net bilgi! Dün sabah saatlerinde başkan adaylarından Celil Hekimoğlu ile konuştuk.


Hekimoğlu, ‘Hazırlanan taslakta başkan adaylarında üniversite mezunu olma şartı vardı, itiraz ettik. Kaldırdılar. Taslağın son halini görmedim. İnceledikten sonra görüşlerimizi açıklayacağım’ dedi.
Yeni tüzüğün değiştirilen ilgili maddeleri aynen şöyle;
Madde 39. Yönetim Kurulu, Genel Kurulun asıl üyeler arasından, gizli oyla ve üç yıllık süre için seçtiği, bir başkan on dört asil ve yedi yedek üyeden oluşur. Derneğin en az 5 asıl yönetim kurulu üyesinde, Dernekte en az 5 yıl asıl üyelik, süresine bakılmaksızın yönetim kurulu asıl üyeliği yapmış olma şartı aranır.   
Madde 41. Adaylık, Seçilme ve Asli Görevler
a-Yönetim Kurulu Başkanı: Genel Kurula katılma hakkı bulunan asıl üyelerin en az 200’ünün ıslak imzası ile adaylığa teklif ettiği,  bir hüküm nedeniyle “Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma” cezası almamış, başka nedenle medeni haklarını kullanmaktan geçici veya devamlı olarak men edilmemiş, disiplin cezası almamış, en az on yıl derneğin üyeliğini yapmış, süresine bakılmaksızın asıl yöneticilik yapmış üyeler arasından seçilir. 
b-Asbaşkan: Derneğin en az 5 yıl asıl üyeliğini, süresine bakılmaksızın yönetim kurulu asıl üyeliği yapmış üyeler arasından seçilir. Başkandan sonra en yetkili Yönetim Kurulu üyesidir. Başkanın yetkilerini diğer Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte kullanabilir. Başkanın yokluğunda ona vekâlet eder.
d-Genel Sekreter: Derneğin en az 5 yıl asıl üyeliğini, süresine bakılmaksızın yönetim kurulu asıl üyeliği yapmış üyeleri arasından seçilir. Dernek sekretaryasının, koordinasyonunun sağlanması ve yürütülmesinden sorumludur. Bu görevini ilgili birim yetkilileri vasıtasıyla yürütür. Karar defterini bizzat tutar veya tutturur ve muhafaza eder. Yönetim Kuruluna karşı sorumludur.
e-Genel Sayman: Derneğin en az 5 yıl asıl üyeliğini, süresine bakılmaksızın yönetim kurulu asıl üyeliğini yapmış, mali konularda uzmanlaşmış üyeler arasından seçilir. Tüm gelir ve giderlerinin belgelenmesi, ilgili defterlere geçirilmesi, ilgili bütçe yılı bilançosunun ve gelecek yılın tahmini bütçesinin hazırlanması, kulübün taşınır değerlerinin kasa veya bankalarda muhafaza edilmesi ile görevlidir. Bu görevini, ilgili birimdeki görevliler vasıtası ile yürütür. Görevinden ötürü Yönetim Kuruluna karşı sorumludur.
Bu maddelerin dışında daha birçok tartışmalı ve ilkel madde var. Divan üyelerinin aidat ödemeleri vs. gibi…
Yeni tüzüğün bu maddelerine göre; Trabzonspor tartışmasız tam bir aile, eş, dost kulübü olacaktır. Bu maddeler, Trabzonspor’u tam anlamıyla bir kasaba kulübü yapacaktır. Trabzonspor’da, eski ve mevcut yöneticiler değişmeli olarak yönetecektir.
Ülke çapında başarıdan başarıya koşmuş bir bürokrat, siyasetçi, işadamı kulüp üyesi de olsa bu maddelere göre Trabzonspor’da başkan ve 3 önemli göreve gelmez. O kişi Türkiye’yi, milyar dolarlık şirketleri yönetse de Trabzonspor’da önü kesiliyor.
Trabzonspor’u yarım asırdır takip eden, kulübü ve camiayı yöneticilik yapanlardan daha iyi bilen mesela İhsan Öksüz, Hasan Kurt, Ergun Ata ve onlarca üye, bu maddelere göre yönetici olsalar bile bu dört göreve getirilemezler. 
Bu maddelerin yeniden düzenlenmesinde amaç, tahminimiz o ki kulübü korumaktır.
Bu koruma sanal, göstermelik ve temel de kulübü belirli kişilerin kontrolüne alma şeklinde bir korumadır. Trabzonspor’da bugüne kadar yüzlerce kişi yöneticilik yaptı. Bu maddelere göre şartlar gereği hasbelkader yöneticilik, başkanlık vs. yapanlara, siz tekrar yapabilirsiniz ama mesela Türkiye’nin en büyük Trabzonlu firmalarının (mesela fındıkçıların, sebze ve meyve ihracatçıları, inşaatçılar, fabrikatörler) patronlarına siz yapamazsınız, diyorsunuz.
Bu maddeleri taslağa koyanlar, İstanbul kulüplerinde böyle, diyebilirler. İstanbul veya Ankara’daki  her işadamı, üst düzey bürokrat hatta bazı siyasetçiler mutlaka üç kulübün birinin üyesi. Onlar üye olmasalar bile, o kulüpleri yönetenler, bu isimleri üye yapıyorlar. Yani orada, malzeme çok! Trabzon’un bu yönde malzemesi sayılı, az… O nedenle, bu maddeler genel kurula getirilmeden mutlaka değiştirilmeli. Trabzonspor,. Bu maddelerle yarın başkansız, yöneticisiz kalabilir. Değiştirilmezse ne mi olur? Tüzüğün yalnız bu maddeleri değil tamamı bile genel kurulda ret edilebilir. Benden söylemesi…
Hasan KURT
********************
MHP’nin oyu AKP’ye mi
yarayacak?

Ülkücü camianın önemli isimlerinden Haydar Meral, AK Parti ile Cumhur İttifakı adı altında seçime giren MHP’nin TBMM’de en fazla 10 ila 15 milletvekili arasında temsil edilebileceğini, bu sayının da en iyimser tahmin olduğunu öne sürdü.
Meral, MHP’nin Trabzon’da bir milletvekili çıkarabilmesi için AK Parti’nin alacağı oyun üç veya dörtte birini alması gerektiğini bunun da mümkün olmadığını belirtti. Meral, ‘Bu tablo içerisinde Cumhur ittifakına oy veren MHP’li kardeşim, aslında AK Parti’ye oy vermiş oluyor. Bana inanmayan çevresindeki insanlarla bir anket yapsın, eline kağıdı kalemi alsın hesap yapsın’ dedi. 
Hırvatistan’dan
sığır geldi!

Trabzon limanına Hırvatistan’dan tam 1166 adet sığır ve Angus geldi.  Angus da, aslında sığırın bir çeşidi. Kaptanı Suriyeli olan Ürdün bandıralı bir gemi ile Hırvatistan’dan Trabzon limanına getirilen sığırlar, gemiden indirildikten sonra kamyonlarla Et Balık Kurumu’nun Erzurum tesislerine gönderildi. Erzurum da kesilecek olan Hırvat inek ve angusları bölge illerindeki et balık kurumu satış mağazaları ile iki market zincirine gönderilecek.
Ayşe hanımın ziyareti! 

ayse-sula.jpg
AK Parti milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, medya ziyaretleri kapsamında Kuzey Ekspres’te idi. Ayşe hanımla hararetli bir seçim sohbetimiz oldu. Ayşe hanım, milletvekili adayı gösterilmemesine rağmen adaymış gibi çalışıyor. ‘Trabzon’un Ayşesi olarak kalacağım’ diyen Köseoğlu, AK Parti’nin son günlerde bir çıkış yakaladığını ve bu çıkışın da sandığa yansıyacağını söyledi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar