Bütçe Faize Değil  Yatırımlara Gitti

Bütçe Faize Değil Yatırımlara Gitti

AK Partili Salih Cora, TBMM’de devam eden Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik tabloyu değerlendirdi.

“Dünyanın en büyük küresel salgını Covid-19, beraberinde dünyanın da en büyük küresel ekonomik krizine neden olmuştur” diyen Salih Cora, “Dünyadaki tüm ülkeler, ekonomik manada bu salgından etkilenmiştir. Küresel ekonomik aktivitede esasında tarihte eşine benzerine az rastlanan bir dönem yaşanmıştır. Türkiye'yi değerlendirmek için her şeyden evvel dünyadaki duruma da bakmak lazım. Düşünün ki dünyada bir ekonomiyi değerlendireceğiz: Sınırlar kapatıldı, seyahat sınırlandırmaları getirildi, uluslararası uçuşlar durduruldu, karantinalar var, sokağa çıkma yasakları var, birçok iş yerinde üretim faaliyetlerine ara verildi, tedarik zincirleri koptu, ticaret hacmi geriledi. Türkiye'de bir bakıyorsunuz, son yıllarda, özellikle değerlendirdiğimizde darbeler, ambargolar, sıkıştırmalar, manipülatif ve spekülatif kur saldırıları, yine Covid salgının Türkiye'ye yansımaları, kıskaçlar ve pandemi sürecinde 4 ay vergi geliri yok, denetim yok, harç yok. Tüm bunlara rağmen üzerimizden tır geçti ama çok şükür ki diz çökmedik” dedi.

ÜRETİMİ ARTIRAN ÜLKE

Salih Cora, “Hem istihdam oranlarına hem büyüme oranlarına hem enflasyon oranlarına hem cari işlemler dengesine yani makroekonomik değerlere baktığımızda Türkiye diğer ülkelere nazaran bir pozitif ayrışma yaşadı. Bu sıkıntılı süreçte ihracatın ithalatı karşılama oranından tutun diğer bütün kalemlerde az da olsa olumlu bir seyir vardır. Hepsinde iyi durumdayız. Üretimde iyiyiz, maden sektöründe, çelik sektöründe, tarım sektöründe, inşaat sektöründe üretimi artıran bir Türkiye var” diye konuştu.

FAİZE DEĞİL YATIRIMA

AK Parti’nin bütçeyi yatırımlara harcadığını vurgulayan Milletvekili Cora, “Geçmişte önemli şeyler yapıldı ama bütçenin en önemli bölümü faiz harcamalarına gidiyordu. Biz, bütçeyi yatırıma ayırdık. Sadece şu kadar söyleyeyim; Biz yerli savunma sanayimizi dışa bağımlı olmaktan kurtaran bir ülke olduk, şu anda yerli savunma sanayimizin dışa bağımlılığı yüzde 30'lara kadar düştü. Bütçenin vergi gelirlerinin bizden önce yüzde 85,7'si faiz harcamalarına giderken bu oran şu anda yüzde 17,4'lere gerilemiştir. Covid salgınının ardından Türkiye istediği rakamları, 2023 hedeflerini yakalayacak düzeye çıkacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.