Büyükşehir’de akıllı adam yok mu?

Trabzon, son çeyrek yüzyılda en talihsiz ve bahtsız dönemlerinden birini yaşıyor. Gerçi, bir önceki çeyrek yüzyılın, hatta yarım yüzyılın büyük bölümü de bugünkünden farksız değildi!
O dönemki yöneticiler, imkansızlıklar içerisinde kenti yönetti. Ancak, son yarım yüzyılda kenti yönetenlere göre şanslıydılar. Çünkü Trabzon, Arafilboyu ile Kavakmeydan arasında bir şeritti. Köylerden, ilçelerden civar illerden kapsamlı bir göç veya şehre inme yok denecek kadar azdı. Şehirde yaşayanların en az yarısının köylerde arazisi vardı… Yapılaşma da yok denecek kadar azdı…
1960’lar sonrası Almanya’ya işçi göçü başladı, Almanya’da Mark biriktiren vatandaşlar her kentte olduğu gibi Trabzon’da da bir evim iki dairem olsun diye konut yaptırmaya başladılar. Bu işe bir de hali vakti yerinde olanlar el attı. Kooperatifleşme ve kat karşılığı gündeme geldi... Ki, o günlerde bugün Trabzon’un en kıymetli bölgelerinde kat karşılığı yapılan apartmanlarda arsa sahipleri yüzde 25-30 alıyordu. Mesela Kancalar Sitesi, Çinili Çarşı, Eba Çarşısı vs… Ki, bu pay o günlerde normaldi…


Trabzon kent merkezindeki eski bahçeli evler, tarihi yapılar birer birer yıkılır oldu. Kent önce batıya sonra kuzeye ve en sonunda doğuya doğru büyümeye başladı. İşte ne olduysa bu süreçte oldu.
Kenti yönetenler, kentin geleceğini düşünmeden, hesap etmeden, planlama yapmadan imar ruhsatı vermeye başladı. Ve bugünkü beton şehir Trabzon ortaya çıktı.
***

Gelelim bugüne; son onbeş yılda Trabzon kent merkezinde(Ortahisar) tamamlanmamış olsa dahi önemli projeleri görmezden gelemeyiz. Zağnos, Tabakhane ve Çömlekçi dönüşüm projeleri, Erdoğdu yolu ve Kanuni Bulvarı, Toklu- Uğurlu yolu… Bu projelerden biri bitti. Zağnos’un Pazarkapı ve Tabakhane vadisinde istimlak tamamlandı. Çömlekçi’nin bir bölümün istimlakı yapıldı.
Kanuni Bulvarı, Deliklitaş mevkiinde Erzurum yoluna bağlanacaktı. Yol güzergahı 6.5 km. daha uzatıldı. Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğüne, ‘6.5 km.de 18. Madde uygulayacağım. Buna karşılık yolu yapacaksın’ dedi. Karayolları da ‘tamam’ dedi.
Büyükşehir Belediyesi, 18. Madde (bedelsiz terk ve arsalara ortak edilme) uygulamasını bir müşavir firmaya havale etti. Müşavir firma da harita üzerinde, yolu geçirdi. Yeşil, konut ve ticaret alanlarını belirledi. İmar planı belediye meclisinden geçti, itirazlar ret edildi, encümen planı onayladı. Arazisi bedelsiz elinden alınanlar, arazilerine ortak geldiğini görenler haklı olarak isyan etti. Bu sefer encümene ve mahkemeye itiraz edilmesi istendi. Plan, henüz tapuya gitmediği için değiştirilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebilirim.
Trabzon’da 18. Madde (o günkü adıyla 42. Madde) uygulaması ilk kez Tanjant yolunun, Beşirli, Toklu, Ayasofya bölgelerinde yapılmıştı. Uygulamayı KTÜ’den Türkay Tüdeş, Tahsin Yomralıoğlu, Nihat Akyol üçlüsü yapmıştı. Bu uygulama büyük tepkilere neden olmuştu. O günün başarılı belediye başkanı Orhan Karakullukçu’nun bir sonraki seçimde kaybetmesinin bir nedeni bu uygulama olmuştu.
***

Kanuni Bulvarı nedeniyle, Akoluk, Düzyurt mahallelerinde uygulanan 18. Madde vakit geçirilmeden iptal edilmeli. Bulvarın, bu güzergahtaki bölümü ya istimlak edilmeli ya da bölgenin tamamı için 18. Madde uygulaması gündeme alınmalı.
Bölgenin tamamının imara açılması için Tarım Bakanlığının onay vermesi gerekir. Bölge tarım alanı… Tarım Bakanlığı, böyle bir işe evet der mi? Hiç değilse yolun çevresi imara açılmalı. Bir de o bölgede Çimento fabrikasının 370 dönüm arazisi var. Büyükşehir Belediyesi bu arazinin 110 dönümünü otogar olarak plana işlemiş. Çimento fabrikasını da 110 dönüme karşılık vatandaşlara ortak etmiş. Çimento Fabrikasının mevcut arazisi bugünkü rayiçle 10 lira ise bu uygulamadan sonra fabrikanın geri kalan arazisinin değeri bir anda 100’e fırlamış. Çimentonun arazisi Kanuni Bulvarının oradan geçmesi ile birlikte bire on değerlenmiş. Büyükşehir Belediyesini yönetenler, bize göre Çimentonun arazisini ücretsiz hatta üzerine para alarak almalıydı. Çimento fabrikasının değersiz arsasının bir anda 10 kat değerlenmesi akla 18. Madde uygulamasının Çimento fabrikası için mi yapıldığını gündeme getiriyor.
Büyükşehir Belediyesi, bu bölgede ya istimlaka gidecek ya da 18. Madde uygulamasını hakkaniyet ölçüleri içerisinde yapacak, mağdur olanların da hakkını verecek.
***

Gelelim terminal ve Moloz’daki cami işine;
Akoluk’ta terminal yapılması; Trabzon’u bilmeyenlerin, Trabzon’dan bihaber olanların veya bu işten maddi beklentisi olanların işidir.
Akoluk’ta Çimento Fabrikasının eski taşocağının olduğu yerde terminal falan olmaz. Orada olsa olsa, Büyükşehir belediyesinin ve otobüs, kamyonların, tırların park alanı olur.
Trabzon Ortahisar’da terminal yapılacak ideal mevki, tartışmasız Moloz’daki dolgu alanıdır. Bu bölgede ayrıca Büyükşehir belediyesinin 100 dönüm civarında tapulu arazisi vardı.
Moloz’daki dolgu alanı, yeniden planlanmalı. Bölgede şehirlerarası, ilçe ve köylere yolcu taşıyan araçlar için büyükçe iki hatta üç katlı bir terminal yapılmalı. Bu terminal ile birlikte planlandığı gibi büyük değil orta büyüklükte bir cami de yapılabilir. Alanın geri kalanı park, bahçe, oyun alanı olarak düzenlenebilir.
Moloz’da yapılacak bir terminal Ortahisar’ın tam merkezindedir. Deniz tarafından sahil yolu, iç te eski sahil yolu ve Reşadiye caddesi ile Tanjant’a, Kanuni Bulvarı’na, kısaca Ortahisar’ın her bölgesine rahatlıkla ulaşım sağlanır ve trafik de kilitlenmez.
Trabzon Büyükşehir’de Trabzon’un geleceğini düşünen, ortak akılla hareket eden insanlar olsa, bu önerilerimize kulak verir. Tartışmadan ve düşünmeden uygular. Çünkü bu öneriler bizim olduğu kadar bu kente yıllarını veren mühendislerin, uzmanların görüşüdür.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum