Büyükşehir’in ne kadar borcu var?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin, Karadeniz bölgesinin en borçlu belediyesi olduğu iddia edildi. Büyükşehir Belediyesinin önümüzdeki süreçte borçları nedeniyle personel maaşlarını bile ödeyemeyeceği ileri sürülüyor. 
Büyükşehir Belediyesinin, mülk satışları, su ve emlak gelirlerinin yanısıra otoparklardan büyük paralar kazandığını söyleyen meclis üyesi Turgay Şahin, ‘Başkan, borçlar konusunda henüz net bir açıklama yapmadı. Başkandan Büyükşehir’in hangi kurum, kuruluş ve şahsa ne kadar borcu olduğunu, harcamaların nerelere yapıldığını kalem kalem açıklamasını isteyeceğiz’ dedi.
Büyükşehir Belediyesinin söylendiği gibi büyük borcu olup olmadığını bilmiyoruz. Başkan Gümrükçüoğlu, herhalde önümüzdeki günlerde bu konuda detaylı bir açıklama yapar ve spekülasyonların da önüne geçer.

Başkanın koltuğunda basın toplantısı!

Duayen gazeteci, yazar ve karikatürist Hikmet Aksoy, Vakfıkebir AKP ilçe başkanının Belediye Başkanının makam odasında yaptığı basın toplantısına tepki göstererek, ‘Görülmedik şey, bunu da gördük ve yaşadık’ dedi.

baskan-makaminda.jpg
Belediye Başkanları hangi partiden seçilirlerse seçilsinler, seçildikten sonra parti rozetini yakasından çıkarır, o beldeden yaşayanların belediye başkanı olarak hizmet verirler. Bu olay dünyanın her yerinde bu şekildedir. 
AK Parti iktidarı ile birlikte bu temayül de yerle bir edildi.
Hikmet Aksoy, Vakfıkebir’de yaşanan olayla ilgili gazetecileri de eleştirdi ve şöyle dedi;
‘Elbette ki iktidar partisi AKP; kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verecek. Vermelidir de... Bu en doğal/siyasal haktır ayrıca... Ama bu yanıt vermenin yolu, yordamı, zamanı ve yeri de doğru olmalı.
AKP Vakfıkebir ilçe başkanı nasıl bir hevese ya da yanlışa kapıldı ki; CHP ilçe başkanının eleştirilerine Vakfıkebir Belediye Başkanı'nın makam odasında düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi. 
Gazeteler de bunu yazdı. 
Burada gazetecilik adına önemli olan; gazetecilerin AKP ilçe başkanının; belediye başkanının makam odasına yakışmayan basın toplantısı yapma haberini atlamaları oldu. 
Basın tarihine geçecek, İletişim Fakültelerinde öğrencilere ibretllik bir gazetecilik olarak gösterilecek bir olay bu... Gazeteci kendi kendini atlatır mı? 
Vakfıkebir'de kendi kendini atlattı arkadaşlarımız!..
Ya Rabb'im ne günlere kaldık... Siyasetçiye bak, gazeteciye bak... İster gül, ister ağla..’

Suiçmez’e rakip çıkar mı?

Ekim ayının ortalarında Trabzon Barosunun seçimi var. Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez, önceki seçimde AKP’nin de adayı olan Nusret Yılmaz’a tam 90 oy fark atmıştı. Suiçmez seçimi 241- 151 kazanmıştı.

suicmez.jpg
Sibel Suiçmez, kongrede yeniden aday olacak. Şimdi merak edilen olay AKP’nin Suiçmez’in karşısına aday çıkarıp çıkarmayacağı. AKP’nin Trabzon’daki üç önemli ismi avukat! Eski vekil Ayşe Sula Köseoğlu, mevcut vekil Salih Cora ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Baro seçimlerini yakından takip ediyorlar.
Trabzon Barosunun eski üyelerinden biri, ‘AKP hangi ismi aday çıkarırsa çıkarsın, Sibel Suiçmez yine fark atar. O nedenle AKP parti olarak seçime direk müdahil olmaz’ dedi.

Beşikdüzü gerçeği ve CHP!

Trabzon’da AKP’nin en az oy aldığı ilçe Beşikdüzü’dür. AKP adayı Orhan Bıçakçıoğlu, buna rağmen Beşikdüzü’nde Belediye Başkanlığını kazanmıştı. İlçede AKP adayına gösterilen tepki muhalefet partilerinin de iştahını kabarttı. Trabzon’un ilçelerinden az sayıda aday bulabilen CHP’nin, Beşikdüzü’nde şimdiden 4 adayı var. Eski başkanlardan Ramis Uzun, ASKF Başkanı Cahit Erdem, Şakir Yenigün ve iki dönem milletvekili adayı olan Cemil Bozbaş’ın belediye başkanlığı için aday adayı oldukları bildirildi. 

besikduzu-(1).jpgbesikduzu-(2)-001.jpg
Beşikdüzü’nde başkanlık için 4 partinin adayının mı yarışacağı yoksa, ittifakla mı seçime girileceği henüz belli değil. Beşikdüzü’nde son seçimde AKP yüzde 37, CHP yüzde 30, İyi Parti yüzde 20, MHP ise yüzde 10 civarında oy almıştı. Yerel seçimde ise Orhan Bıçakçıoğu, CHP adayından iki puan daha fazla almıştı. Beşikdüzü siyasetini yakından takip eden Dr. Osman Yıldızlar, ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde partilerin aldığı oy ile yerel seçim çok farklıdır. O nedenle belediye başkanlığı seçiminde üç partinin adayının da bana göre eşit şansı vardır. Seçim iki adayın yarışı şeklinde olursa, muhalefet partilerinden birinin seçimi kazanma ihtimali daha yüksektir’ dedi.
 
Şehir Hastanesinin ihalesi yapılmayacak mı?

sehir-hastanesi.jpg

Türk ekonomisinde yaşanan büyük krizin etkileri yavaş yavaş hissedilmeye başlandı. Dolardaki artış çarşı pazarı vurdu, inşaat sektörünü de büyük oranda etkiledi. İnşaatların temel girdi malzemeleri olan demirin fiyatı bire üç oranında arttı. Beton ve diğer girdilerin maliyeti de her geçen gün yükseliyor. Özel inşaat müteahhitlerinin yanısıra devlet müteahhitleri de zor durumda. Çoğu müteahhit, işleri durdurdu. Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa orta ve büyük ölçekli bazı yatırımların durdurulacak. Bir süre de olsa yeni ihaleler yapılmayacak. Yapılan bazı ihaleler ise iptal edilecek. Akyazı dolgu alanında yapılması planlanan şehir hastanesinin ihalesinin de bu çerçevede durdurulacağı bildirildi.

********************* 

Şimdi vakıaları kronolojik olarak sıralayalım. 
Hatırlayın bir ara Çaykur’un özelleştirilmesi gündeme gelmişti.
Sonra, başta Rizeliler olmak üzere Başkanın hemşerilerinin olası tepkisi yüzünden bu özelleştirmeden vazgeçildiği söylendi.
Ardından garip bir şey oldu.
Hükümetin Katar’a ait bir bankadan çektiği krediye teminat olarak Çaykur’un malvarlığının gösterildiği ve bu kredinin ödenemediği yönünde muğlak bir açıklama yapıldı. 
Daha sonra Çaykur’un Varlık Fonuna devredildiği söylendi. 
Nihayetinde Çaykur’un da dâhil olduğu Varlık Fonu başkanlığına Başkan atandı. 
Ve son olarak Katar emiri şey bilmem ne Başkana 400 milyon dolarlık lüks bir uçak hediye etti.
Rizeli çay üreticilerinin hükümetten golü hangi köşeden yediğinin resmidir. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar