Büyükşehir ile Ortahisar yarışıyor!


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, yolda yan yana yürüdüklerini, bir toplantıda ayaküstü de olsa iki kelam ettiklerini, aynı binayı kullanmalarına rağmen birbirlerinin çayını içtiklerini ne gören ne de duyan oldu. 

buyuksehir-1.jpgbuyuksehir-2.jpg
İki başkan sanki birbirlerine hasım. İki başkan arasındaki çekişme veya küslüğün nedenini bilmiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı mesela Botanik Park yaptırdı, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Beşirli sahilinde köprülü yol altında sözüm ona Ekopark yaptırdı. Ekopark; gerçekten Ekopark mı yoksa Ortahisar Belediyesinin iş makineleri ve kamyonlarının park alanı mı belli değil.
Büyükşehir Belediyesi Gülcemal projesini başlattı, Ortahisar Belediyesi tünel akvaryum ile karşılık verdi.
Dün sabah saatlerinde 8 Direkli Hamam’ın batı bölgesinde, ilçe ve köylere yolcu taşıması yapan minibüsler için yaptırılan, açık minibüs otogarında köye gitmek için araç bekleyen Fikri Kurt aradı.
Fikri Kurt, ziraat mühendisi olmasına rağmen meydanda Suluhan altındaki bir konfeksiyon mağazasını işletti. 
Fikri Kurt, şunları söyledi; ‘Ortahisar Belediyesi Akyazı dolgu alanında, stadın batısında kurbanlık hayvan satış ve kesim yeri hazırladı. Kurbanlık hayvan satan ve kesim yapan vatandaşa, ücretli yer tahsis etti. Büyükşehir Belediyesi de Beşirli’deki dolgu sahasını asfaltladı. Büyükşehir de orada ayrı bir kurban pazarı ve kesim yeri yapıyormuş. Ayıptır. Böyle şey olur mu? İlçelerde ilçe belediyeleri kurban pazarı kuruyor. Ortahisar’da da ilçe belediyesi bu işi üstlenmiş. Ortahisar’ın kurban pazarında yer kiralayan, hayvan satıcıları bu işe tepki gösteriyor’ dedi.
***
1 Nolu Beşirli sahilinde Gülcemal projesinin ilk bölümünde, kesinlikle kurban pazarı olmaz, olmamalı. Çünkü Beşirli sahilinde sabah akşam yürüyen, denizi seyreden, deniz kokusu alan binlerce insan, o bölgede kurban pazarı kurulması halinde ‘kemre’ kokusundan rahatsız olacaklar. Ayrıca, o bölge 1 Nolu Beşirli Mahallesi ile neredeyse iç içe, orada kurulacak kurban pazarı çevre kirliliği yaratacak, bir diğer sorun da bölge, sahil yolunun altındaki kavşağa yakın olması. 
Trabzon’un hemen her ilçesinde, ilçe belediyeleri kurban pazarı yeri hazırlıyor, Ortahisar ilçesinde ise kurban pazarı işine büyükşehir belediyesi de el atıyor. Büyükşehir’in, 1 Nolu Beşirli’de dolgu alanında hazırladığı kurban pazarı yeri, ihtiyaçtan veya vatandaşa hizmetten değil bize göre düpedüz Ortahisar Belediyesi’ne yönelik bir olay. 
Büyükşehir Belediyesi, hazır o bölgeyi asfaltladı, düzenledi, bundan sonra yapacağı iş, o alanı ücretsiz otopark olarak halkın hizmetine sunmak olmalıdır. Beşirli sahilinde transit yolun deniz tarafına akşam saatlerinde yüzlerce araç park ediyor. Yolun kenarına park eden araçlar, dolgu alanına yönlendirilir ve kurban pazarı olarak yapılan alanda park ettirilir. O bölgedeki otopark sorunu da kısmen de olsa çözülür.


***
Ülkücüleri suçlayamam. Ülkü’müze bağlılığımız kadar biraz da hayatın gerçeklerine bağlansaydık, diyorum ama bunları bize kim anlatacaktı ki? 
Bakıyorum da benden bir önceki kuşakta bir elin parmakları kadar ülkücü yok. Elimizde bir başbuğumuz Alparslan Türkeş vardı.
Her şeyi de o anlatamazdı ya. Dokuz Işık’taki ilimciliği bile anlayamadıktan sonra hayatın gerçeklerini nasıl anlayacaktık? (Temel Kahveci)
***

Okulsuz Trabzon!

okulsuz-trabzon.jpg
TTSO eski yöneticilerinden eczacı, sarraf ve gazetemiz sahibi Hasan Kurt ile birlikte Trabzon’u ve Trabzonluları yakından tanıyan biri olan Tayfun Sezeroğlu’nun Kunduracılar Caddesinde bir nevi dost, arkadaş ağırlama merkezi olan işyerine uğramayan yok gibidir.  
Tayfun Sezeroğlu’nun işyerine öğle saatlerinde Çukurçayır mahallesinde ikamet eden genç bir vatandaş uğradı. ‘Tayfun abi, sıkıntı büyük. Benim yeğen ortaokulu bitirdi. 30-40 bin nüfuslu mahallemizde lise yok. Yeğenim Fen ve Anadolu liselerini kazanamadı, imam-hatibe gitmek istemiyor. İmam-hatibe yollarsanız, okumam, diyor. Özel liselere göndermemiz mümkün değil. Çünkü paramız yok. Bana bir yol göster ne yapayım?’ dedi.
Tayfun Sezeroğlu, bir iki lise müdürüne telefon açtı. Yapılabileceklerini öğrendi ve Çukurçayırlı vatandaşa aktardı ve yardımcı olacağının sözünü verdi.
Koskoca Çukurçayır’da lise yok. Lise bir yana iki ortaokul var, biri de İmam hatip ortaokulu. Düz lise yalnız Çukurçayır’da değil Trabzon’un kalabalık nüfusa sahip mahallelerinde bile yok!  Milli Eğitim, düz ortaokul ve lise açmak yerine İmam Hatip açınca, özel liselere de gün doğdu! Trabzon’da birkaç yıl içerisinde çok sayıda özel lise açıldı. Özel lisenin ücreti de neredeyse bazı vakıf üniversitelerinin ücreti kadar. Yalnız özel lise mi? Özel anaokulları ve ortaokulların sayısı da her geçen gün artıyor. Ailelerin büyük çoğunluğu çocuklarını imam hatibe göndermek istemezken, öğrenciler de imam hatibe gitmektense, okula gitmek istemiyorlar.
Hükümet, hükümetin üst aklı talep olmayan imam hatipleri mantar gibi çoğaltacağına, meslek liselerinden, düz liselere, Anadolu ve fen liselerine kadar bu okullarda din derslerinin sayısını arttırsa ve tercihli yapsa daha iyi olmaz mı? 

Fındık hasatı törenine,
davet edilmediler!
Trabzon Ticaret Borsası, İl tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğince uygulanan ‘fındıkta verimi ve kaliteyi arttırma’ projesi kapsamında, Yomra ilçesi İkisu köyündeki bir örnek bahçede fındık sezonu açılışı yapıldı.  Vali’nin, il tarım ve orman müdürlüğü ile Ticaret Borsası başkanları ve yöneticileri, Ziraat odaları temsilcilerinin katıldığı törene, Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlivan ile Trabzon Fındık Üreticileri Derneği Başkanı İsmail Alemdar davet edilmedi. Bu iki kuruluş temsilcisinin törene davet edilmemeleri farklı yorumları da beraberinde getirdi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar