Bunca patırtı “İnce ayar” için mi?..

Yerel seçimlere 5 ay gibi bir süre kaldı…

AK Parti Trabzon’da hareketli günler yaşanıyor, büyükşehir belediye başkan adayını açıkladı.  Yarın bugün Ortahisar adayı da basına tanıtılır…

Muhalefet ise tam manasıyla sahaya henüz inmedi...

Elbette bu konuda bizimde dercedeceklerimiz olacak. Ama bu gün değil.

***

İzniniz olursa yerelden uzak durup genelde neler olup bitiyor biraz onu irdelemek istiyorum.

Türkiye’nin iç ve dış o kadar sorunu varken, iş güç bırakıldı bir patırdı gürültü içinde aylardır gündemden düşmeyen hükümet ve cemaatin söz düellosuna dönüşen dershanelerle yatıp kalkıyoruz…

Bu hengamede ilginç olan ne biliyor musunuz?

Dershane sektöründen gerçekten ekmek yiyen, bu işi meslek edinenlerin ve hiçbir ideolojisi olmayanların seslerinin fazla duyuramaması… Varsa yoksa CEMAAT ve AKP.   

Bir başka ilginç olan da 2004 yılında alınan tavsiye kararının dokuz yıl sonra hatırlanıp gündeme getirilmesi ve manşetlere taşınması!

Okula ve dershanelere giden gençlerin yanı sıra anne ve babalar da pür dikkat, nereye varacak bu işin sonu diye merak ediyorlar.

Üç dönemdir ülkeyi yöneten MUKTEDİR, yüksek perdeden her platformda kimsenin gözünün yaşına bakmayıp kapatacağızdiye esip gürlüyor…

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde oturup Türkiye’ye zaman, zaman Firavun diye mesaj yollayarak, “hayır kapatamazsın!” diyenbugünkü iktidarın en büyük ittifakçısı… CEMAAT…

Öyle salvolar gönderiyorlar ki duyanların menevişlenmemesi mümkün değil!

ABD’den Hz.Ömer’in,Ben doğru yoldan ayrılırsam ne yaparsınız?” sorusuna cemaatin verdiği, “Seni kılıcımızla doğrulturuz!” benzetmeleri ile kıyametin kopmasına az kaldı mesajı veriliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, “Çocuklarımız yarış atı, ticari emtia yaptırmayız… Onların da cumartesi, pazar günleri gezip oynamaya hakları var… Ne istediyseler veriyoruz…” sözleriyle okyanus ötesine duyuruyor.

Dışarıdan izleyenlere de ister istemez “Koalisyon”  bozuluyor, bunların arasında öyle yanıklar meydana geldi ki bir daha bu yaraların kapanması mümkün değil demekten kendilerini alamıyorlar.

Aslına bakarsanız ayrılık mayrılık söz konusu değil…

Her iki tarafında aslında bir birinden sarfınazar edip sen yoluna ben yoluma deme gibi bir düşünceleri yok.

Fakir fukara, çocuk edebiyatı hikaye!

Ufak, ufak ince ayar peşindeler…

Türkiye’de dershane sektörünün yüzde 25’ini elinde tutan Cemaatin binaları özel okula dönünce sermayesinin bir o kadar daha artacağını anlamak için iktisat profesörü olmaya hiç gerek yok. Ayrıca resmiyet kazanarak diploma veren okullara dönüşüp kendi taraftar kitlesini daha da arttıracak olduğunun sağır sultan bile farkında…

Yani evlere kapanma devri sona erecek.

Tabi bu işte kazan, kazan kuralı devrede olduğundan, Başbakan Erdoğan da parti bildirgesinde ve 2004 yılında daha taze başbakanken MGK’da altına imzasını attığı tavsiyeleri yerine getirerek bir taşla iki kuş vurmak niyetinde!

Seçim meydanlarında “bakın ben sizden yanayım, cemaati bile sildim” diyerek kafasından geçenlerin hayat bulmasını sağlamak peşinde!

Şayet ortada gerçek manada iktidar ile cemaat kavgası olsaydı, bugün AKP’nin içinde dokuz yıldır mecliste oturan Gülenci milletvekilleri böyle sus pus oturup bindikleri dalın kesilmesini seyrederler miydi?

“Milli görüş gömleğimi çıkardım…” diyen bir Başbakan, gerçekten cemaatin rantını kesmek isteseydi, bu işin bu kadar çok uzamasına müsaade eder miydi?

Ortada, al gülüm ver gülüm gerisi teferruat… 

 

***

 

Netice-i kelam; yaşanan bu süreçte her iki tarafta birlerini boğazlıyorlarmış havası içinde isteklerini yavaş, yavaş bir biri ardına elde etmenin gayreti içindeler.

Ortamda bir toz duman ve sisli bir hava varmış gibi gösteriyorlar. Gün gelecek öyle birden  bire frene basacaklar ki her kes şaşıracak.

Sonrada yine kol kola hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam edecekler. Olan bu arada dershane sektörünün yüzde yetmiş beşlik kesimine olacak.

Siz bakmayın böyle esip gürlemelerine danışıklı dövüşten başkası değil…

 

Güneydoğu’da

neler oluyor ?

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’a gelmeden on gün önce Diyarbakır’da konuştu…

Bir yanında dün aşiret lideri dediği Mesut Barzani, diğer bir yanında her fırsatta Türkiye’yi dışarıda kötüleyen şarkıcı Şivan Perver

O toplantıda dikkati çeken en önemli ortak söylem, silahlar sussun, analar ağlamasın, bölgeye huzur gelsin

Başbakan ve yanındakiler halka bunları söylerken, Hakkari’de, Şırnak’ta, Cizre’de yüzleri maskeli teröristler yolları kesip kimlik kontrolü yapıyorlar, gece gündüz demeden sokaklarda polise molotofkokteyli atıyorlar, tomaları ateşe veriyorlar…

Bunlar yetmezmiş gibi Selahattin Demirtaş, İmralı’da cezasını çeken PKK başı için        

Abdullah Öcalan özgür kalmazsa barışı unutun..!” diye meydan okuyor…

Süreç başladı başlayalı bölgede bir tek değişim askerde yaşandı ve  kışlasına çekildi. Diğerleri aynı tas aynı hamam yakıp yıkmaya hatta can almaya Gönderden Türk Bayrağını indir meye devam ediyor…

Sahi Güneydoğu’da neler oluyor?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum