‘BURADAN  GERİ DÖNÜŞ YOK’

‘BURADAN GERİ DÖNÜŞ YOK’

“Bugüne kadar konuşmadım ama artık konuşma zamanı geldi” diyen Trabzonspor BK Menajeri Nihat Mala’dan dikkat çeken açıklamalar…

“Fiziksel olarak kulübün her şeyi tamam, eksik olan Trabzonlu işadamlarının desteğidir” diyen Menajer Nihat Mala; “Yaşadığımız ekonomik sıkıntıların yanında yabancı oyuncuların paralarını alamamalarını sebep gösterip maça çıkmaması ve kulübümüzün bu oyuncuları göndermesi gibi olumsuzluklara rağmen bugün elde ettiğimiz başarının tek sebebi altyapımızın sağlam olmasıdır. En son maçta Trabzonlu çocuklar oynadı. Trabzon basketbolunun geleceği bu çocuklardır. Trabzonspor basketbol takımı artık buradan geriye dönemez. Trabzon’un bu çocuklara borcu var.”

Röportaj: Fatma YAVUZ

Beş yıl önceye dönelim ve en başından başlayalım. Trabzon’a geldiğinizde Trabzonspor Basketbol kulübünde nelerle karşılaştınız? 
Trabzon’a 5 yıl önce, 2013-2014 döneminde geldim ve ilk olarak altyapıyı yani genç takımı sordum. Bana genç takımın olmadığı, 2012-2013 döneminde genç takımın kapatıldığı söylendi. Göreve geldiğimiz 2014 dönemiyle, Trabzon’daki İdmanocağı’nda, İdmangücü’nde, DSİ’de kısaca nerede genç oyuncular varsa hepsini çağırdık, altyapıyı oluşturduk. Bu kulüplere yardımları için teşekkür ederiz. O günden bugüne milli takım elemelerine bir oyuncu gönderdik. İnşallah bundan sonra Milli takımın ana kadrosuna girecek oyuncular da göndeririz. 5 yıl içerisinde altyapıya ağırlık verdik. Altyapının başında Engin Kanber var. Altyapıdaki oyuncularımızın eğitim, konaklama gibi masraflarını elimizden geldiği kadarıyla karşılamaya çalışıyoruz. Ve biz 5 yıl emek verdiğimiz altyapının meyvesini bu yıl gerçekten gördük. 

Altyapı için 5 yıl yeterli mi?
5 yılda 250-300 oyuncu sirkülasyonu oldu. Bunların içerisinden olabilecek 5-6 oyuncu bulabilirseniz başarı sayılır. Altyapıya Türkiye’de uzun yıllar çok iyi yatırım yapan Banvit, Efes Pilsen gibi kulüpler var. Bu kulüpler altyapıya inanılmaz paralar harcıyorlar. Biz onların onda birini harcayamıyoruz. 
Oyuncularımızın yaş aralığı 10-16… Trabzon’dan o kadar oyuncu bulamıyoruz ama bu konuda ciddi bir artış var. Önceden 16-17 oyuncuyu dışarıdan getiriyorduk şimdi bu sayı 8’e düştü. Yeşilgiresun BLD maçında Trabzonlu çocuklar oynadı ve müthiş bir galibiyet aldık. Trabzon basketbolunun geleceği bu çocuklar. Altyapıdan A takıma ne kadar çok oyuncu monte ederseniz bütçenizi o kadar düşürme şansınız var. Bizler de ona uğraşıyoruz. Ama yeterli mi? Tabii ki yeterli değil, altyapı konusunda daha yolun başındayız. 

 
Bu arada alt yapı ile ilgili İlk yıllarda sorumlu yöneticimiz Derya Günal beyin katkıları çok önemliydi ikincisi eğitim sponsorumuz Ata Kolejine de teşekkürlerimizi borç biliriz.

 

Devamlılık için ne gerekiyor? Ekonomik sıkıntıların yanında başka sorunlar da var mı?
Bildiğiniz gibi Trabzonspor Basketbol takımı bir dönem küme düştü sonra tekrar lige çıktı, bunu birkaç kere yaşadı ama artık ligde kalıcılığını kanıtladı. 5 yıldır üst üste ve bunun 2.5 yılı büyük başarılarla dolu. Tarihinde ilk defa Play-Off’a kaldı. Europe Cup oynadı,  Europa Challenge de son saniyelerde kaybedilen bir finali oynadı. Özellikle Europa Challenge Trabzon halkına basketbolu daha çabuk sevdirdi. İnsanlar Hayri Gür’ü doldurdu. Bütün bu işlerde insanların büyük emeği var. Burada ilk önce Muharrem Usta’dan başlayarak, Abiş Hopikoğlu ile devam eden, yöneticilerin, onların etrafındaki insanların, bizlerin büyük emeği var. Muharrem Usta ilk 2.5 yıl ciddi anlamda basketbolun içerisindeydi, ekonomik olarak çok büyük yardımlarda bulundu. Aynı şekilde Abiş Hopikoğlu… 
Daha sonra Muharrem Usta Trabzonspor futbol kulübüne başkan oldu yine bize maddi desteği sürdü ama daha sonra sponsor olamayacağını deklere etti. Ekonomik sıkıntılarımız oldu. Borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz ayrıca oyuncu transfer etme yasağımız var. Biz oyuncu transfer edemezken tutunmaya çalıştık. 

Hayri Gür’deki son Yeşilgiresun BLD maçından biraz bahseder misiniz? O maçın anlamı çok büyük sanırım… Maç öncesi yabancı oyuncularla ilgili bir kriz yaşanmıştı…
Son 6 maçta da yabancı oyuncular olmadan oynadık. Ve Yeşilgiresun BLD maçında inanılmaz bir galibiyet aldık. Hepimiz işimizi çok seviyoruz, işimizle yatıp işimizle kalkıyoruz. Aldığımız paranın karşılığını vermek istiyoruz. 5 yıldır iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Kulüplerin tarihleri, kültürleri, varlıkları, büyüklükleri böyle ortaya çıkıyor. Hiçbir kulüp bulamazsınız ki, hele de Trabzon gibi futbolun konuşulduğu bir günde Trabzonspor’un maçının olduğu bir günde, yarım kalmış Trabzonspor Basketbol takımına destek olmak için gelsin ve salonu doldursun. Trabzon bunu yaptı. Son maçta takıma inanılmaz destek verdiler. Bu da böyle büyük kulüplerde ve büyük camialarda oluyor. 
Abiş Hobikoğlu ile çalışmak büyük bir şans, gerçek bir yönetici. Hiç kimse sponsor olmazken bu işi sahiplendi ve devam ettirdi. Süreç içerisinde çok büyük kriz atlattık ama Abiş Hopikoğlu, en son yabancı oyuncuların isyan edip maça çıkmaması ardından o oyuncuları ligin bitimine 6 hafta kala takımdan atarak kulübün büyüklüğünü, Trabzonspor’un adını ezdirmedi. Risk aldı ve o yabancı oyuncuları gönderdi. Bunu yaparken bizlere ve takıma inandı, ligde kalacağımızı gördü. Artık hiçbir Trabzonspor BK tamındaki oyuncu ‘ben maça çıkmıyorum’ diyemez. Çünkü bunu söylediği zaman başına ne geleceğini biliyor. Trabzonspor basket takımı bu riski aldı, bunun sonunda küme düşme riski de vardı, 5 yılın emeği oraya gidebilirdi. Ama olmadı, ayakta kaldık.  

Beş yıldır Trabzon’dasınız. Buradan gitmeyi hiç düşündünüz mü?
Zaman zaman teklifler oldu, gidebilirdim, yine gidebilirim. Ama diyorum ki, Sayın Abiş Hopikoğlu herkesten çok daha fazla Trabzonlu ve bu işe gönül vermiş. Bizim en kötü zamanımızda, her anımızda yanımızda oldu. Abiş Hopikoğlu bana ‘git’ diyene kadar ben buradayım. Trabzon şehri basket takımına saygı duyuyor, her maça sayıları artarak geliyor, destek veriyorlar. Çünkü basketbol takımı şartlar ne olursa olsun, terinin son damlasına kadar mücadele ediyor. Biz işimizi seviyoruz, şehri seviyoruz, insanları seviyoruz bu da bize ayrı bir güç veriyor. Ancak Trabzon şehrindeki sabır konusu biraz zor, insan olarak sabırsız bir yapı var. Bunu herkes biliyor, ülke de kabul etmiş. 5 yıldır bu kentte görev yapıyorum ve Trabzon insanını anlıyorum. Trabzon’un büyüklüğü, işimi yaparken aldığım keyif ise bambaşka.

Trabzonspor futbol takımından sonra basket takımı da geldi diyebilir miyiz?
Basketbol takımı zaten buradaydı, şimdi köklerini saldı. Basket takımı iyisiyle kötüsüyle 5 yıldır Türkiye Basketbol Liginde var, olmaya da devam edecek. 1982 yılından beri basketbolun içerisindeyim. 36 yıldır hiç ara vermeden o parkenin üzerindeyim. Kraşıyaka, Oyak Reno, Beşiktaş, Darüşşafaka, yıllarca Milli takımda oynadım. Karşıyaka’nın 9 yıl genel menajerliğini yaptım, o da camia kulübüydü. Çok kupalar aldık, çok heyecanlar yaşadık ama hayatımın en anlamlı, en heyecanlı galibiyeti Yeşilgiresun BLD galibiyetiydi. Trabzonlu çocuklarla bunu başarmak apayrı bir keyif… Trabzon basket takımı yakın gelecekte hem lig hem de Avrupa şampiyonu olacaktır. Takımın başında enerjisi bitmeyen Ozan Bulkaz gibi bir antrenörümüz var. Kendisi çok başarılı ve işine hakim bir insan. 

Röportaja başlamadan önce, ‘şimdiye kadar konuşmadım ama artık konuşma zamanı geldi’ dediniz. Bunu biraz açar mısınız?
Ben sosyal medyayı kullanan, röportaj vermeyi seven bir adam değilim. Ama ortaya koyulan güzel işler var. Bazen çok büyük haksız eleştiriler yapılıyor. İnsanlar bu işin nasıl ve hangi şartlarda yapıldığını, kulübün nereden nereye geldiğini, nasıl döndüğünü bilmeden oturup yorum yapıyor. Tabii ki bu işin nasıl döndüğünü bilmek zorunda değiller. Dışarıdan bakıldığında insanlar sahadaki takımı görüyor doğal olarak. Oynayıp oynamadığı kısmı ile ilgileniyor haklı olarak. Ama sadece orayla kalmayıp şahsımıza hakarete varan eleştiriler yapılıyor. Bunlara açıklık getirmek ve insanları bilgilendirmek gerekiyor.

Bir de takım maliyeti konusu var. Trabzonspor BK takımının maliyeti ne kadar?
Biz bütçeyi yaparken borçlarımızla birlikte yapıyoruz. Bu yıl takımın gerçek bütçesi Türkiye liginin en düşük bütçesi. Bu konuda sonuncuyuz. Türk oyuncularımız çok büyük fedakarlık yaparak, cüzi paralara oynuyorlar. Bizim bu bütçe konusu hep yanlış anlaşıldı, şöyle ki; 2013-2014 yılından bu tarafa yaptığımız bütçeye eski borçları da alıyoruz. Ödenmemiş borçlarımız var, bunları yok sayamayız ki. Ama reel anlamda sadece takım bütçesi diyorsanız, bu hiçbir zaman 10 milyonun üzerine çıkmadı. Bu yıl da sezon başında takım bütçesi 8 milyon ile başladı.

Peki her şeyiniz tamam mı? Eksik var mı? Varsa nedir?
Fiziksel olarak kulübün her şeyi tamam, eksik olan Trabzonlu işadamlarının bize desteği... Ya insanların ekonomik anlamda bir takım sıkıntıları var ya da biz kendimizi net olarak anlatamıyoruz. Ama sonuç olarak basketbol kulübünün yardıma ihtiyacı var. İnsanlar sadece A takımı görüp ona sponsor olmayı düşünürlerse o zaman bu işten uzak durabilirler. Ama bu takımın altyapısı var, oradaki çocukların masrafları var.  Altyapıdaki oyuncular okutuluyor, yatacak yerleri ve yemekleri karşılanıyor. Ve her yıl ciddi sayıda basketbola gelen gençler var. Trabzonspor basketbol takımı artık buradan geriye dönemez. Çünkü geçen bir dönem var ve gelen bir jenerasyon… Trabzon’un bu çocuklara borcu var. Yani bu çocuklara artık basketbol yapmıyoruz, basketboldan uzak duracağız deme lüksü yok. Trabzonluların basket takımına sahip çıkıp bu krizden bir an önce çıkarmaları lazım. Bir kere daha söylüyorum; fiziksel olarak, organizasyon olarak kulübün hiçbir eksiği yok. Avrupa ligindeki takımlarda şartlar ne ise bizde de şartlar odur. Tabii bu fiziksel şartlar daha da geliştirilebilir… Hayri Gür gibi bir salonumuz var, beden terbiyesi bize orada yer verdi. Orası bizim için çok önemli.

11eks15a-1024x886.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.