Büyükşehir’den 3 büyük proje!

Trabzon Belediyesinde dünden bugüne en fazla tartışılan isimlerin başında Cengiz Çolak gelir. Çolak, Asım Aykan’ın başkanlığı döneminde bir belde belediyesinden Trabzon Belediyesine gelmişti. Aykan’dan sonra Volkan Canalioğlu döneminde de imar müdürlüğü yaptı. Orhan Gümrükçüoğlu, başkan oldu. Cengiz Çolak, konumunu korudu. Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Başkanlığına geldi, Cengiz Çolak’ı İmar’dan sorumlu başkan yardımcılığına getirdi.
Önceki gün Cengiz Çolak’ı aradık. Sekreteri toplantıda olduğu söyledi. Kısa süre sonra Çolak aradı.

büşükşehnir.jpg
İlk sözü, ‘Çok yaygara yapılıyor. Tanjant’ta kamu yararına istimlak ettiğimiz arsaları, yine kamu yararına değerlendiriyoruz. Şimdi diyorlar ki, zemin kata, binanın cadde tarafına neden otopark yapmıyorsunuz. Abi, orada zemin kata neden otopark yapalım. Bodrum ve çekme katı ile 3-5 bin metrekareyi bulan değerli bir işyerini neden otopark yapalım. Zaten binada 90’ı işyerlerine ait toplam 320 kapasite civarında otopark yapıyoruz. Yapacağımız otopark otomatik. Araçları makine park ettirecek. Dolayısıyla katlara çıkıştaki yolu da değerlendirmiş oluyoruz. İzmir’de Manisa’da benzer otoparklar var. Oralara arkadaşları gönderdim, inceleyin, dedim. Gittiler gördüler. Biz de benzer proje yaptık. Otoparka giriş Hacıkasım kavşağı tarafından çıkış da Meydan tarafından. Çok güzel bir proje. 17 Ekim’de ihalesini gerçekleştireceğiz. Ayrıca, Tanjant yolunun altında iki katlı bir otopark projemiz var’ oldu.
Tanjant yolunun altına otopark yapılma fikrini Asım Aykan döneminde dile getirmiştim. O zamanlar, yol Karayollarının vs. gerekçelerle bu olay gerçekleşmemişti.
***
Çolak’a, Tanjant’taki otoparkın giriş ve çıkışının nereden olacağını sordum…
Cengiz Çolak, ‘Hacıkasım kavşağı ve Tabakhane’den çıkan yoldan giriş var. Yolun altında iki katlı 750 araçlık bir otopark olacak. Birde Karagöz bahçesinin altında yapacağımız otopark var. Bu otoparka da Maraş caddesinden postanenin oradan ve Uzunsokak’tan giriş yapılıp, Tanjant’a çıkacak. Yolun altında yapacağımız otopark ile de birleşebilir’ ifadelerini kullandı…
Çolak’a, Tanjant’ta otopark yapımı için istimlak edilen arazilerin sahipleri, ‘Arazimizi otopark yapmak için aldılar. İş merkezi yapıyorlar’ diye itiraz ederlerse, ne yapacaksınız, dedim.
Çolak, ‘Biz gayri resmi iş yapmıyoruz. Yasaya göre iş yapıyoruz. Orada, meclisten geçen plan değişikliği de yapıldı. İstimlak edilen arsalara bedeller ödendi. Mahkemeler sonuçlandı. Bir sorun yaşayacağımızı sanmıyorum’ diye cevap verdi.
Tanjant’ta Büyükşehir Belediyesinin yapacağı iş merkezi ve otopark projesine, arsa sahipleri itiraz eder mi etmez mi, bilemiyorum. Çolak, her ne kadar sorun yaşanmaz, dese de konunun uzmanları, istimlak edilen arazinin sahiplerinin ‘Benim arazimi otopark yapmak için aldın. Yarısını iş merkezi yapıyorsun. Ben de iş merkezi yapabilirdim. Amacı dışında kullanıyorsun. İstimlak bedelinden birkaç kat daha fazla para kazanabilirdim’ diye mahkemeye gitmeleri halinde sonuç alabileceklerini söylüyorlar.

Ağaoğlu Trabzon’a gelecek mi?
Cengiz Çolak’a, Ali Ağaoğlu’nun İstanbul’da yaptığı açıklamada, ‘Trabzon’da da konut yapmayı planlıyoruz’ dediğini hatırlattık ve ‘Ağaoğlu, Trabzon’a geliyor mu? Haberiniz var mı?’ dedik.
Cengiz Çolak, ‘Ali Ağaoğlu grubunun iki temsilcisi, yanılmıyorsam koordinatörlerinden iki kişi bir süre önce Trabzon’a geldiler. Bana da uğradılar. Trabzon’da, araştırma yaptıklarını vs. söylediler. Başka da bir şey demediler. Trabzon’da nerede ne yapacaklarını bilmiyorum’ diye konuştu.
Çolak’a, Kalekapı ile Sotka Camisi arasında Maraş caddesi ile Sahil yolu arasındaki bölgede veya Çömlekçi’de TOKİ ile birlikte konut yapacaklarını duyduğumuzu söyledim.
Çolak, konu hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin çok tartışılan ve konuşulan ismi imardan sorumlu başkan yardımcısı Cengiz Çolak’ın, Tanjant’taki otopark ve diğer iki projeli ile ilgili söyledikleri bunlar.

(Hasan KURT)

*************

Yaylalarda büyük kaos!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, yaylalarda 1 Ocak 2017’den sonra yapılan 1700 binanın yıkılacağını açıklaması sonrasında, yaylalara gönderilen yıkım ekibi ve iş makineleri, halkın direnişi ve tepkisiyle karşılaştı.
Önceki gün Çaykara’ya giden yıkım ekibi, makineleri çalıştırmadan geri döndü. Yeni ekipte köylülerin tepkisi ile karşılaştı.
Çaykara’nın bir yaylasına giden, iş makine kullanıcısı yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde çalışıyorum. Yaylaya çıktık. Makinenin marşına bastım. Bir anda onlarca kişi etrafım sarıldı. Üç jandarma bir de komutanları. Jandarma çaresiz. Yaylada evinin yıkılacağını duyan, akrabaları ile komşularıyla yaylaya çıktı. Yaylada iki gün kaldım. Temeli açılan bir evin, toprağını yerine sürükledim ve döndüm’…

Özel taksisiyle namaz kıldırmaya!

Bir ara bu köşede, köylerde ve bazı mahallerde camilerin bazı vakit namazlarında kapalı, bazı camilere ise namaz kıldırma mamurlarının, namaz saatlerinde gittiklerini yazmıştık. Müftülük, bu yazımız üzerine göstermelik de olsa soruşturma yapmıştı.

özel-taksiyle.jpg
Dün Trabzon merkez Uğurlu Mahallesi (Argalya) Boğaz mevkiindeki kahvehanede sohbet ederken, ezan okundu. Ezan bitmek üzereydi ki, eski bir yerli araç kahvenin önünden hızlı geçti. Aracı süren, Uğurlu’nun bir mahallesindeki caminin imamı idi. Erdoğdu mahallesinde oturuyormuş. Namaz vakitleri aracıyla köye gelip, camide namaz kıldırıyormuş. Caminin genelde 3-5 kişilik bir cemaati varmış. Cemaati olmadığı zamanlar da imam kendisi namaz kılıp tekrar şehre dönüyormuş.
Bu satırları yazdığımız için, farklı kesimler tepki gösterecek. Kim ne söylerse söylesin, şehirler ve köylerdeki camilerin genel durumu bu şekilde! Müftülüğün dikkatine!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar