Büyükşehir’in adayları!

AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için yarış erken başladı. AK Parti kulislerinden sızan haberlere bakılırsa; büyükşehir belediye başkan adaylığı için Çalışma Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Davut Çakır, Büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in aday olmalarına kesin gözüyle bakılıyor.

büyükşehir-(1).jpgbüyükşehir-(2).jpg

Yerel seçim yaklaşırken büyükşehir başkan adaylığı için yeni isimlerin de gündeme gelebileceğini söyleyen eski bir milletvekili, ‘Bu dört aday arasında Mazhar Yıldırımhan ile Davut Çakır çekişir. Hangisi aday gösterilir, onu bilemem. Ama ikisinden birinin gösterileceğini tahmin ediyorum’ dedi.

İlçelere  yeni isimler!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘metal yorgunu’ söylemi ile teşkilatların ve belediye başkanlarının büyük çoğunluğunun yenileneceğini işaret etmesinden sonra ilçe belediyelerinde de hareketlilik başladı.

AK Parti Trabzon il teşkilatı kurucularından bir isim, yerel seçimlerde 16 ilçe belediyesinin en az 10’un da başkanların değişeceğini söyledi.

AKP il teşkilatı kurucu yöneticisinin iddiasına göre, Beşikdüzü, Tonya, Akçaabat, Yomra, Arsin, Maçka, Araklı, Çaykara, Of ve Sürmene Belediye Başkanlarının yerel seçimde aday gösterilmeyecek. AKP’nin mevcut yöneticilerinden biri ise, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde Süleyman Soylu’nun görüşünün alınacağını işaret ederek, ‘Belediye Başkanları arasında Süleyman Soylu’ya yakın olan isimler yeniden aday gösterilir’ dedi.

 

Salih Cora’nın yeni görevi!

AK Parti Trabzon milletvekili Salih Cora, Disiplin Kurulu Yedek üyeliğinden sonra AK Parti’nin TBMM’deki 15 kişilik grup yönetiminde yer aldı. Salih Cora bu göreve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan genel başkan olduktan sonra getirildi. Plan bütçe komisyonu üyeliğinde de bulunan Avukat Salih Cora’nın, kısa süre içerisinde partinin etkili kurullarında yer alması AK Parti Trabzon teşkilatında da olumlu karşılandı. Cora’nın yerelde olduğu gibi Ankara’da TBMM’de gösterdiği performans muhalefet partililere mensup vatandaşlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

salih-cora-001.jpg

Şehir Hastaneleri gerçeği!

Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Osman Yıldızlar, şehir hastanelerinin devlete büyük bir külfet yüklediğini belirterek, ‘Hükümet bu şehir hastanesi yapımından vazgeçmelidir’ dedi.

Yıllarca doktorluk yaptığını belirten eski başhekim, ‘Ben ve benim gibi binlerce sağlıkçı, hükümetin yanlış bir politika izlediğini söylüyor. Şehir hastaneleri, sağlıkta bir yenilik değil, sömürüdür’ diye konuştu. Yıldızlar, şehir hastaneleri gerçeğini özetle şöyle sıraladı;

şehir-hpastaneleri.jpg

1-) Arsa bedava. Hükümet, bugünkü değeri eski para ile bir katrilyon olan Akyazı dolgu alanının yarısını A firmaya ücretsiz veriyor.

2-) A firması; otel, motel, alışveriş ve eğlence merkezleri, park, bahçe, spor alanları vs. yapılması için doldurulan yaklaşık 450 bin metrekarelik araziye devası bir şehir hastanesi yapacak.

3-) Hükümet, Akyazı’da yapılan bu devasa binayı hastane olarak kullanmak için patrondan kiralayacak.

4-) Sonra hükümet aynı patrona diyecek ki; burayı al sen benim adıma işlet, işletme karşılığı da sana her yıl şu kadar da para vereceğim.

5-) Hastanenin içindeki, güvenlik, temizlik, kantin, otel, eczane, radyoloji hizmetleri, taksi durağı, lokantalar, dükkanlar, çiçekçi, gasilhane hizmetleri, ameliyathane hizmetleri, yoğun bakım ve yanık üniteleri dahil bir çok gelir getirici bina ve alanlar taşeron olarak yine aynı patrona verilecek.

6-) Hükümet, hastaneye % 70 doluluk garantisi verecek. Boş kalan yatağın parasını ödeyecek. Bir yatak ücreti beş yıldızlı otel yatak ücretine eşdeğer olacak.

7-) Şehir Hastanesine rakip olmaması için o şehirdeki devlet hastaneleri kademeli olarak kapatılacak. Mesela Fatih, Numune, Kemik, Göğüs Hastaneleri kapatılacak!

8-) Son zamanlarda üniversite ve devlet hastanelerindeki uzman hekimler ayrıldı. Üniversitelerde neredeyse hoca kalmadı. Bu uzman doktorlar, mecburen şehir alternatifleri kalmadığı için az bir ücretle şehir hastanelerine kayacak.

10-) İllerde tek çatı altındaki sağlık teşkilatının ikiye bölünmesinin nedeni, para getirenler, kar edenler özel sektöre para etmeyenler devlete kalacak.

11-) Hastane, çeyrek yüzyıl sonra binası ile içindeki alet ve edevatı ile hurda olarak devlete devredilecek. Devlet, hastaneyi yenilemek için tekrar büyük paralar harcayacak.

 

*******************

 

Kravat takmayarak şalvar ve fes giyerek daha iyi Müslüman olduğunu sanan zihniyetten kurtulamadığımız sürece Batı dünyasıyla savaşamayız, savaşamıyoruz da zaten.

Tanrıyı anlamak ve kavramamız için onun yarattığı evreni anlamaya mecburuz. Bilim, Tanrının evreni yaratma şifrelerini çözme sanatıdır. Hikayelere ihtiyacımız yok ama bilime var.

Tanrı tek mutlak varlıktır, bizi tartışılabiliriz ama onu asla! (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar