BÜYÜKLER İŞTE!

Sizler küçük prens kitabını okudunuz mu?
Okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.
Çünkü çok önemli mesajlar vardır bu kitapta.

Şimdi birçoğunuz yani büyük olanlar biz çocuk muyuz der gibi bu yazımı okuyordur.
Ama benden size tavsiye, yaşınız kaç olursa olsun “Küçük Prens” sıfatına takılmayın.
Kitapta; Bir gezegenden bahsedilir (Asteroid B-612)… Ve bu gezegeni 1909 yılında bir Türk gökbilimcinin incelediğini yazar kitap. Türk gökbilimcinin bu gezegenle ilgili hazırladığı raporu Uluslararası Gökbilimciler kurultayına sunduğunu fakat gökbilimcinin başında fes, ayağında şalvar olduğu için sözlerinin itibar görmediğini anlatır yazar. Sonrasında ise, Türkiye’nin onurunu kurtarmak için astığı astık, dediği dedik bir Türk liderinin gelip, bir yasa koyduğundan bahseder. Bu Türk lideri “herkes bundan sonra Avrupalılar gibi giyinecek” demiş. İşte aynı gökbilimci 1920 yılında şık kıyafetlerle kurultaya gitmiş ve bütün üyeler bu gökbilimcinin görüşüne katılmıştır.
Kitapta büyüklerin hep detaylarda kaybolduğundan bahseder. Tıpkı Türk Gökbilimcinin kılık-kıyafeti yüzünden bilimden uzaklaştırılmaya çalışılması gibi.
Bu kitaptaki kılık kıyafet bölümünden dolayı Türkiye Atatürk’ün eleştirildiğini savunup kitabın 2005 yılında ilkokulda okutulacak 100 temel eser arasından çıkarmıştır. Sonradan ise tekrar eklenmiştir.
Evet büyükler böyledir.
İşlerine göre hareket ederler.
Bizlerin çocuklarımızla iletişim noktasında yaşadığımız sorunlarımız da bundan ibarettir. Kısaca detaylar.
Olaylar örgüsü, kişiler arasında hep bir geleneksellik ve kavramlar silsilesi kurarız.
Onlar arasında ise boğuluruz.
Birde insanların ahlâki sınırlarına ya dokunuruz ya da kurcalarız.
Entrikadan çok hoşlanırız.
Din ve mezhebi de unutmamak lazım.
Bugünkü mezhep kavgalarının sebebi mezhepler arasındaki ayrıntılar değil midir?
Ayrıntılar detaylarda gizlidir lafını eden de biz büyükler değil miyiz?
Oysa önemli olan bütünün kendisi iken, bizler hep teferruatlara takılıp dururuz.
CHP Kurultayının detayı ise Atilla Taş’ın Gürsel Tekin’den daha fazla oy aldığı bir kurultay olmasıdır. Yani CHP anlam kargaşası ile hallaç pamuğu gibi oradan oraya savrulup duruyor. Büyükler işte…
Atilla Taş’ın detaylarda ve hafızalarda kalması başka bir partiyi hedef haline getirmesidir. Bu özellikte ona oyu sağlayan olmuştur. Sonrası malumunuz milletvekilliğidir. Yoksa Atilla Taş’ın siyasete ne kazandıracağı ya da neleri kaybettireceği hiç düşünülmeden yapılan bir harekettir bu olay.
Bizler daha önceki kurultay ve seçimlerde başka isimlere de takılıp kalmadık mı?
Bundan önce detaylı olarak Mehmet Bekaroğlu’nu konuşmuştuk. Hala konuşulması gereken olmasına rağmen susuyoruz ama öte yandan Cumhuriyetin hedeflerini savunup savunamayacağı noktasında başka detaylar katılıyor partiye.
Akıl sır erer mi büyüklerin yaptığı işlere…
Ara Güler’e göre önce “İstanbul’un insanları vardır; Sonra şehrin kendisi.”
Sizce de öyle mi?
İşte buradaki ayrıntı insanlardır.
Hep öyle değil midir zaten?
Biz ayrıntılarla boğuşuyoruz. Güneydoğu’da ölen insanların üzerini kapatarak, çözüm süreci denilen olayları örtbas ederek, Akilleri unutarak, Gezi olaylarında yaşananları hatırlamayarak, patlamaları normal görerek, Haber alma özgürlüğümüz kısıtlanarak, mahalle baskısına bile ses çıkarmayarak bizler farklı gündem maddeleri ile ayrıntılara gömülüyoruz.
Fes değil ama sarıklı, şalvarlı, naylon terlikli adamlar artık caminin dışına sarkmış detayları ile kafalarımızı allak bullak ediyor.
Bugün Küçük Prens kitabındaki o kılık-kıyafet kanununu getiren kişiye diktatör diyenler şöyle sokaklara bir bakıversinler lütfen.
Bugün aynen gezegenlere ziyarete giden ve gezegenlerdeki tipik yetişkin insan zaafları, kötülükleri, ayrıntıları arasında şaşırmış küçük prensin durumuna düştük.
Kralın gezegenindeki otorite tutkusu, işadamının gezegenindeki amaçsız sahip olma tutkusu, sanatçının gezegenindeki kendini beğenme tutkusu, sanatçının toplumla iletişimsizliği, coğrafyacının gezegenindeki bilimin kimin için yapıldığını unutan bilim adamının durumundayız.
Bizler özden uzak detaylarda bir şeyler arar hale geldik. Hiç bir şey bulamadan avare gibi dolaşıp duruyoruz. Anlamsızca.
Biz edebiyatın tasvirinde detaylarda sıkılıp, sayfaları atlarken, siyasette detaylarda gündemin ana maddelerini unutur olduk. Büyükler işte.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.