Çağdaş projelere ihtiyaç var!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in TV’lerde seçim vaadi olarak Ankara’nın 4 girişine 4 kapı ve kentin önemli meydanlarına da saat direği, saat kulesi yapacağını söylemesi, bana Asım Aykan’ı hatırlattı.

AKP eski milletvekili, Trabzon eski belediye başkanı ve şimdilerin olgun ve dolgun ücretli etik kurulu üyesi Asım Aykan, başkanlığı döneminde Trabzon’da bir çeşme yapma kampanyası başlatmıştı. Aykan’ın, Trabzon’da net rakamı bilmiyorum ama birkaç yüz çeşme yaptırdığı söylendi. Adına çeşme yaptırmak isteyen üç lira beş lira para veriyor. Bizim Asım, çeşmeleri yaptırıyor. Üzerine de mesela Hasan Kurt’un hayratıdır ve bu dünyadan göçmüş biri adına yaptırılmışsa o kişinin hayratıdır, tabelasını asıyor.

Çeşme yaptıranlar sokakta sağda solda, çeşmenin üzerinde kendi adlarını veya bu dünyadan göçen yakınlarının adını görünce ister istemez farklı bir duygu içerisinde oluyordu.

Asım Aykan’ın bu çeşme yaptırma işine o günlerde karşı çıkmıştım ve ‘Eskiden çeşme yaptıran, çeşmeye suyunu da getirtirdi. Şimdi vatandaştan para topluyor çeşme yaptırıyorsun, bu devirde önemli olan çeşme yaptırmak değil çeşmeden akan suyun parasını almaktır. Çeşmelere su saati takabiliyor musun’ demiştim. Bu arada çeşme için Asım beye para verenlerden de tepki almıştım. Çeşmelere su saati takılmasını destekleyen isimlerden biri Ahmet Günaydın’dı.

Asım Aykan’ın, Trabzon’a 4 kapı yaptırma projesine de karşı çıkmıştım. Asım Aykan, Rize, Samsun ve Erzurum girişi ile yanılmıyorsam limana birer kapı yaptıracaktı. Kapılara Ankara’da proje de çizdirmişti. Muhtemelen Melih Gökçek’in kapılarına proje çizenlere çizdirmişti!  Aykan, kapılar için proje parası vs. ödedi ama kapıları yapamadı. 

Eskiden kale surları ile çevrilen kentlerde kale kapıları vardı. Trabzon iç ve dış kale surlarında herhalde birkaç kapı vardı. Kalenin içinde yaşayan ahali ve kral, kalenin dışına çıkmak için bu kapılardan geçerdi.

Bu kapı işinin gündemde olduğu dönem, Trabzon’un yeni kapılara ihtiyacı olmadığını bu kapı işinin göz boyama ve birilerine para kazandırma işi olduğunu iddia etmiştim. Sonra, Ortahisar’ı çevreleyen kale surlarında kapatılan kapıların açılmasını ve Ortahisar’ın güney ucundaki kral sarayının gün yüzüne çıkarılmasını vs. önermiştim.

Asım Aykan o günlerde yanılmıyorsam bir de kentin bazı bölgelerine şelale yaptırmıştı. Hatta Boztepe yamaçlarından Çömlekçi’ye bile şelale yaptırmayı gündeme taşımıştı.

Trabzon’da meydan parkına bir saat kulesi yaptırma işi bir ara gündeme gelmişti. Sonra vazgeçildi. Önümüzdeki dönem birileri kentin birkaç yerine saat yerleştirirse şaşmayın!

Xxx

30 Mart’ta yapılacak olan belediye başkanlık seçimi öncesi adaylar henüz uçuk veya görselliği öne çıkan projeleri gündeme getirmediler. Önceki seçimde Orhan Gümrükçüoğlu’nun bazı  projeleri ve taahhütleri dudak uçurtan cinstendi. Mesela Çömlekçi projesi! Aradan beş yıl geçti Çömlekçi’de henüz bir şey yapılmadı. Hatta Orhan bey, Değirmendere’de kayıkların yüzdürülebileceğini bile söylemişti.

Projelerin yapılıp yapılmaması çok da önemli değil. Kağıt üzerinde ve sanal alemde de olsa projeleri yeter ki sun! Vatandaş seçim öncesi projelerin gerçekleşip gerçekleşmeme işine pek bakmıyor.  Trabzon merkez ve ilçelerinde yarışan üç parti ve adaylarının, ne tür vaatlerde bulunacaklarını önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde göreceğiz.

Bazı adayların çok ilginç ve cezbedici vaatleri olduğunu söyleyebilirim!

Artık günümüzde kentlerin kapı-çerçeve-pencere-AVM projelerine değil çağdaş ve çevreci projelere ihtiyacı var. Mesela Zağnos Projesi gibi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.