Bunları mı okuyacaklar

Bunları mı okuyacaklar

Okuma kampanyası çerçevesinde Milli Eğitim aracılığıyla okullara bağışlanan kitaplarda, bilimsel, çağdaş ve laik eğitime karşı, hurafeleri öven pek çok bilgi ve anlatım yeralıyor

       

 

 

 

Eğitim İş Trabzon Şubesi tarafından oluşturulan bir komisyon, ilk ve orta öğretim kurumu kütüphanelerinde çocukların ve gençlerin yararlanmasına sunulan kitapların; çağdaş eğitimle ilgisi olmayan ve öğrencilere büyük zararlar verebilecek unsurlarla dolu olduğunu ortaya çıkardı. Raporda; ayrımcılık, padişahı birleştirici olarak gösterip Atatürk’ü yok sayma, bilim düşmanlığı, hurafeyi dinin gereği gibi sunma, örtünmeyen çocuk ya da kadını din dışı gösterme gibi başlıklar da var. Eğitim İş Başkanı Mehmet Akıncı, Her zaman düşünce özgürlüğünün yanında olduk. İtirazımız ideolojik içeriği olan bu kitapların resmi kanallardan okullara ulaştırılması” dedi.

MMilli Eğitim aracılığıyla okullara bağışlanan kitaplarda, kadını aşağılamadan Atatürk’ü küçümsemeye, tarikat şeyhlerini övmeden, ayrımcılık yapmaya kadar pek çok zararlı etken saptandı.

 

Eğitim İş Trabzon Şubesi tarafından oluşturulan bir komisyon, ilk ve orta öğretim kurumu kütüphanelerinde çocukların ve gençlerin yararlanmasına sunulan kitapların; çağdaş eğitimle ilgisi olmayan ve öğrencilere büyük zararlar verebilecek unsurlarla dolu olduğunu ortaya çıkardı.

Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Mehmet Akıncı, düzenlediği basın toplantısı ile komisyon çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Çalışmanın duyarlı öğretmenlerin şikayetleri üzerine başlatıldığını belirten Akıncı, bu kitapların valiliğin listelerinde bulunmadığını, ancak Milli Eğitim’e yapılan bağışlarla kütüphanelere geldiğini açıkladı.

 Komisyon raporunda, incelenen kitaplarda şu unsurlara rastlandı:

   1-Kadını aşağılama ve küçümseme, alay etme,kadın-erkek eşitsizliğini savunma (Yoksulluk İçimizde-sayfa 26.34)

   2-Şirk koşma (Yoksulluk İçimizde-sayfa34)

   3-Şekil esareti (Yoksulluk İçimizde-sayfa 48)          

   4-Biat etme kültürü (Yoksulluk İçimizde-sayfa 60)

   5-Sanatla alay ve çağdaş ve teknolojik değerleri karalama (Yoksulluk İçimizde-sayfa 80,99)

   6-Tarikat şeyhlerine övgüler.(Yazılmamış Destanlar-sayfa 55,126,155,156,157,166,81, 182, 231,  232)

   7-Atatürk’ü sıradanlaştırma hatta yok sayma. Tehlikenin farkına varamayan, ancak başkalarının uyarısıyla tehlikeyi göre bir komutan olarak gösterme (Çanakkale Mahşeri-sayfa 474 Yazılmamış Destanlar-sayfa 63,178,179)

   8-Padişahı birleştirici unsur olarak sunma (Yazılmamış Destanlar-sayfa 238)

   9-Dogmalara övgü (Köprü-sayfa69)

   10-Sadizm (Köprü-sayfa 120)

   11-Bilim düşmanlığı ve din karşıtlığı yaratma (Can Ocağında Pişen Aş-sayfa 8,62,63)

   12-Kölelik zihniyetini övme (Can Ocağında Pişen Aş-Sayfa 45)

   13-Tasavvuf düşmanlığı (Can Ocağında Pişen Aş-sayfa 64)

   14-Özellikle belli bir dönemin siyasi ortamı  ve siyasi partileri kullanılarak demokrasi düşmanlığı yaratma (Devlet Felsefemiz-sayfa 26,37)

  15- Hurafeleri dinin gereği gibi gösterme (Köprü-sayfa 69)

  16-Örtünmeyi dinin gereği gibi gösterip örtünmeyenleri din dışıymış gibi algılama (Yoksulluk İçimizde-sayfa 49)

 

OKULLARDA OLMAMALI

Akıncı kitaplarda, insan hak ve özgürlükleriyle bağdaşmayan, hatta İslam dinine aykırı olan bir çok unsur bulunduğunu, kitapların Trabzon Valiliği’nden Bilgi Edindirme Yasası kapsamında  istenen kitaplar listesinde yer almadığını açıkladı. “Belli bir amacın gerçekleşmesine hizmet edecek bu kitapların okul kitaplıklarına hangi kanallardan ulaştırıldığını bütün kamuoyu gibi bizlerde öğrenmek istiyoruz.” diyen Akıncı, bu olayın Milli Eğitim Temel Yasası ile Anayasa’da belirtilmiş olan “başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti” yaklaşımına uymadığını savundu.

Mehmet Akıncı, Atatürk ilke ve devrimlerinin “bilimsel düşünebilen, sorgulayan, aydınlık yüzlü nesiller” yetiştirmekle korunabileceğini savundu, “İnanıyoruz ki ABD ve AB emperyalizmi ile din tacirlerinin kıskacına sıkıştırılmış Türk aydını bu oyunu bozacaktır” dedi. Akıncı, yazılan kitaplara ve bunların okunmasına itirazları olmadığını, her zaman düşünce özgürlüğünün yanında bulunduklarını, ancak bu kitapların resmi kanallarla okullara getirilmesine karşı çıktıklarını belirtti.

 

 

KİN BESLE, DİRİ KAL!

Komisyon tarafından belirlenen örneklerden bazıları şöyle:

. Millet ve Türk Milliyetçiliği. Mehmet NİYAZİ, Ötüken   Yayınları,1.Basım  2000,2. Basım 2005.

Türk-İslam sentezi bağlamında bir kitap olup içinde tarihsel, etnik vb. faydalı bilgiler bulunmaktadır. Ancak bunlar Türkçü-Milliyetçi bir çizgide savunulmaktadır. Anayasamızda ifadesini bulan “Atatürk Milliyetçiliği”nden uzak bir çizgi sunmaktadır

 143. sayfada: “Tarihi olaylara saplanıp kalmak, kin beslemek milletlerin hafızasını diri tutar.” İfadesi.

 

BAŞINI ÖRTTÜ MÜSLÜMAN OLDU

. Mustafa KUTLU- Yoksulluk İçimizde. Dergah yayınları-Hikaye

 Kadınla erkeğin bir arada bulunması haram gibi gösteriliyor.”İnsanların kadın-erkek öyle uluorta bir arada oturmadıkları,yani haramın helâlin açık seçik bilindiği bir yere,bir ikametgâha girmemişsin.(sayfa 26)

Anlaşılmaz deyimler kullanılmış:”Ortada bhstiolzheptik bir durum var.(sayfa 33)” O kaşları alınmış kadın yüzünün hışırtılı sıcaklığı.Deodorant.Mobilyalara sinmiş,birikmiş şshvet.Hulüvv-i zihin.(sayfa 34)”

İşe gidemeyişinin nedeni dindarlığa dayandırılmış: Nasıl olur, diyordu. Nasıl geçiniriz ,bu pahalılıkta. Ört başını git işine. Müslümanlıksa, Müslümanlık diyordu. Peki ama anne,nasıl ve nerede kılacağım namazımı, diye cevaplıyordu Süheyla. Namazını mı? diye kızına namazı yakıştıramamış bir edayla duraksıyordu annesi.(sayfa 48)

Başını örtmek Müslüman olmakla eşdeğer tutuluyor, Hakiki yol örtünmek, kapanmak olarak gösterilmiş:

Yerlere kadar uzanan geniş mantosu,alnını çevreleyen uzun başörtüsü ile gülerek yaklaşıyor,muhatabının şaşıran ve iri gözlerinin ta içerisine keyifle bakıyordu.

 -A..Aaa.. Süheylâ sen misin? Gözlerime inanamıyorum. Kız bu ne hal?

 -Müslüman oldum!. Diye kısaca cevaplıyordu soruları. Sakin, Gösterişsiz.(sayfa 49)”

 

OĞUZ KAĞAN MÜSLÜMAN!

. M. Necati Sepetçioğlu, Can Ocağında Pişen Aş

SAYFA 16 : “Oğuz Hakan, derler ki Müslüman doğmuş. Anasının sütünü emmemiş, ona sen kafirsin, ben kafir sütü emmem demiş.”(Oğuz Kağan zamanında Müslümanlık var mıydı?

 

SOLCU TANIMI

. Ahmet KABAKLI-Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları- Makaleler

Sol, daima Timurlenk’tir. Yani yağma, kayırıcılık , felsefesizlik, çapulculuk, zorbalık, kapkaçcılık,vb…Timurlenk gelmedikçe Yıldırım’ın evlatları uyanıp ülkesine sahip çıkmadılar.

. Selim İLERİ-Bu yaz ayrılığın ilk yazı olacak. Doğan Kitap-Roman

 Romanda pornografik anlatımlar var.Gelen tepkiler nedeniyle Milli Eğitimin yazısıyla listeden çıkarıldı.

 

İLİM YIKICILIĞIN MİMARI

. M.Necati Sepetçioğlu. Köprü

SAYFA 63 : Fuzuli’nin “Alemde ne varsa aşktır.İlim boş bir sözdür.Aşk olmadı mı ilim anlamsızlaşır.” sözünden hareketle şunlar söylenmiştir : “...Çünkü, daha başlangıçta da söylediğimiz gibi ilim akla dayanır,ilmin tek güvendiği akıldır.Ve akıl kuru kupkuru dünyasında teselliyi ancak sorularda bulur.Halbuki sorular o sonu gelmez ve cevap verdikçe doymasını bilmez sorular aklı göz göz oyar.Bu da insanın bir başka yönden tedirginliği olur.Yapıcı olduğunu iddia eden ve yapıcılık uğruna var gücüyle didindiği söylenen ilim ne yazık ki yıkıcılığın mimarlığını yapar...”

 

ÇANAKKALE’DE SIRADAN ATATÜRK

. Mehmet NİYAZİ,Çanakkale Mahşeri. Ötüken Yayınları,1. Baskı 1998,2. Baskı 2007.

535 sayfalık romanda Mustafa Kemal ancak 466.,469.,470.,473.,474.,475. sayfalarda sıradan bir “Albay Mustafa Kemal” olarak yer bulabiliyor. Çanakkale savaşlarıyla adını tüm dünyaya duyurmuş, kendini tüm dünyaya kanıtlamış Albay Mustafa Kemal kitapta ancak bu sayfalarda yer buluyor. 474. sayfaya savaşın kahramanı Mustafa Kemal’den hiç bahsedilmezken, aynı eserde diğer tüm komutan ve askerlerden sıkça bahsedilmektedir. Mustafa Kemal’in askeri dehasının sıradanlaştırıldığı bu kitabın merkezine ise Molla Kazım oturtulmuştur.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum