Büyükşehir’in adayları!

AKP’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları için, partinin genel merkezi periyodik olarak kamuoyu araştırması yaptığını duyduk. Yapılan anketlerde bir isim açık ara önde imiş. AKP Trabzon il teşkilatında bir süre görev yapmış, milli görüş geleneğinden gelen bir isim, ‘Bizim hedefimiz öncelikli olarak başkanlığı kazanmak değil, hangi adayla daha çok oy almak. Yapılan anketlerde bir kişinin adı açık ara önde görünüyor. Adayımız bu isim mi olur yoksa başkası mı, bilemiyoruz. Bu isim aday olursa başkanlık seçiminde bana öyle geliyor ki yüzde 70’in üzerinde oy alırız’ dedi.
İsminin açıklanmasını istemeyen AK Partili, milletvekillerinin anketlerde esamelerinin okunmadığını öne sürdü.

İYİ Parti İYİ gidiyor!

İYİ Parti Trabzon il başkanı Hasan Saka, ‘AKP’nin alternatifi İYİ Parti olduğu artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır’ dedi. İlçe teşkilatlarını kurarken, sıkıntı çekmediklerini belirten Hasan Saka, ‘13 ilçede teşkilatlarımızı kurduk. 5 ilçe kaldı. Bu ilçelerde de önümüzdeki günlerde ilçe başkan ve yönetim kurulları belli olacak’ diye konuştu. Saka, İYİ Parti il ve Ortahisar ilçe binasının açılışını Ocak ayı içerisinde yapmayı planladıklarını, açılışa İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener’in de katılacağını söyledi.

Kadınlar Pazarı nerede kurulmalı?

Gazetemiz yazarı Hasan Kurt, eskiden yurt dışı seyahatlerine gittiğinde mutlaka, bulunduğu kentin halk pazarlarını gezerdi. Kurt’a dün ‘Avrupa’da, Rusya’da hatta Kore’de bile halk pazarlarına gittiğini söylüyorsun. Bu pazarlarla ilgili bugüne kadar bir şey yazmadın. Mesela Trabzon’daki kadınlar pazarı ile Odessa’da veya Avrupa’nın bir ülkesindeki Pazar yerlerini karşılaştırır mısın’ diye sorduk. Kurt, özetle şöyle dedi,
‘Londra’da bizim kebapçı Pekünlülerle gece geç saatte birkaç kez büyük hale gitmiştim. Londra’da sabah saat 5 veya 6’dan sonra şehir merkezine mal sevkiyatı yasaktır. İşini erken bitireceksin. Mesai saatlerinde şehir içerisinde bir tek motosikletli kargo taşıyıcıları gördüm. Onlar da acil ise servise çıkıyor. Mahalle pazarlarında bir düzen, intizam var. Satılan tüm ürünler hijyenik. Konfeksiyon türü malzemeler bile mağazalarda satılanlar gibi. Pazarlara araç girişi yasaktır. Almanya’da, İtalya’da, Fransa’da hatta Bosna’da da aynı görüntü. Her taraf pırıl pırıl… Bizim kadınlar veya semt pazarlarına benzer Pazar bir tek Odessa’da gördüm. Bizim pazarlardan pek farkı yok. Odessa’da sebze- meyve, pazarcılık işi Azeri ve Kafkas kökenlilerin elinde. Avrupa’da öyle bizdeki gibi mahalle aralarında Pazar yok. Perakende satış yapılan Pazar yeri sabit. Oradaki Türkler bazı bölgelerde semt pazarları kurulduğunu söylemişlerdi. Ana ve semt pazarları her ülkede var. Avrupa’dakilerle bizdeki semt ve ana Pazar yerleri arasında dağlar kadar fark var.’
Kurt; Pazarkapı mahallesinin kuzey batısında, sur içinde kalan ve TOKİ tarafından istimlak edilmesine rağmen hala yıkılmayan binanın bulunduğu yerde ve çevrede, Pazar yerinin kurulmasının yanlış olduğunu belirterek, ‘O bölgenin önünden geçen eski sahil yolu ve batısındaki Reşadiye caddesi trafiğin en yoğun yaşandığı bölge. Oraya geçici de olsa kadınlar pazarı ve balık halinin taşınması yanlışın ötesinde skandaldır. O bölgede kadınlar pazarı ve balık hali yapılmak isteniyorsa, yapılacak iş oradaki binaların yıkılması, taşın toprağın kaldırılması ve orada iki katı geçmeyecek bir Pazar yeri yapılmasıdır’ dedi.
Kurt, Büyükşehir Belediyesi’nin Moloz’daki dolgu alanına modern bir proje hazırlaması gerektiğini belirtti ve ‘İtfaiye’nin bulunduğu yerden İmperial hastanesi karşısına kadar olan o bölge en az 500 dönümdür. Büyükşehir Belediyesi, bu alanda yapacağı düzenleme ile Trabzon’a nefes aldırabilir. Bu bölge atıl olarak duruyor. Eski çöp sahasındaki toprak da kaldırılır ve orası da alana dahil edilir. Burada şehirlerarası ve ilçelere ve de mahallelere (köylere) yolcu taşıyan araçlar için iki katlı otogar, alanın bir bölgesine balık hali ve kadınlar pazarı benzeri bir yer, otopark ve yeşil alanlar yapılabilir’ dedi.
Kurt’un söyledikleri bunlar. Bundan sonra iş, Büyükşehir Belediyesine düşüyor.

Başkan neden şov yapmıyor!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu şovu fazla sevmiyor. Ülke ve kent genelindeki belediye başkanlarının yapılan projeleri sunuş biçimiyle Gümrükçüoğlu'nun tarzı birbirine fazla benzemiyor. Örneğin Orhan Başkan billboardlara asılan proje ilanlarında kendi fotoğraflarını kullanmıyor. Kendini değil, yapılan işi öne çıkarıyor... Bu bilinçli ve profesyonel bir algı yöntemi midir, yoksa Gümrükçüoğlu'nun kendi tercihi mi bilemiyoruz ama doğru bir yol olduğu konusunda fikrimiz net. Mesela şu günlerde Trabzon genelinde asılan afişlerde Cudibey Ortaokulu ve Öğretmenevi'nin inşaatına başlandığı vurgulanıyor. Bu da Büyükşehir'in işi ama Başkan vurgusu hiç yok. Bu durumun Başkan'ın şehirdeki popülaritesini olumsuz etkileyeceği görüşünü taşıyanlar olsa da Gümrükçüoğlu bunları pek önemsemiyor. Ne demişler; "huylu huyundan vazgeçer mi?"

CHP’de sular ısınıyor

CHP'de yaklaşan il başkanlığı seçimleri öncesinde sular iyice ısınmaya başladı. Adaylık için ilk açıklamada bulunan isim eski başkan Güzide Önsel Uzun'du. Bugün mevcut Başkan Turgay Güngör'ün adaylığını açıklaması bekleniyor. Ancak dün Ferda Kudunoğlu sürpriz bir çıkış yaparak başkanlığa aday olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Kudunoğlu eğitimci kimliğinin dışında, farklı kişiliğiyle de yarışa ayrı bir hareket ve dinamizm getirecektir. Şimdi soru, çok adaylı yarışta ortaya nasıl bir tablo çıkacağı. Delegenin tercihini önceden kestirmek elbette mümkün değil ama CHP'yi Trabzon'da çekişmeli, hareketli ve renkli bir yarışın beklediği kesin.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar