Büyükşehir Ayasofya’dan yılda 10 milyon kazanır!

   Demokrat Parti hükümeti döneminde Başbakan Adnan Menderes’in talimatıyla restore edilen ve aslına uygun hale getirilen Ayasofya, 1922 yılından birkaç yıl öncesine kadar müze olarak kullanılıyordu.  Ayasofya, dört yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığından Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti. Müze, vakıflar genel müdürlüğüne geçtikten sonra ücretli olan girişler ücretsiz hale getirildi ve iç bölümde fresklerin üzeri kapatıldı ve yarısı cami haline getirildi. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ayasofya’nın restorasyonu için düğmeye bastı. Restorasyon ihalesi yapıldı. İhaleyi alan firma proje doğrultusunda yapıma başladı. Ancak diğer yandan Türkiye Mimarlar Odası, Mahkemeye gitti. Ve Samsun Bölge istinat mahkemesi bir üst mahkemeye gitmenin de önünü keserek restorasyon projesini iptal etti. Mahkeme, projeyi iptal etmesine etti, ancak idare mahkeme kararını hiçe sayarak restorasyonu sürdürdü. Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, ‘Ortada bir mahkeme kararı var. Türkiye bir hukuk devleti. Herkesi her kurumu mahkeme kararlarına uymaya davet ediyorum’ dedi.
Diğer yandan Trabzon Kültür ve Turizm eski Müdürlerinden İsmail Kansız ise, iktidarın değişmesi halinde Ayasofya’nın tekrar müze haline getirilebileceğini söyledi.
Öte yandan Ayasofya müze ve camisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesinden Trabzon Büyükşehir Belediyesine alınması istendi. Turizm sektörünün önemli isimlerinden biri, ‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kızlar Manastırını nasıl Kültür ve Turizm Bakanlığından almışsa Ayasofya’yı da alır. Büyükşehir Belediyesi Ayasofya’yı aldıktan sonra  müze olarak ziyarete açılır. Büyükşehir Belediyesine Ayasofya’dan yılda en az 10 milyon lira para kazanır’ dedi.
Turizmci, Ayasofya’da namaz kılanların çoğunun gösteriş için orada namaz kıldıklarını da ileri sürdü.
 

İki yıl ertelensin
  5b97da3f-3503-4a8d-8642-79aa0ae2d62f.jpg  Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, dolmuşların yenilenme ve dönüşüm projesinin iki yıl ertelenmesini istedi, Ustaömeroğlu şöyle dedi;
‘Dolmuşların yenilenip dönüşümü projesinin 2 yıl ertelenmesi ciddi bir ulaşım planının yapılması için fırsat olabilir. Üniversite ve ilgili meslek grupları ile değerlendirilip gerçekleştirilecek bir ulaşım master planı ile kent adına bilimsel ve kullanışlı adımlar atılabilir. Bu proje çerçevesinde yeni ulaşım enstrümanları devreye sokulabilir. Bu süre içinde Büyükşehir Belediyesi yeni konforlu otobüsler alarak sürece olumlu kamusal destek verebilir, katkı koyabilir. Trabzon tarih boyunca önüne gelen medeni toplu taşımacılık fırsatlarını heba etmiştir. İlk defa Büyükşehir Belediyesi ve Şoförler Odası ile bir adım atılmak üzereydi. Bu iki yıllık erteleme süreci konunun kent lehine sonuçlanması için fırsat yaratabilir’
 

Sokağa bekçi kulübesi!
   819125e6-228b-4262-b610-784202d0deb7.jpg TİSKİ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye binasında boş mekanlar ve kentin muhtelif bölgelerinde resmi dairelerin kullanılmayan mülkleri ve ofisleri bulunmasına rağmen, Değirmendere de kiralık bir mekan tuttu. TİSKİ mekana epey de masraf yaptı. TİSKİ Değirmendere’deki yeni mekanın girişindeki dan sokağa bir de bekçi kulübesi yerleştirdi. Bekçi kulübesinin sokağa ne için yerleştirildiği öğrenilemedi. Bu arada TİSKİ’nin Büyükşehir Belediye Binasında, Ortahisar Belediyesi’nin terk ettiği bölümleri neden kullanmadığı da merak edilir oldu.
 

 

Sosyal medya hesapları inceleniyormuş!
    AKP il merkezinde işe girmek için müracaat edenlerin sosyal medya hesaplarını incelemek için bir masa kurulmuş. İncele işinin başına da bir kadın partili getirilmiş. Trabzon’da AKP de olup bitenleri en işi takip eden gazetecilerin başında Ali Savaş gelir. Ali Savaş, iddianın doğru olmadığını söylüyor.  Ortahisar Gazeteciler Derneği Başkanı Hakkı Emiroğlu ise, partide böyle bir birimin kurulduğunu iddia ediyor. Hakkı Emiroğlu, AKP’de il yönetimine muhalif isimlerinden bilgi alır.  AKP’de parti içerisinde muhalif gruplar bilgi verir. Emiroğlu’na gelen bilgiye göre, geçenlerde bir gazeteci iş için müracaat etmiş. Gazetecinin ve diğer müracaat edenlerin sosyal medya hesapları taranmış, nerede gezdiği, kiminle arkadaş olduğu, partili mi değil mi incelenmiş ve bu ismin bir ara Galanima restorana gittiği tespit edilmiş ve işe alınmamış. Diğer yandan ise Trabzon da tanınmış gazetecilerden bir ikisinin eşlerinin sınavsız işe girdiği öne sürüldü.
 

AKSA’yı mahkemeye verecekler!
    Trabzon Yalıncak Mahallesinde oturan vatandaşlar,  elektriklerin duyurusuz, habersiz kesilmesi nedeniyle AKSA’yı mahkemeye vermeye ve tazminat davası açmaya hazırlanıyorlar.  Yalıncak Mahallesi sakinlerinden Zorlu Grand Otel eski işletme müdürü Ali Şahin, ‘Ben yıllarca Çukurcayır’da oturdum, böyle bir olayla karşılaşmadım. Yalıncak’ta her gün sabah akşam elektrikler kesiliyor. Elektrikler kesilince evimizdeki elektronik makineler arızalanıyor. Yalıncak’ta herkes elektrik kesintisinden muzdarip. Elektriğin kesileceği saatlerden haberimiz olsa sorun olmayacak. Aniden kesinti Yalıncak’ta herkesi perişan ediyor. Mahkemeye gitmek için dosya hazırlıyoruz’ dedi.
 
                                                   **************************
     Demokrasi, demokratik devlet, hukuk devleti olmak, seçimlerle, hükümetlerin el değiştirmesiyle olabilen bir şey değildir. Düşünür yetiştiremeyen ülkelerde demokrasi sadece seçimlerde hükümetlerin el değiştirmesi gibi algılanır. Oysa mesele çok daha derinlerdedir.
Demokrasi bir kültürdür. Bir orman gibidir. Bir orman sadece ağaçlardan oluşmaz. Ortak bir florası vardır, kurdu kuşu böceği çiçeği gölü ırmağı vardır.
   Toplumsal düşünce yapısını geliştirebilecek, toplumu zaman içerisinde nitelik olarak daha iyisinin ne olduğunu anlayabilecek kıvama getirecek düşünürler, filozoflar, bilim insanları, sanatçılar bu floranın toprağını oluşturacaklar ve bu topraktan daha rafine filizler çıkacaktır.
Bu hedefe ulaşabilmenin başka yolu yok. Suni bir orman suni bir demokrasi gibidir. Birçok yerde yaşanan da budur. O plastik ormandan plastik bir demokrasi çıkar.
Doğal flora bakım ister, sürekli yenilenmeli ve diri tutulmalıdır. Demokrasi de işlevini, sürekli yenilenir ve bakımı yapılırsa sürdürebilir.
(Sinan ÖZTÜRK)
                                                  ****************************
   Türklük anlayışım ırkımı ve milletimi çok sevmeme rağmen ırk ve soy üzerine değildir.
Kimse ırkını ve milliyetini seçemez ve başka ırkları küçümseme ve kötülemeden önce biz ırkımızı bu topraklarda tutan, buraların bize vatan olarak kalmaya devam etmesini borçlu olduğumuz başımızın tacı Türklüğün zirvesi Ulu Önder Atatürk'e ne kadar layık olduk, eğer layık olduysak ülkemiz ve milletimiz neden bu halde diye kendimize sormamız gerekir!
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes dini inancına ve etnitesine bakılmaksızın Türktür.
Türk'te, Kürt'te, Arap'ta, Çerkes'de, Arnavut'da, Boşnak'ta Süryani'de Ermeni'de, Musevi'de, Rum'da benim için aynı değerde ve yakınlıktadır.
  Etnitesi ve dini inancına bakmadan dışladığım sadece TC ve Türk düşmanı olanlardır.
3 Mayıs Türkçülük Günü düşüncelerim bunlardır!

(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar