Caddeye bina!

 

Trabzon’un en işlek caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi’nde birkaç aydır devam eden bir inşaat var. Caddenin Kunduracılar ve Semerciler sokağına yakın bir yerde önce yıkılan sonra temeli atılan inşaatta bir süredir çalışma yapılmıyor.

Cumhuriyet caddesindeki inşaatın bitişiğinde 50-60 yıl öncesine kadar bir kilise vardı. Kilise Erzincan depremi olduğu yıllarda zeytinyağı- sabun- bakliyat deposu olarak kullanılıyordu. Vakıflar daha sonra bu mülkü satmıştı. Karşı tarafta da Trabzon’un meşhur genelevi! 1960’lı yılların başında kapatılmıştı.

caddeye-bina.jpg
Geçenlerde, bölge esnafından biri aradı. ‘İnşaatta yola tecavüz var’ dedi.  
İnşaat alanına gittik. Yol tarafına 30-40 cm girilmiş. Ancak, bu durum arsa sahibinin yola tecavüzü anlamı taşımaz. Vatandaşın arsasının sınırı yola taşmış olabilir. Bu durumda, olaya müdahale etmesi gereken Büyükşehir veya Ortahisar Belediyesi İmar Müdürlüğüdür. Belediye, o arsanın yol tarafını komşu binalarla aynı seviyede yaptırmak zorundadır. Ruhsat verirken bu olaya dikkat etmelidir. Belediye Başkanları, yetkililer Cumhuriyet caddesindeki bu inşaata kesinlikle müdahale etmeli ve inşaatı geri çektirmelidir. Ve ayrıca kent merkezinde bu tür inşaatlara süre tanınmalı. İnşaat nedeniyle caddenin bir bölümü kapatıldı. Yayalar, yolda yürümek zorunda.
Cumhuriyet caddesi ile Semerciler kavşağında pasta- simit satılan işyeri de kaldırımı işgal etmiş. Trabzon’un en kalabalık mekanında, belediye kaldırımın işgal edilmesine nasıl müsaade eder. Belediye işgaliye ücreti karşılığı kaldırımın kullanılmasına izin vermişse, bu olayı emsal gösteren her esnaf işyerinin önündeki kaldırımı kullanabilir. Belediye yönetimleri, dünde siyasi veya hatırı sayılır kişilere avantaj sağlamıştı, bugün de aynı uygulama devam ediyor. Olan da Trabzon’a oluyor!

***************

Yapmayın Allah aşkına yapmayan! Ayıptır günahtır yazıktır yapmayın! 28 Şubat sürecinin bir ayağı da olan yalancı, iftiracı, hırsız, yankesici basının o durumundan etkilenen bu ahlaksızlığı görenler mensubu olduğum AK Partiyi iktidara taşıdı.
Zamanı geldi o menfaatçiler yok oldu gittiler bazılarının ismi değişmedi ama idarecileri yazarları değişti, oh dedik sevindik. Maalesef bu sevincimiz zamanla üzüntüye dönüştü.
O değişenler değiştirdikleri gibi oldular. Menfaat mi diyeyim yalakalık mı diyeyim bilmem ne diyeyim milletle alay ediyorlar. Açık oturumlarda kibirli laubali yukarıdan bakan davranışlar sergiliyorlar.
“Bir zamanlar göbeğini kaşıyanlar diyenlerin sanki aynısını yapıyorlar”
Lütfen dikkat...!
Bunlar AK partiye zarar veriyorlar. Örnek: Bir haftadan beri Saadet Partisi 28 Şubat savcısını aday yaptı diyorlar. Elif Çakır’ı okudum onun dediği gerçekse dönemin Sincan belediye başkanı Bekir Yıldız ve beş kişiyi tutuklayarak cezaevine gönderen savcı Nuh Çetinkaya… Tanju Güvendiren kim..? Rahmetli Erbakan hocanın kadim bir dostu. İsteyenler Elif Çakır’ın bu yazısını okusunlar. (Mustafa Çolak- İkram Sofrası)

*********

MHP tarihinin en zayıf profili ve retoriği, beyannamesi ile bu seçime giriyor, inandırıcı hiçbir tezi yok. Temsil profili çok sınırlı ve zayıf. Millü beğa diyor ama açıklamalar hiçbir stratejik esasa planlamaya, analize dayanmıyor, kendi içinde çelişkilerle dolu. Bu bilinçli bir tercihtir, statükonun çizdiği alanda oynayacağımı kabul ve taahhüt ediyorum demektir. Vasat kadrolarla ve arabesk söylemlerle 150 yıllık milli mefkûre geleneğini takdim etmek ve tahdit etmek “biz, yarış bittikten sonra da koşan atlar” için hüzün vericidir, ağır hakaretler, hayal kırıklıkları içerir, itiraz ediyoruz, kabul etmiyoruz, belgeli olarak itham ediyoruz, tarihe maşeri vicdana not düşüyoruz.
Oysaki bu partinin kurucu ve doğal lideri tek başına parlamentoda iken Cevdet Sunay’a karşı Cumhurbaşkanı adayı olmuştur.
Artık anlatamayız. Türkiye’ye en çok lazım olduğu sırada bu büyük gelenek servis dışı ve iddiasız.
‘Nazarbayev, 500 yıl sonra tekrar Türk dünyasının gündemine Avrasya odaklı Hazar -Karadeniz birleşmesi”ni getirdi milli mahfiller sus pus. İftarı bekliyorlar ondandır herhalde! Ne kadar hüzün verici…
(Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

***************

Nuri Aydın’ın seçim bildirgesi!

CHP 3. Sıra milletvekili adayı Nuri Aydın, sosyal medyada paylaştığı seçim bildirgesini, ısrarla gazetede de yayınlanmasını istedi. Nuri Aydın, milletvekili aday sıralamasında ilk iki de yer almayı bekliyordu. Anlattıklarına bakılırsa, genel merkezde bir gizli el, kendisini 3. sıraya itti. Aydın, 3. sırada olmasına rağmen kolları sıvadı, ancak partisinin Ankara’daki aday tanıtım toplantısına gitmedi. Gitmeme nedenini de eşinin rahatsızlığına bağladı. Nuri beyin eşine sağlıklı günler diliyoruz. Nuri Aydın’ın ‘Toprağıma emanetim’ başlığı ile yayınladığı bildirgesi şöyle;
‘Ailem Çaykaralı idi. Arafilboyu’nda doğdum, Ganita’da büyüdüm. Dertlerinizi dert edindim, Acılarınızı paylaştım, mutlulukları birlikte yaşadık, hiç terk etmedim sizi, içinizden biri oldum, sizinle hep gurur duydum. Dokundunuz bana istediğiniz zaman, ulaşacağınız insan oldum daima. Solculuğun bedelini ödeyenlerdendim ama bu güne kadar aman dileyene, siyasi görüşünü, duruşunu, partisini sormadım, bundan sonra da sormayacağım. İstiyorum ki; Ankara’da, fakirin, fukaranın, garibin, gurabanın, kimsesizlerin kimsesi, bütün hemşerilerimin, kolu kanadı olayım, sığınacakları liman olayım. Bedel verdik, emek verdik, can verdik bu yola, Demokrasi için, Hak Hukuk Adalet için, Huzur için, Yaşanılabilir Türkiye için, barış ve kardeşlik için, 27.dönem Milletvekili adayı oldum. Kendimi Toprağıma emanet ediyorum, Desteklerinizi bekliyorum’...
Nuri Aydın’a başarılar diliyoruz.

nuri-aydin.jpg

*************

Siyasetin baronları fakirleri pek önemsemez! Çünkü fakirler fikirlerini çok kolay değiştirirler. İstisnaları elbette vardır ama fakirlik hiç bir zaman bir fikir olamamıştır. Zenginlik kendiliğinden bir fikirdir hatta fakirin bile en büyük fikridir. Hal böyle olunca Muharrem İnce'nin zengin olmaması zengin rakibi tarafından böyle aşağılanır ve bu söylemi de en çok fakirler alkışlar. Kısaca fakirin durumu budur. Ve seçim vaatleri bile fakire göre yapılır. Türkiye'nin de durumu budur. (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar