BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MURAT ZORLUOĞLU, KUZEY EKSPRES’E ANLATTI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MURAT ZORLUOĞLU, KUZEY EKSPRES’E ANLATTI

TRABZON’A BAMBAŞKABİR YAŞAM ALANI!

   Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’da tarihin en büyük altyapı hamlesi olan İçme Suyu Şebekesinden Yeni Otogara ve Moloz’da projesi tamamlanan bambaşka bir yaşam alanına kadar planlanan tüm çalışmaları detaylarıyla anlattı.
 
  Zorluoğlu, bir yılı aşan görev süresinde somut bir iş ortaya koymadığı eleştirilerine de yanıt vererek, “Sağlıklı, sağlam bir projenin ortaya çıkması 1 yıl süre alıyor. Elimde sihirli değnek yok. Önemli olan görev dönemi sonunda ortaya konulan işlerdir” dedi.
 
   Kuzey Ekspres Gazetesi’ni ziyaret eden 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile enine boyuna sohbet ettik. Başkan Zorluoğlu, özellikle birikmiş altyapı sorunlarına işaret etti, sağlıklı ve uzun ömürlü projeler ortaya koymanın öneminin altını çizdi, kendisine yönelik eleştirilere de cevap verdi.

 
                                  TARİHİN EN BÜYÜK PROJESİ

  Ortahisar ilçesinin tümünü kapsayan tarihin en büyük içme suyu şebekesi projesini AB fonları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TİSKİ’nin sağlayacağı 130 milyon liralık kaynakla hayata geçireceklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Halkımıza kaliteli ve kesintisiz içme suyu temin edeceğiz. Bunu yaparken vatandaşlarımıza biraz zahmet vereceğiz. Projemiz belli, yer altı görüntülü haritamızla nerede ne yapacağımız belli olacak. Bu hattımızı döşerken yanından telekomünikasyon hattını da geçirmek istiyoruz. İçme suyu yanında yağmur suyu ve kanalizasyon şebekelerini de eş zamanlı bitirmeyi planlıyoruz. Zaten doğalgaz da tamamlanmak üzere. 2024 yılı içinde bu büyük projemizi tamamlamayı planlıyoruz. Halkımıza uzun yıllar hizmet edecek olan bu projemiz, Trabzon merkezinde 40 yıl sonra gerçekleşen ikinci altyapı hamlesidir. Tam planlama ile vatandaşlarımıza çok rahatsızlık vermeden, her ilgili kurumun içinde yer aldığı koordinasyon ekibi kurarak tamamlayacağız ve Trabzon’a yıllar boyunca altyapı sorunu yaşatmayacak bir yapı oluşturacağız” dedi.
 
                                     BAMBAŞKA BİR MOLOZ GELİYOR
   Pazarkapı Mahallesi Moloz Mevkiinde inşa edilmekte olan cami çevresinde 170-180 dönümlük alanda yapacakları yeni yaşam ve rekreasyon alanı için projenin bitirildiğini açıklayan Murat Zorluoğlu bu projede yer alan konumlandırmaları şöyle sıraladı:
1-Doğudan gelen minibüsler için depolama alanı
2-Batıdan gelen minibüsler için depolama alanı
3-Merkezdeki minibüsler için depolama alanı
4-700 araçlık otopark
5-Çocuklar ve gençler için Planetaryum(Gökevleri)
6-Avrasya Pazarı yerleşkesi

7-Uzun yıllardır planlanan atölyeleri ve satış yerleriyle Kuyumcu Kent
8-Alternatif bir miting alanı.
9-Dinlenme ve yaşam alanları.
Başkan Zorluoğlu, bu alanda yapılacak çalışmanın İtfaiye Müdürlüğünü kapsamadığını, İtfaiyenin yerinde kalacağını, Moloz projesini Temmuz ayında ihaleye çıkarmayı planladığını belirtti.  
 
                                    GANİTA DAHA DA GÜZELLEŞECEK
   Ganita-Faroz arasında mevcut haliyle, dolgusuz düzenleme yapacaklarının altını çizen Başkan Zorluoğlu, “Ben dolgu yapılmasını istemiyorum. Gülcemal kaldı, orada canımız çıkıyor. Ganita-Faroz arası belki ufak tefek dolgu gereksinimi olabilir ama büyük ölçüde dolgusuz halledeceğiz. Moloz’daki projemiz ile entegre edeceğiz. Ganita daha da güzelleşecek. Bu alanda çirkin üstgeçitler değil ekolojik köprülerle bağlantılar sağlayacağız. Bir yandan da Ortahisar Belediyemizle Boztepe’yi de güzelleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
                                      YENİ TERMİNAL BAĞLANTILARI!
   Yeni otobüs terminali proje aşaması tamamlandığını hatırlatan Başkan Zorluoğlu, tüm yol bağlantılarıyla planlamanın yapıldığının altını çizdi. Zorluoğlu, “Sanayi Mahallesi Anadolu Bulvarı üzerinde 27 dönüm arsada yeni terminalimizi konumlandırıyoruz. Mevcut otobüs terminalimiz 17 dönümdü. Değirmendere’nin ıslahını yapıyoruz. Çömlekçi tüneli bağlantımız olacak. Terminalden araç çıktığında tünele bağlanacak. Çimento fabrikasının oradan yonca kavşak, eski Erzurum yolu bağlantısı yapılacak. Kurşunoğlu Camii ile atıl durumdaki çevre alanlar peyzaj tasarımına girecek. Rize’den ve Gümüşhane yolu üzerinden gelen araçlar kolaylıkla terminale ulaşacak. Gümüşhane Servis Alanı'na giriş-çıkışlar, yapının güneyinde yer alan Ayakkabıcılar Sitesi Sokağı'ndan sağlandı. Ayakkabıcılar Sitesi Sokağı ile Anadolu Bulvarı arasında oluşturulan tali yolcu aksına bağlayarak çevre yolu üzerindeki araç yükünün azaltılmasını hedefledik. Şehrin kanayan yarası haline gelen otogar, yeni yerinde tüm bağlantı yollarıyla Galericiler Sitesi’nin ve bizim de Fen İşlerimizin olduğu alana taşınacak yeni yerinde modern, ihtiyacı karşılayacak şekilde inşallah 2021 yılı sonunda hayata geçmiş olacak” diye konuştu.
 
                                      KADIN YAŞAM MERKEZİ KURULACAK
  8_b-002.jpgTrabzon’da kadınlara, engellilere ve gençlere yönelik sosyal projelere önem verdiğine işaret eden Murat Zorluoğlu, “Mevcut semt sahalarını onarıyoruz. Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve ASKF ile birlikte Belediye olarak amatör kulüplerimize malzeme yardımını başlatıyoruz. Kadın Yaşam Merkezi kurmak için proje çalışması başlattık. 3 ilimizde var olan bu merkezlerin incelenmesi için bir ekip oluşturduk, o üç ilde incelemeler yapılacak. Çok katlı olmayan, yarı olimpik havuzu bulunan, kadınlarımızın vakit geçirebileceği, sanatsal, kültürel etkinliklerde bulunabileceği merkez olacak. Zaten bu benim seçim vaadimdir. Konaklar Mahallesinde bir binamız var. Engelsiz Yaşam Akademisini kuracağız. Türkiye’deki örneklerini inceliyoruz ve ona göre yapılacak düzenlemelerle tahsis edeceğiz. 100’e yakın engelli çocuğu evlerinden alıp sportif, sanatsal ve çeşitli etkinlikler yapabilecekleri bu merkezimize taşıyacağız. Öğle yemekleri orada verilecek ve akşama kadar burada vakit geçirip akşamları evlerine teslim edeceğiz ve böylece ailelerinin yükünü de hafifletmeye çalışacağız. Trabzon’da bunlar bir ilk olacak” dedi.
 
                                        ÇÖMLEKÇİ’DE YAPIM BAŞLIYOR
   Çömlekçi Kentsel Dönüşümüne ilişkin son bilgileri de aktaran Başkan Zorluoğlu, “Yapım proje çalışması bitmek üzere. TOKİ ile bir toplantıyı telekonferans ile gerçekleştirdik. Doğusundan itibaren 2.3 hektarlık ilk etap projeyi TOKİ Temmuz ayında ihale etmek istiyor. TOKİ sosyal konut-işyeri şeklinde değil modern üretim yapacak. Bilindiği gibi acele kamulaştırma vardı, tamamlandı sayılır, görüşmeler devam ediyor. Fiyatları yüzde 25 güncelledik hak sahipleri ilgi gösterdi, bitmek üzere. Oradaki otel sahipleriyle anlaşmak biraz zor ama formül bulacağız. Yani yapım işi yakında başlıyor” diye konuştu.
 
                                           MİLLET BAHÇESİNE YENİ ALAN
  Millet Bahçesi’nin yapım çalışmaları sırasında bir gelişme yaşandığı bilgisini de aktaran Başkan Zorluoğlu, “TOKİ Orman Lojmanlarının bulunduğu alanı Orman Bakanlığından aldı. Bu lojmanların yerine Orman Okulunda yeni lojmanlar yapacak TOKİ. Millet Bahçesi ikinci alanında ya tiyatro ya kültür merkezi planlayacağız. Bu şehrin çok iyi bir kültür merkezine ihtiyacı var. Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi ihtiyacı karşılamaktan uzak. Bu ihtiyaca binaen Orman Lojmanlarının bulunduğu alanı planlayacağız. Altında 400 araçlık otoparkını tamamladığımız Millet Bahçesini de en kısa sürede bitirip halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.
 
                                       KARAGÖZ MEYDANI HAZIRLIĞI
  Yeni Cudibey okulu ve yeni öğretmenevi inşaatlarına ilişkin de konuşan Murat Zorluoğlu, “Cudibey okulu inşaatı tamamlandı, öğretmenevi inşaatı bitmek üzere. Bunların parasını biz ödedik. Mevcut binaların bulunduğu alanları aldığımızda Karagöz Meydanını aşama aşama ortaya çıkaracağız. Belki polis merkezinin bulunduğu yeri de alabilir, projemize katabiliriz” ifadelerini kullandı.
 
                                     KOKU SORUNU KADER DEĞİLDİR
  Başkanlık görevine seçildiğinin üçüncü ayında şiddetli bir yağış sonrası özellikle Moloz bölgesinin sular altında kaldığını ve bu sorunu büyük ölçüde çözdüklerini ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Biz vatandaşın ayağına su değmesin istiyoruz. Şehrimizde yapılması gereken çok iş var. Koku sorununun temel nedenini ortaya çıkardık. Çoğu işyerlerinin akarının doğrudan kanalizasyona bağlı olması. Bunu çözdüğümüzde sorun ortadan kalkacak. Tanjant’ta 4 menfezin tamamen kapalı olduğunu da gördük ve bu sorunu çözdük. Kadınlar Pazarının olduğu bölgeyi sular basmıştı, orayı kurtaracağız. Yeni Kadınlar Pazarı inşaatı otoparkıyla yakında başlayacak. O projemiz için İller Bankasından kredi kullandık, kısa sürede tamamlayarak hizmete açacağız” dedi.
 
                                           OTOPARKTAKİ İŞYERLERİ SATILACAK
   Hacıkasım’daki otoparkta oluşturulan işyerlerini komple satış yöntemiyle 118 milyon lira bedelle ihaleyle satmak istediklerini ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Satabilirsek kendi özkaynaklarımızla iş üretmek istiyoruz. Belediyemizin çok büyük bir borç yükü yok” derken, İskenderpaşa’da da 400 araçlık otoparkı vatandaşların hizmetine sunmak istediklerini sözlerine ekledi.
 
                                      SOMUT İŞ YOK ELEŞTİRİLERİNE YANIT!
  Muhalefetin, “Bir yıldır görevde somut bir iş yapmadı” şeklindeki eleştirilerine de cevap veren Murat Zorluoğlu, “Bir yıllık süremizde kurumsallaşma adına önemli adımlar attık. Fikir, hazırlık aşamaları dahil sağlıklı, sağlam bir projenin ortaya çıkması 1 yıl süre alıyor. Projeler için elimde sihirli bir değnek yok. Önemli olan görev dönemimizin sonunda ortaya konulan işlerdir ve bunun takdirini halkımız yapacaktır. Beni eleştiriler hiçbir şekilde rahatsız etmiyor. İpe sapa gelmez, hakaret içeren sözler rahatsızlık veriyor. Bu sistematik olarak her gün yaşanınca ve bu şehri ileri taşımak istemeyen kişilerden gelince dirsek gösteriyorum. Benim yumuşak karnım yok sadece belediye başkanlığının hakkını vermek için buradayım, alnımız ak. Siyasetçi canı yanacak kadar eleştirilebilir, hakaret iftira olmadığı sürece sorun yok. Niyet önemli. Ben işime bakıyorum, günün 24 saati şehrimiz için büyük bir mücadele veriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.