Büyükşehir için 3 aday yarışır!

buyuksehir-icin-(1).jpgbuyuksehir-icin-(2).jpgbuyuksehir-icin-(3).jpg

2019 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde, AK Parti’de Trabzon Büyükşehir belediye başkan adaylığı için üç adayın yarıştığı öne sürüldü. Adaylardan biri, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç. Diğer iki aday ise il başkanı Haydar Revi ve Mazhar Yıldırımhan. Bu üç adayın da destekçileri var. Ahmet Metin Genç, partinin çekirdek kadrosundan gelen bir isim. Ankara’da güçlü bağlantıları var. Trabzon yerelde de etkili bir isim. Milletvekilleri, Haydar Revi’ye yeşil ışık yakmış gibi. Mazhar Yıldırımhan, AK Parti’ye yakın sivil toplum örgütleri ve derneklerin desteğini almış durumda. Bu üç aday dışında mevcut başkan Orhan Gümrükçüoğlu da aday olabileceğinin sinyalini veriyor. Gümrükçüoğlu, geçenlerde gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a, ‘Cumhurbaşkanımız Trabzon’da kimin kim olduğunu çok iyi biliyor. Kararı Cumhurbaşkanımız verecektir. Siz adı gündeme gelen isimlere takılı kalmayın’ demişti.  
Eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu da, Büyükşehir belediye başkanlığını düşünüyor, diyebiliriz. Bu isimler dışında, sürpriz bir isim mesela eski belediye başkanlarından Asım Aykan da başkan adayı gösterilebilir. 
AK Parti’de belediye başkanlıkları için onca aday adayı olmasını yorumlayan parti kurucu yöneticilerinden biri, ‘AK Parti, Trabzon’un bir iki ilçesi hariç hangi ilçe de kimi aday gösterirse bugünkü tabloda seçilmesi garanti gibi. O nedenle, herkes başkan adayı olmak istiyor. Ayrıca, yeni sistemde belediye başkanlarının ve özellikle de büyükşehir belediye başkanlıkları, milletvekilliğinden daha önemli hale geldi’ dedi.

Muhalefet ortak adaylar çıkarabilir!

Muhalefet partilerinin, Trabzon Büyükşehir ve bazı ilçelerde ortak aday çıkarabilecekleri belirtiliyor. Başta Ortahisar ve Akçaabat olmak üzere 10’ya yakın ilçede ortak aday çıkarmayı planlayan muhalefet partilerinin bu stratejisi sonuç verir mi, vermez mi bilinmiyor. Ayrıca muhalefet partilerinin çıkaracağı ortak adaya MHP’nin katılma ihtimalinin yok denecek kadar az olduğu söyleniyor. 

Muhtar adayları!
Bu arada yerel seçimde muhtarlıklar için de kıyasıya bir yarış olacak. Muhtarlık seçimlerinde, partiler yarışmayacağı için, aynı partiden isimlerin muhtarlık için mücadele verecek. Muhtar adaylarının birçoğu şimdiden çalışmaya ve ev ziyaretleri yapmaya başladıkları bildirildi. Hatta bazı muhtar adaylarının ekip bile kurdukları öğrenildi. 

Mobilya Kent ihracat merkezi

mobilya-kent-(1).jpgmobilya-kent-(2).jpg

MOBİAD Başkanı Alper Bektaş, Arsin’de 223 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan ve önümüzdeki günlerde istimlakına başlanacak mobilya kentin ihracat merkezi olacağını söyledi. İki bin kişinin istihdam edileceği mobilya kentin Trabzon’un vizyon projesi olacağını söyleyen Bektaş, ‘Bu projeye yalnızca Mobiad projesi olarak bakmamalıyız, bu proje Trabzon’un projesidir. O nedenle sivil toplum örgütleri başta olmak üzere belediyelerimiz, esnafımız, tüccarımız herkes bu projeyi desteklemelidir’ dedi. 
Arsa sahiplerinin yüzde 80’i ile anlaşma sağladıklarını belirten Alper Bektaş, TOKİ’nin en kısa üre içerisinde inşaata başlayacağını umut ettiklerini kaydetti.

Trabzonspor’un formasını sıradanlaştırdılar!

trabzonspor-009.jpg

Trabzonspor Kulübü, dün sosyal medyada asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ile danışman ve genel koordinatör Özkan Sümer’in kulübü ziyaret eden Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu’na forma verirlerken bir fotoğrafını yayınladı. TS yönetimi daha önce de, Trabzonspor’un 2010-11 sezonu şampiyonluk kupasını vermeyen TFF Başkanını ziyaret etmiş ve forma hediye etmişti. 
Trabzonspor Kulübünü yönetenlerin istisnasız hemen hepsi kulübü ziyaret edenlere, kurum, kuruluş başkanlarına forma hediye ediyor. Çok üst düzey ziyaretçilere ve ziyaret edilenlere forma hediye edilebilir. Buna itiraz etmiyoruz. Ancak, her ziyaret edene forma hediye edilmesi ve üstelik bunu reklam aracı olarak kullanılmasını doğru bulmuyoruz. FB, GS, BJK’de bunu açık ve net olarak görebiliriz. Trabzonspor’da ise forma verme işi sıradanlaştırıldı. Kulübün ipini çekene forma veriliyor, kulübe destek olana da! Forma verme de sınır tanınmıyor. 
TS yönetimi, dün MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’na, yarın da muhtemelen Abdurrahman Arıcı’ya forma hediye edebilir. Abdurrahman Arıcı; 2010-11 sezonunda iyi çalışmıştı. Arıcı, bugünde Namoğlu’nun sağ kolu! 
TFF Başkanına parasızlık nedeniyle biat eden ve bir miktar para alan yönetim, TFF’nin MHK’sının başkanına da ‘hakemler maçları adaletli yönetsin’ diye forma hediye etmedi. Namoğlu’na hediye edilen formanın anlamı, ‘Trabzonspor ile dün olduğu gibi bugün de yarında istediğiniz gibi oynayabilirsinizdir’!
İşin içine para ve parasızlık girmesin! Hele parasız olunca, mecburi teslim bayrağını çekiyorsun. Trabzonspor’da bugün maalesef teslim olmuştur, teslim alınmıştır! 

**********************

ABD Türkiye ilişkilerinde çok önemli gelişmeler var. Türkiye Nato'dan ayrılabilir ya da atılabilir. Fethullah Gülen'in dünyada ama özellikle Türkiye'deki örgütlenmesi ABD derin devletinin Pentagon + İsrail yanlısı sivil bürokrasi fraksiyonundan bağımsız olarak açıklanması aptallıktır. Gülen ABD derin devletinin bu fraksiyonunun kullandığı bir maşadır. Asla geri verilmez. ABD derin devleti yani Pentagon + Sivil strateji kurumları birçok ülkede rejimi devirmiştir. Erdoğan'ı devirmek için bir ABD derin devleti planı olmuş olabilir. ABD'nin bu rejim değiştirme oyunları bazen başarılı olur. Bazen çuvallar. Ama ABD devleti birçok ülkede rejimi yıkmış, iktidardaki kadroları devirmiştir.
Türkiye bu tarihi arka plan önünde yeni ve zor bir dönemden geçmektedir. Ben siyaset yapıyor olsam ABD'den kurtulayım derken Rusya'nın kollarına atlamayı çok yanlış bir strateji olarak değerlendirirdim. Türkiye için en az sakıncalı yol, NATO'dan ayrılma ya da atılmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmak, Avrupa Birliğinde özellikle Fransa ve Almanya gibi ABD derin devletinin etkisinin en zayıf olduğu devletlerle ilişkilerimizi düzeltmeye ve geliştirmeğe çalışırdım. Her cephede aynı anda Rusya ve İran hariç herkesle kavga eden bir Türkiye büyük belaları başına çekme riski ile karşı karşıyadır. 
(Prof. Dr.Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar