Büyükşehir’e Ekrem İmamoğlu

 
24 Haziran seçim sonuçları, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarının büyük bir çoğunluğuna geri vites attırdı. CHP’nin büyükşehir adaylarının kenara çekilmeleri ve beklemede kalmalarının nedeni, Muharrem İnce’nin 24 Haziran’da İstanbul’da aldığı oy oranı! Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da 4 milyon 578 bin oy alırken Muharrem İnce, 3 milyon 378 binde kaldı. CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları işte bu tabloyu görünce geri çekildiler. CHP’de bu sefer banko kazanılacak ilçeler için yarış olacak. Ancak, bu ilçelerde de mevcut başkanlar çok büyük sürpriz olmazsa yeniden aday gösterilecek.
Beylikdüzü Belediyesi’ndeki başarılarından sonra adı öne çıkan ve birkaç yıldır potansiyel aday gözü ile bakılan Ekrem İmamoğlu, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimde İstanbul il örgütü, mevcut belediye başkanları ve genel merkez tarafından Büyükşehir belediye başkan adayı gösterilecek. Ekrem İmamoğlu’na bazı muhalif partiler de destek verecek. 
buyuksehire.jpg
 
AKP’nin Büyükşehir adayı
anketle belirlenecekmiş!
akp-buyuksehir.jpg
AKP Trabzon Büyükşehir adayını üçlü anketle belirleyecekmiş. Hükümet sisteminin değişmesinden sonra milletvekilliklerinin pek önemi kalmadığını söyleyen AKP il yöneticilerinden biri, ‘Büyükşehir ve büyük ilçe belediye başkanlıkları milletvekillerinin önüne geçti. Büyükşehir belediye başkanları protokolde, temsilde, yaptırımda, işe eleman almada öne çıktı. Çoğu büyükşehir belediye başkanlıklarının bütçeleri bakanlıkların bütçelerinden daha fazla, yalnız Trabzon’da değil her kentte belediye başkan adaylığı yarışı yaşanacak’ dedi. AKP il yöneticisi, başkan adaylarının belirlenmesinde muhafazakar kimliklerin daha avantajlı olduğunu söyledi. 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tüm eleştirilere rağmen devam etme arzusunda. Gümrükçüoğlu, yakın dostlarına ‘Cumhurbaşkanımız Trabzon’da olan biteni çok iyi biliyor’ demekle yetiniyor.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesinde kamuoyu anketlerinin yanı sıra, milli görüşçü derneklerin ve dini grupların temsilcilerinin etkili olacağı söyleniyor. AKP il yöneticisi, ‘Ahmet Metin Genç, epey yol aldı. Ayşe Sula Köseoğlu, parti genel merkezinde etkili. Bu iki isim de İmam Hatip kökenli ve en şanslı adaylar. Haydar Revi, partide tüm gruplara yakın bir isim. Asım Aykan aday. Bu isimlerin dışında Faruk Özak ve Erdoğan Bayraktar da aday olmasalar bile biri aday gösterilebilir. Geçen dönemde adaylık için kulis yapan Davut Çakır’ın da şansı var’ dedi.
 
CHP deki kavga!
 
Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon il Başkanı Güzide Uzun, Yomra ilçe başkanı İnci Atasoy’u görevden almıştı. Uzun, görevden alınma yazısını tebliğ için iki il yöneticisini görevlendirdi. İl yönetim kurulu üyeleri Yomra ilçesine gitti, ilçe başkanı İnci Atasoy’a yazıyı tebliğ ederken tartışma çıktı. Atasoy, masa üzerindeki kağıtları, kalemleri bardakları dağıtmış. Medyaya yansıyan haberlere göre, İnci Atasoy darp edildiği iddiasıyla rapor almış. 
CHP il başkanı Güzide Uzun, ilçe başkanının darp edildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu öne sürdü ve ‘Sayın Atasoy, hayvansever biridir. Ellerinde ve vücudunun belli yerlerinde kedi tırmalaması izleri var. İlçe merkezimizde kavga da olmadı. Bu tür haber ve yorumlarla bizi yıpratmak istiyorlar. Tüzüğümüzün il başkan ve yönetimine verdiği yetkiyi kullandık’ dedi.
Güzide Uzun ve ekibine karşı seçimi kaybeden ekipten bir isim ise, ‘Yomra ilçe başkanımız başarılı olduğu için görevden alındı’ iddiasında bulundu.
Bu arada, il başkan ve yönetimi tarafından görevinden alınan Yomra ilçe Başkanı İnci Atasoy. Genel merkez kararıyla yeniden görevine iade edildi. Ancak İl yönetimi genel merkezin bu kararını uygulamadı. 
CHP Trabzon il başkanı Güzide Uzun ile Yomra ilçe başkanı İnci Atasoy arasındaki kavganın nasıl sonuçlanacağı merak edilmeye başlandı.
 
Birinci atanabilir!
birinci-001.jpg
MHP il Başkanı Nihat Birinci, milletvekili adayı olmuş ve görevinden istifa etmişti. Birinci’nin yerine il başkan yardımcısı Bekir Sıtkı Tarım getirilmişti. Tarım’ın il başkanlığına atanmasına karşı çıkan birçok il yöneticisi Disiplin Kuruluna sevk edilmişti.
MHP genel merkezinin önümüzdeki günlerde il başkanlığına atama yapacağı söyleniyor. MHP genel merkezinin il başkanlığına Nihat Birinci’yi ataması halinde Bekir Sıtkı Tarım’ın parti ile yollarını ayıracağı söyleniyor. MHP genel merkezine yakın bir partili, partideki kopmaları önlemek için Bekir Sıtkı Tarım’ın il başkanlığına atanacağını ve Tarım’a yönetim kurulunu da belirleme yetkisini verileceğini iddia etti
 
Sağıroğlu rakipsiz!
sagiroglu-001.jpg
Yomra’da ve Trabzon’da, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun koltuğuna göz diken çok sayıda isim var. Başkan Sağıroğlu’nun ise koltuğu bırakmaya niyeti yok. Sağıroğlu’nun, AKP adayı olarak seçime girmesi halinde en az yüzde 70 oy alacağı başka bir partiden aday olması halinde ise oy oranın yüzde 50’nin altına düşmeyeceği söyleniyor. Yomra ve Trabzon’daki bazı AKP’liler Sağıroğlu’nun bu seçimde aday gösterilmeyeceğini öne sürüyor ve milletvekili aday adayı Dündar Ayyıldız’ın şansının yüksek olduğunu söylüyorlar. 
 
TS’den sandalye ve masa ihalesi!
ts-den.png
 
Trabzonspor’un hemen her yönetimi işe başlar başlamaz, personel alımı yapar. Trabzonspor’daki çalışan sayısının 300’ü aştığı söyleniyor. Trabzonspor’da çalışanların büyük kesiminin vasıfsız olmasına rağmen olgu ve dolgun ücret aldıkları belirtiliyor. Trabzonspor’a alınan elemanların birkaç istisna dışında hemen hepsinin belirli çevrelerden torpilli olduğu kaydediliyor. Trabzonspor kulübünde masa ve sandalye sıkıntısı çekildiğini söyleyen bir spor yazarı, ‘Kulüp yakında masa ve sandalye ihalesi açabilir’ dedi. 
Trabzonspor’un normalde idari ve teknik olmak üzere en fazla 100 personelle idare edilebileceğini söyleyen spor yazarı, ‘Trabzonspor’u yönetenler, çalışanların maaşlarını kendi ceplerinden vermedikleri için kulübü çiftlik haline getirdiler’ dedi.
 
 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar