Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

BUGÜN BAYRAM, DİLERİM KUTLU OLSUN

DEMOKRASİ BAYRAMI
Birçok bayramımız var. Dinsel bayramlar, Ulusal bayramlar… Geleneksel doğal bayramlar. Bugün de bir bayram kutluyoruz, demokrasi bayramı... Her bayramın kutlu olmasını dilediğimizce bu bayramın da kutlu olmasını diliyoruz .
İnsanlık tarihi boyunca insan kendine yakışan, yaşamını kolaylaştıran yönetimler aradı. Yaşam savaşıdır bu. Kimi kez sınıf mücadelesine dayandı, egemen sınıf egemenliğini korumak ezilen sınıf da ezilmekten kurtulup özgür olmak için savaştı. Bu günlere ulaştık. En mükemmel yönetim biçimi olarak demokrasiyi seçti. Halkın kendi kendini yönetmesi. Hükümdar, kral, kraliçe yok halk var. Halk kendine birilerini seçer başa geçirir ve devlet yönetilir. Yönetici soydan mirastan gelmez. En alt sınıftan biri de seçilir cumhurun, halkın başı olur devleti yönetir. İşte bu hakkı kullanma eylemidir SEÇİM… Bu hakkı kullanmak elbette mutluluk verici bir olay, bayram yapılmaya değer. O nedenle demokrasilerde seçim bir bayramdır. Bugün bu eylemlerden birini yapıyoruz. Son 10-15 yılda birçok kez seçim oldu. İki üç yıla bir seçim düştü. Seçim bayramsa biz çok sık sık bayram yapıyoruz. Dilerim kutlu oluyor bu bayramlar.
SALT SEÇİMLE DEMOKRASİ OLUR MU?
Bu soruyu soralım kendimize. Bugün sandık başına gidiyoruz. Özgür biçimde elimizde pusula kapalı odada mührü basıyoruz, tercihimizi yapıyoruz. Pazartesi sonuç belli oluyor istenç belirleniyor, yönetim istediğimiz gibi oluyor. Biz de mutlu oluyor bayramın tadını yaşıyoruz. Evet, olması gereken bu. Her yurttaş anayasaya ve yasalara göre seçmen. Yasa belirlemiş seçmenin özelliklerini. Yaşı ile ve diğer özellikleri ile. E güzel bu hakkı kullanmak ne iyi. Ancak her seçim demokrasiyi getirmez. Totaliter birçok rejimde de sözde seçim yapılır. Hatta bu ülkelerde % 80’le bile kazanılır. Ancak asla demokrasi olmaz. Dünyaya “İşte ben de seçim yapıyorum” der ancak seçimin pek bir etkinliği olmaz. O nedenle salt seçimle demokrasi olmaz diyoruz. Demek ki SEÇİM SEÇİM OLACAK. Pusulayı alıp mührü basıp sandığa atmak gerçek seçim değil, bu seçimle de demokrasiye varılmaz.

  İlk seçim ne zaman yapıldı bilinmez. Belki tarihçiler kimi varsayımlar üzerinde durur. Ancak  gerçek demokratik seçim  bu yüzyılda da en demokratik ülkelerde de yapılamıyor. Gerçek demokrasi arayışı içinde insanlık. Gerçek demokrasiyi de yöneticiler oluşturup halka sunmaz. Halk rejimini belirler ve sahip çıkar. Tüm kurumları ile birlikte. Demokrasi yasaların belirlediği bir rejim olmaktan öte bir eğitim rejimi ve bir erdem sistemidir. Halk eğer en mükemmel rejimi istemez ve benimsemezse en üstün yasalar demokrasiyi getirmez. En belirleyici öğe ERDEM. Demokrasi erdemli insanların rejimidir. Erdem üstün ahlaktır. Yalansız, dolansız hak ve hukuka dayalı yaşam. Görevini bilir, hakkına sahip çıkar. İşte demokrasi bu...
YASAL DEMOKRASİNİN TEMEL KURALLARI
Dünya üzerinde birçok demokrasi biçimleri var. Biri doğrudan demokrasidir. İsviçre’de olduğu söylenir. Bilmem gerçekten uygulanabilir mi? Temsili demokrasiler en yaygın olanı. Devletin bir anayasası var. Buna göre devletin organları kurulur, işler. Yasama, yürütme, yargı. Kuvvetler ayrılığı. Ancak her kuvvet elbette halkın egemenliğine dayanır. Bu organlar iyi işlerse seçimin de bir anlamı olur.
Yasaları başta anayasa olmak üzere halkın seçtiği meclis yapar. Anayasayı da ulusun tüm güçlerinin temsil edildiği bir kurucu meclisçe yapılır, halkoyuna sunulur ve bu anayasaya göre diğer yasalar düzenlenir ülke yönetilir. Yasal demokrasi bu... Elbette ‘EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR’.
GÖRDÜĞÜM VE YAŞADIM SEÇİMLER

1957’de İlkokula başladım. Anımsadığım ilk seçimler bunlardı. Köyde bir canlılık, bir hareket olurdu. Partileri tanıtan afişler posterler kimi evlerde de asılır, köy meydanında, cami yanında belirlenen yerlere tam eşit olarak çizgilerle belirlenir oralara asılırdı. Devletin radyosunda propaganda konuşmaları zevkle dinlenir, ilçe merkezlerinde mitingiler düzenlenirdi. Yani bir demokrasi heyecanı vardı. Gerçi çok az kişi partisinin programından haberdardı. Kimi zaman kavga olur, tartışma olurdu. Seçim günü seçmenler en güzel, en temiz giysilerini giyer seçim yerine giderdi. Yani küçük bir bayram. Sevinçle ve umutla bekleyiş. Sonuca kimi üzülür kimi sevinirdi.
Oy kullanabildiğim seçimler. Yetmişli yıllarda başlar. Daha başta ilk anti demokratik darbe 12 Mart... Demokratik güçlerin bir hareketi vardı. Dergiler kitaplarla bir karşı koyuş. Birçok kanlı olay ve demokrasiye sürülen leke. İlk seçimde oy kullandım. Yanılmıyorsam 1973.  Elbette sevindim mutlu oldum, ‘BEN DE SÖZ SAHİBİ OLDUM’ diye... Böyle geldi yine bir büyük darbe daha. Örnek demokratik bir anayasamız vardı, darbe özellikle ona karşı yapıldı. Ancak kurulan mahkemelerde birçok genç “Anayasayı değiştirmek, anayasaya karşı olmak ”suçundan yargılandı, asıldı. Oysa darbe anayasayı toptan değiştirdi.
Sonraki süreçleri anlatmak bu yazının boyutlarını aşar. Okuyucuların birçoğu o günleri yaşadı ve bu güne geldik.
BUGÜN SEÇİM, YANİ BAYRAM, DİLERİM KUTLU OLUR
Bu seçimin değerlendirmesini de bugünleri tarihe düşenler yazacak. Bu gün bir tarih yaşıyoruz. Biz bu günleri yaşadık diyeceğiz. Ya da torunlarımız oğullarımız, babamız dedemiz bu seçimi yaşamış diyecekler. Onlar yapsın değerlendirmelerini. Biz iyi bakalım, iyi görelim. Birçok eksik ve yanlış görsek bile mutlaka yurttaşlık görevimizi yerine getirelim oyumuzu kullanalım. Elbette oylar farklı olacak da dileriz ülkemiz ve ulusumuz için hayırlı olsun.
En ideal seçim mi? Evet onu düşünmeli. Yasalarını halkın yaptığı. Adaylarını doğrudan halkın belirlediği, ister ön seçim deyin ister çok geniş katılımla aday belirlenmesi deyin tam bir demokrasidir özlemimiz.
Bu yerel seçim. Bize en yakın seçim. Muhtarından azasına, meclis üyesinden belediye başkanlarına bizi tam temsil eden, köyüne beldesine, iline ilçesine yeni bir ruh yeni bir heyecan, barış ve mutluluk getiren temsilcilerle pazartesiye başlamayı diliyoruz. O gürültüler o ağza alınamayacak sözler artık söz çöplüğüne gömülsün en güzel sözler gönülden gönüle, yürekten yüreğe sevgi bağlarına bu seçim vesile olsun. Dilerim kutlu olur bu bayram. Güzel günlerin eşiği olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.