Eray Altındaş

Eray Altındaş

Büyükşehir sözünü tuttu!

Belediye’nin otobüs duraklarına asılan ilanda aynen şöyle yazılmış… “Büyükşehir sözünü tuttu… Kent konağı tamamlandı…”

Hem de büyük puntolarla insanın gözünün içine giriyor… Tabi başlığı ilk gören veya okuyan için kulağa ve göze hoş geliyor… Sadece başlığı okuyarak “Bravo Belediye çalıyor” diyebilirsiniz!

İşin aslına bakarsanız duraklardaki ilanı ben  fark etmedim… Cuma namazından çıktıktan sonra havanın güzel olmasından da faydalanarak, arkadaşlarla yürürken yanımdakinin dikkatini çekti… İlanı okuyunca “Bu konağın vatandaşa ne faydası var… Benim için ne gibi bir rahatlık sağlayacak” diye sordu.

Sevgili büyüğüme, “Bu soruyu sekiz ay önce oyunu verirken sorsaydın daha iyi olurdu” diye cevap verecektim, üzülmesini istemedim… Belli ki o da geçen onca zaman içinde hayal kırıklığı yaşıyor… Kim bilir otobüs duraklarındaki ilanı okuyanlar, kendilerinin balık hafızalı yerine konmasına da ayrıca üzülüyorlardır.

İlanda gösterilen binadan önce, Trabzon’da acilen hizmete sokulması gereken onca proje  sırada öylece yapılacağı günü bekliyor. Vatandaş Büyükşehir olan belediyeden daha farklı, yaşam standardını artıran işlerin ilanını görmek ve okumak istiyor!

Hatırlatmak babında hemen konuya gireyim…

Öncelikle dikiz aynasına bakıp şöyle beş sene geriye gitmekle işe başlayayım. Sizi bilmem ama gözüm gibi sakladığım, belki de çoğumuzun unutmuş olduğu 2009 yılında yapılan yerel seçim öncesinde Trabzon’da vatandaşa dağıtılan kitapçığı yeniden şöyle bir göz atalım…

Niyetim, bittiğinde Trabzon’u lider kent yapacak olduğu uçurulan, halka ballandırılarak anlatılan ve söz verilip de hala yapılmayan yatırımları hatırlatmak. Yani şu, Türkiye’nin dört bir yanında konuşulan renkli kuşe kağıda basımı yapılmış, içi uzay üssü gibi resimlerle süslenmiş 61 projeden bahsedeceğim.

***

Mesela, kitapçığın 18’inci sayfasında yer alan Trabzon’a acilen kazandırılması gereken, şehrin önünü açacak olan Güney Çevre Yolunu akıbetinin ne olacağını gösteren bir ilan henüz Büyükşehir tarafından duraklara asılmadı. Dağıttıklar kitapçıkta “Yapılacak, yapılması için takip edilecek” diyenler, bu gün sus pus olmuşlar. Akçeli işlere yoğunlaşıp bir koyup iki yapmanın derdine düşmüşler!

Yine Trabzon için aciliyet arz eden ve 61 projeyi tanıtan kitapçık açıldığında 20’inci sayfaya bakanın bir daha bakası geliyor… “Vay be! Bittiğinde böyle olacak” demeden kendini alamıyor. Kitapta Trabzon’a modern otogar beş yıl içinde yapılacağına dair söz veriliyor. Gelin görün ki verilen sözün üzerinden tam 60 ay geçti. Eski otogar hala dimdik yerinde ve trafiğin her gün kilitlemeye devam ediyor. Seçilmeden önce söz verenler de bu gün seyrediyor.

Bir başka söz verilip de yapılmayan üzerinden tam 68 ay geçen Çömlekçi Kentsel dönüşüm projesi var! Seçimlerden önce göstermelik yıkımların dışında Çömlekçi’den ses getiren dozerlerin çalışmasını henüz daha duyan işten olmadı. Sizin anlayacağınız o mezbelelikte komşu ülkelerden gelen kadınlar yoldan gecen erkeklere hala el salmaya devam ediyor. Yani Çömlekçi, aynı tas aynı hamam! 

Yine söz verilip de yapılmayan, şuan Büyükşehir Başkanlık koltuğunda oturan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun bundan atmış ay önce “Binip de neyi seyredeceğiz” dediği Boztepe’ye teleferik projesinden de hayal tık yok. Ama dağıtılan kitapçığın 50’inci sayfasında büyük bir ihtişamla resmedilmiş duruyor. Seçmene de böylelikle resme bakıp ancak hayal kurmak kalıyor! 

***

Sevgili okurlar, sadede gelirsek yapılacak denilerek yapılmayan, Trabzon’da onca projeden bir kaçını bu arada derceddim.

Yapacağız deyip de yapmayanlar, verdikleri sözleri unutsalar da bizler unutmayacağız. Beş sene önce bu şehri marka şehir yapacağız diyerek halkı kandıranların önüne her zaman elimizdeki kitapçığı bir senet gibi koyacağız.

Çünkü söz uçsa da yazı kalıyor.

 

Vatandaş kobay mı?

Birazda genel bakalım… Sağlığımız üzerimizden kazanç sağlayanlara değineceğim. Son günlerde elli yapraklı bir kitap yazmak popüler oldu. Yazdıktan sonrada o kanal senin bu kanal benim dolaşmak moda! 

Hatırlayın bundan yıllar önce yumurta yemeyin kolesterol yapıyor deniyor. Daha sonra öğrendi ki yumurtanın günahını almışlar. Yine bu günlerde tıpta profesör olmuş koca, koca insanların söylediklerini duyanlar acayip bir şekilde menevişleniyor! Biri “kolesterol ilaçlarını içmeyin”, bir diğeri ise, “ilaçlarını kesenlerin yüzünden kardiyoloji bölümleri hastalarla dolup taşıyor” diyor.

Bir başka tıp adamı, “Efendim tereyağını yiyin… Hayvanların iç yağlarını da yiye bilirsiniz” diye fetva veriyor. Öbürü de tam tersi, “Hayvansal ve katı yağlar damar sertliği yapar yemeyin” diye ayrı telden çalıyor. Sizi bilme ama isimlerinin önünde Prof. titri olan tıpçıların neyin peşinde olduğunu kavramış değilim. Belli ki dertler daha çok para kazanmak 

Anlamadığım şu… Yazdıkları kitabı satmak için vatandaşın sağlığı ile oynayanlara kimsenin ses çıkarmaması. İşadamını, esnafı, bakkalı denetleyen devlet bunları görmüyor mu? Sağlık bakanlığı ne iş yapıyor? Vatandaş kobay mı?

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.