Bugünleri de tarih yazacak!

Türkiye’de son yıllardaki ilginç ve düşündürücü olayları yorumlayan gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, ‘Türkiye’de maalesef at izi, it izine karıştı. Dünün Fetocuları, Feto yardakçıları, Feto sempatizanları ve Fetocularla iş görenlerin büyük çoğunluğu bugün, Feto düşmanı, Feto karşıtı oldu veya öyle görünüyorlar’ dedi.
Hasan Kurt, deneyimli bir gazetecidir. Türkiye’de ve de Trabzon’da dünden bugüne siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeleri, değişimleri gözlemleyen Kurt, 4-5 yıl önce KTÜ sahil tesislerindeki bir olayı aktardı. Kurt şöyle dedi;
‘2010 referandumundan kısa bir süre sonra idi. Fetocuların kılıcının kestiği günler... 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası üç ay kadar hapis yatan sonra itirafçı olan ve tahliye edilen o günkü HSYK başkanvekili Çaykaralı bir hemşehrimiz Trabzon’a gelmişti. Sahil tesislerinin girişi ve çevresinde çoklarının tanımadığı gençler. Tesislerde bir masada bu hemşehrimiz… Bir süre sonra Trabzon’da ünlü bir gazeteci sahil tesislerine gelir. Ceketinin düğmeleri ilikli, saygılı bir şekilde hemşehrimizin elini sıkar ve masaya oturur. Orada bir şeyler konuşurlar.
***

Bu devirde özellikle devlette işe girmek öyle her babayiğidin harcı değil. 15 Temmuz hain darbe öncesinde Fetocuların borusu ötüyordu. İşe, önce Fetocular sonra tarikat ve en sonra da torpilli partililerin çocukları yakınları girebiliyordu. Bugün, ise parti torpillileri ilk sırada!
Kurt, son yıllarda gördüklerini ve yaşadıklarını özet olarak anlattıktan sonra Altuğ Atalay’a dönerek, ‘Altuğ, Aydın Aydın’ın İskenderpaşa camisindeki cenaze namazı öncesi mimar Gökmen Yılmaz ile sohbet ettim. Bana, ‘Abi, Trabzon’da Kargid’in kurucuları arasındayım. Kurucuydum ama bir toplantıya bile katılmamıştım. Kurucu 6 üyeden dördü kayıp. Turgay Gümüş ile ben kaldım’ dedi. Ben de, Kargid kurucu üyelerinden Ahmet Altıntaş ile TTSO’nun düzenlediği Çanakkale gezisinde beraberdim. Sinan Velioğlu ile de Soçhi’de, Ekrem Kayıkçıoğlu ile de Ankara’ya gitmiştim. Geçmişte hemen herkesin o günlerde hizmet harekatı, bugün ise Fetocu dediğimiz kişi ve gruplarla konuşmuşluğu, arkadaşlığı vardı, dedikten sonra, KTÜ sahil tesislerinde HSYK başkanvekili ile görüşen arkadaşımıza Fetocudur, demiyorum. O gün Fetocuların kılıcı kestiği için o taraftan görünmüş veya yakın durmuş, işe de adam yerleştirmiş olabilir’ dedi…
Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi, 1980’lere kadar farklı görüşteki insanlar tarafından yazıldı. 1980 ve de 2002 sonrası da herhalde bir gün yazılır ve yazılacak da!

Kalepark hikayesi!

kalepark-002.jpg

Trabzon’un bir dönemler en göz kamaştırıcı mekanlarından biri Kalepark’tı... O yıllarda Trabzon, sahilde Ayasofya ile Çömlekçi, güneyde ise Yenicuma ve Erdoğdu arasında idi… Bugün Trabzon, Yomra’dan Akçaabat’a, güneyde ise dağlara yaslandı… Kalepark’ın da eski çekiciliği kalmadı!
Asım Aykan, başkanlıktaki son demlerinde, gazetecilere Hasan Kurt’un saltanat kayığı dediği belediyenin altı düz teknesiyle bir deniz turu yaptırmıştı.
O gezide Hasan Kurt, Asım Aykan’a, ‘Asım bey, Trabzon kent merkezinde üç dört yeşil alan kaldığının farkında mısın? Boztepe, Aşıklar (Fatih) parkı, Meydan parkı, Kalepark ve Erdoğdu’daki askeri kışla dışında yeşil alan görüyor musun?’ Bu mekanların üçü askerlerde’ demişti…
Atapark ve şehir içerisinde inşaat yapılmayan küçük mekanlar denizden görünmüyordu… Asım Aykan, tebessüm etti ve ‘evet doğru söylüyorsun’ demişti.
Birileri bir süredir Kalepark’ın halka açılması hikayesini dillendiriyor, bu konuda kamuoyu oluşturmaya ve siyasileri baskı altına almaya çalışıyor.
Kalepark’ın kullanım hakkı Askerlerde…
Kalepark’ın halkı açılmasını isteyenler, Trabzon’daki diğer devlet kurumlarının sahillerdeki tesislerinin halka açılması için tek kelime etmiyorlar.
Ayrıca, mesela sahildeki özel sektörün işlettiği bir otelin önündeki denizden yararlanma istekleri de yok…
Kalepark olayı dün Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelmiş. İYİ Parti’den Ali Sağır, Kalepark’tan Trabzon halkının yararlanması için Büyükşehir Belediyesinin çalışma başlatmasını istemiş.
Halk Kalepark’ta ne yapacak? Kalepark’tan yararlanmanın anlamı ne?
Cevabını biz verelim; İki bardak çay, bir şişe su içecek ve parası olan da köftecide yemek yiyecek! Fiyatlar da bugünkünün üç katı olacak!
Kalepark’tan halkın yararlanması hikayesinin ana nedeni, Kalepark’ın birilerine peşkeş çekilmesi, uzun süreli kiraya verilmesi ve orada köfteci, şıracı açılmasıdır.
Devletin diğer tesisleri ne zaman halka açılırsa Kalepark da o zaman açılsın ve Kalepark’ın işleticisi de ya Belediye ya da Askeriye olsun!

Hakkımı aramanı istiyorum!

Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri ile ilgili eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Belediyelerde olup bitenleri takip edenlerin başında bu kurumda çalışanlar ve belediye ile iş yapanlar geliyor.
Dün, bir okurumuz bize, ‘hakkımı aramanı istiyorum’ diyerek Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar belediyeleri hakkında çarpıcı iddiaları içeren bir mail attı. Okur şöyle dedi:
‘Vatandaş olarak hakkımızı aramanızı istiyorum. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ortahisar Belediyesinde Trabel, Trabitas, Orbel gibi şirketler adına kiralanmış veya belediye tüzel kişilikleri adına ihale edilmiş beyaz plakalı Skoda, pejo, Cilio, fuluense, albea, linea, megane, mitsubishi, toyota başta olmak üzere kaç araç var? Bu araçlar kimlere tahsisli. 24 saat ve sınırsız yakıt kullanımı olanlar kime tahsisli? Bu araçların günlük görev kağıtları var mı? Kilometre ve yakıt sınırı var mı?
Ah Hasan Abi, bazen bu gibi önemli konuları neden sormazsın merak ediyorum. Hakki Emiroğlu da daha belediyelere hesap sormuyor senin de sesin durursa biz nerden öğreneceğiz. Bu iki belediyenin araç, temsil gideri, misafir gideri, yemek gideri dünya kadar? Hangi kalemden öderler merak konusu. Dünya kadar yakıt borcu var derler esnafa belediyelerin!’
***
Belediyeler başta olmak üzere kamu, kurum ve kuruluşlarında olup bitenleri, edindiğimiz belge ve bilgiler ışığında yazıyoruz. Daha birkaç gün önce kiralık araç konusunda da yazmıştık. Biz hesap sorma makamı değil haber ve yorumlarla kamuoyuna aktarma, bilgilendirme görevini yapmaya çalışıyoruz.
Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri yetkilileri, herhalde yukarıda tek tek sıralanmış iddialara cevap verir!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar