Büyükşehir’de unutulan isim!

‘Trabzon Büyükşehir Belediyesinde akıllı adam yok mu?’ başlıklı yazımız büyük yankı yarattı. Trabzon’dan ve İstanbul’dan arayanlar, mail gönderenler oldu. İstanbul Pendik’ten arayan bir vatandaş, “Hasan Bey, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde Davut Çakır diye bir isim var. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri. Davut Bey, İstanbul Pendik’te yüzlerce değil binlerce dönümlük arazide 18. Madde uygulaması yapan bir isimdir. Davut Çakır, bu konuda gerçekten uzman bir kardeşimizdir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, üstelik belediyenin genel sekreteri olan bu arkadaştan nasıl yararlanmaz” dedi.

büyüksehirde-unutulan-isim.jpg
Pendik’ten arayan vatandaşın söyledikleri özetle bu şekilde!
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, bize göre ya kılavuz (danışman) kullanmıyor ya da kılavuzlarını kargalardan seçiyor.  Kılavuz karga olunca işler arapsaçına dönüyor!

Büyükşehir’in favori adayları!

büyüksehirin-favori-1.jpg
AK Parti’de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için İstanbul, Ankara ve Trabzon’dan çok sayıda ismin adı geçiyor. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Büyükşehir Genel Sekreteri Davut Çakır, Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar, eski milletvekili ve belediye başkanı Asım Aykan, Karayolları eski genel müdürü Mehmet Cahit Turan, Cumhurbaşkanı danışmanı, eski vekil Oktay Saral, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen ve Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in favori adaylar arasında olduğunu söyleyen eski bir vekil, “Başkanlık sisteminde, belediye başkanlıkları daha ayrıcalıklı olacak. Belediye başkanlıkları vekillikten öne çıkacak” dedi.

büyüksehirin-favori-2.jpg
CHP’de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için akla gelen ilk isim, eski belediye başkanı ve milletvekili Volkan Canalioğlu. Canalioğlu’na İYİ Parti’den de büyükşehir belediye başkan adaylığı teklifinin gelebileceği söyleniyor. CHP, Ortahisar ilçesi belediye başkan adayları arasında Mehmet Ongan, Cahit Erdem, Turgay Şahin’in ismi geçiyor.

büyüksehirin-favori-3.jpg
İYİ Parti’nin Büyükşehir başkan adayları arasında ilk sırada Davut Çakıroğlu ve Hüseyin Örs geliyor.

Kapanan okullar İmam-hatip mi olacak?

kapanan-okullar.jpg
Trabzon Ortahisar ilçesi merkezinde iki okul, binaların güvenlikli olmamaları gerekçesiyle kapatıldı. Öğrenciler başka okullara nakledildi. Güvenlikli olmayan okullardan biri yıkıldı, Kaledibi ilkokulunun akıbeti ise belli değil. Çünkü okul asırlık tarihi bir bina!
Ortahisar ilçe merkezinde daha önce de bir başka okulda düzenlemeye gidilmiş, adını Atatürk’ün manevi kızı Ülkü’den alan Ülkü İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu olmuştu.
Gazeteci Turgay Beşyıldız, Yenimahalle’deki 100. Yıl İlköğretim Okuluna, Atatürk’ün doğumunun 100. yılında eğitim ve öğretime başladığı için bu adın verildiğini söyledi.
Beşyıldız, Trabzon’da 100. Yıl İlköğretim Okulundan daha eski tarihlerde yapılan okullar olduğunu belirterek, “100. Yıl İlköğretim Okulu, 35-40 yıllık bir binada eğitim ve öğretim veriyordu. Bina güvensiz diye yıkıldı. Bu yıkım kafamı karıştırdı. Okulumuza, Atatürk’ün doğumunun 100. Yılı nedeniyle bu ad verildi. Yıkılan okulun yerine yenisinin yapılacağı söylendi. Yeni okul yoksa İmam- Hatip mi olacak” diye sordu.
100. Yıl İlköğretim Okulunda yıllarca öğretmenlik yapan bir eğitimci ise, Trabzon il Milli Eğitim Müdürlüğünün, Ortahisar ilçesindeki eski ilköğretim okullarını kademeli olarak imam-hatibe dönüştüreceğini öne sürdü. Emekli öğretmen M.K. , “Milli Eğitim teşkilatı imam-hatiplilerin kontrolünde. Milli Eğitimi yöneten ve yönlendirenlerin ana hedefi, tarihi Trabzon Lisesini, imam- hatip lisesine dönüştürmektir” iddiasında bulundu.

***
500 bin üyeli sendika tehditle dönüştürülebiliyorsa orada zaten hiç kimse yoktur. Çingan uşaklarını yollar gurt yaparak bizi vurdururlar diye korkuyor ekipler. 100 bin kişi çıksa karşılarına bunu yapabilirler mi? Yapamazlar çıkar mı çıkmaz. SAĞ İÇİN SENDİKA GEREKSİZDİR. GURT YAPSIN, SUBHANEKE OKUSUN, POLİS OLSUN, BÜYÜKLERE DUA ETSİNLER. GARDOOOOŞŞŞ! BURADAN KOCA SSCB'Yİ DEVİREN DAYANIŞMA SENDİKASI LEH WALESA ÇIKMAZ... 1 EKMEK 2 KİLO HELVA İŞ TAMAMDIR. (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

***
Ey Sürmeneli hemşerilerim. Çarşı mahallesi halkı. Bu cami inşaatı üzerinden kaç seçim geçti? Bu cami inşaatı 2019’u da görür. Mahalle halkı birleşip hak mı aradınız? Yok… (Cevat Kol)
***

 

Önceki ve Sonraki Yazılar