Bülent Uygun ve Ersun Yanal!

Rizesporluların tamamı olmasa da başkanından teknik adamına kadar önemli bir kesimi, kümeye düşmelerinin sorumlusu olarak Trabzonspor’u gösteriyorlar. Bu söylemlerini medyada açık olarak ortaya koydular.

Rizespor Başkanı ve teknik adamına, Trabzonspor camiasında belirli gruplardan örtülü de olsa destek geldi.

Rizespor’un kümeye düşmesinde gerçekten Trabzonspor mu sorumlu? Kesinlikle hayır!

Trabzonspor, bu sezon birkaç önemli maçı kör topal, onun bunun yardımı ile kazandı. Kendi sahasında da puan kaybetti.

Rizespor ile Rize’de oynadığı maçta, Trabzon’un bir Rize’nin en az on pozisyonu vardı.

Rizespor başkan ve yöneticilerinin, Trabzonspor’u toptan suçlamasının nedeni beceriksizlikten kurtulma, hedef olmama taktiğidir. Ses getiren, iki kent arasında hasmane tutuma neden olan kuru söylemlerdir.

***

 

Trabzonspor taraftarlarının en fazla eleştirdiği teknik adam, Bülent Uygun’dur. Uygun, 2010-11 sezonu Eskişehir’in hocası idi. FB; ES’e teşvik primi verdi. Uygun, eski FB’li… Takımı Trabzonspor karşısında direndi. Maçın hakemi Bülent Yıldırım da TS’nin golünü vermedi. Ve TS; ES ile berabere kaldı, FB ile puanlar eşitlendi. FB; geri kalan maçlarını aldı ve ligi ilk sırada bitirdi.

Trabzonspor taraftarının önemli bir kısmı, o sezon sahasında FB’ye 4-3 yenilen Sivas’ın teknik direktörü Mesut Bakkal’ı değil de Eskişehir’in hocasını eleştiriyor.

Bülent Uygun, bize göre takımını motife etti ve sahaya sürdü. Teşvik primi de almış olabilir ki, aldı. Trabzonspor yönetimi ligde iddiası olmamasına rağmen, Başakşehir maçında beraberliğe prim verdi. TS’nin Başakşehir ile berabere kalması hangi takıma yaradı? Beşiktaş’a…

Eskişehir’in TS ile o sezon berabere kalması hangi takıma yaradı, FB’ye!

Bir takımı bir müsabakaya kulüp başkanı değil, hocası hazırlar!

Trabzonspor- Rizespor veya TS- Kayseri, TS- BJK, TS- Bursa maçlarında eleştirilmesi veya suçlanması gereken kişi varsa, bu kişi kulüp başkanı değil takımın teknik direktörüdür, Ersun Yanal’dır.

Trabzonspor kulüp Başkanı Muharrem Usta; onca yanlış ve hatalı iş yapmasına, tartışmalara ve kulübü zan altında bırakmasına rağmen teknik direktörünü koruma altına aldı ve kendisini ateşe attı.

Trabzonspor Divan Başkanı Ali Sürmen’in, direk TS başkanını hedef alan açıklamasını doğru bulmadık. Başkan maç sonuçları üzerinden değil, icrasından ötürü eleştirilmeli. Ali Sürmen, bize göre başkanı değil teknik direktörü hedef almalıydı.

TS Başkanı Muharrem Usta; ‘ben’ eksenindeki icraatı ve Ersun Yanal nedeniyle her geçen gün yalnızlaşıyor. Kendisini başkanlığa taşıyan siyasetçilerin alternatif başkan arayışında oldukları söyleniyor.

Başkan Usta; bu gidişle görünen o ki, Trabzonspor’u yerle bir edip Ersun Yanal ile birlikte İstanbul’a dönecek!

Hasan KURT

hasan-kurt-yeni.jpg

Aydıntepe Yeraltı Şehri ve Şükrü’nün şöleni!

Gazipaşa caddesindeki ‘Karaca’ mağazasının patronu, Trabzon’un sevilen ismi Şükrü Yahyaoğlu bugünlerde, önümüzdeki günlerde Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde arkadaş ve dostlarını ağırlamanın telaşı içerisinde.

Aydıntepe ilçesinin Bayburt’un en gözde mekanlarından biri olduğunu söyleyen Şükrü Yahyaoğlu, ilçe yakınlarında yapılan gölet ile tarım alanlarının sulanmasına başlandığını söyledi.

Şükrü Yahyaoğlu, Aydıntepe’deki yeraltı şehrinin Sümela Manastırı gibi çok özel bir mekan olduğunu belirterek, ‘Aydıntepe’de asırlar önce kayaların oyulmasıyla yapılan yeraltı şehri, gerçekten görülmesi gereken bir yer. Trabzonlu hemşerilerimizi hafta sonları Aydıntepe’deki yeraltı şehrini gezip görmeye davet ediyorum. Yeraltı şehri gerçekten müthiş bir yer’ dedi.

Şükrü Yahyaoğlu, Aydıntepe’ye Çaykara’dan gidilebileceği gibi Trabzon- Erzurum yolundan Bayburt’a oradan Aydıntepe’ye iki-üç saatte ulaşılabileceğini söyledi.

aydintepe-(3).jpg

Aydıntepe’deki

tarihi hazine!

Aydıntepe Yeraltı Şehri, yüzeyden 2-2,5 metre derinde başka yapı malzemesi kullanmadan ana kayaya oyulmuş galeriler, tonozlu kareye yakın planlı odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekânlardan oluşmaktadır. Galeri odalarını aydınlatmak için duvarlara delik açıldığı gözlenmektedir. Ayrıca şehrin girişinde gerektiğinde girişi kapatmak için kullanılabilecek çapı yaklaşık 1,5 metre olan daire şeklinde taş bulunmaktadır.

Şehrin tam olarak hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor. Kazı çalışmalarının devam ettiği alanın Halde (Khalde) şehrine ait olabileceği ya da bu kentin Erken Hristiyanlık döneminde Romalılar tarafından kovulan ilk Hristiyanların saklandığı bir sığınak olabileceği söyleniyor. Bunlara ek olarak düşmanlardan korunmak için, zor ve yoğun kış şartlarında barınak olarak kullanmak için ya da o dönem suçluların atıldığı bir zindan olarak inşa edilmiş olabilir.

Koridor etrafında açılmış karşılıklı odalar, galeriler, su arkları, gözetleme noktaları, havalandırma bacaları ve aydınlatma için kullanılan duvarlarda oluşturulan oyuklardan dolayı bu kenti inşa eden insanların mühendislik ve mimarlık bilgilerinin oldukça kuvvetli olduğu söylenebilir.

Ersun’un listesi!

Trabzonspor teknik direktörü Ersun Yanal’ın, medyaya yansıyan transfer listesi gerçekleşirse bordo-mavili kulüp bir sezon sonra kesinlikle kepenk kapatır.

Ersun Yanal’ın, transfer listesinde Alanyaspor’un 33 yaşındaki santraforu Vagner Love, Moskova’dan 31 yaşında Serdar Taşçı, 31 yaşında Tosiç bulunuyor.

Mevcut kadrosunda takımda direk oynayan Yusuf Yazıcı ve Okay’ın dışındaki tüm futbolcuların ya 30 yaş sınırında ya da 30 yaş üzerinde olduğunu söyleyen TS eski teknik direklerinden biri, ‘Bu transfer politikası Trabzonspor’u uçuruma sürükler. Takımda iki sezon sonra bir iki oyuncu dışında para edecek futbolcu kalmayacak. Başkan Muharrem Usta, bu duruma kesinlikle müdahale etmelidir’ dedi.

ersun.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar