Çakırgöl İsraillelere!

Spordan Sorumlu Devlet bakanı Faruk Özak dün Trabzon’da idi.

Kemik Hastalıkları Hastanesinden bir ameliyathanenin açılışını yapan Özak, Türkiye’nin Sağlıkta çağ atladığını iddia etti.

Faruk ağabeyimiz, ‘çağ atladık’ demişse atlamışızdır.

Her ne kadar Maliye Bakanımız tedavi için ABD’ye gidiyorsa da, Türkiye Sağlık alanında özellikle son beş yılda gerçekten büyük gelişme kaydetti.

Türkiye’de son yıllarda spor alanında da önemli işler yaptıklarını kaydeden Özak, Trabzon’da 2011 yılında yapılacak olan gençlik olimpiyatları için tesis ihalesi yaptıklarını söyledi.

Özak’ın ihalesini yaptıklarını söylediği tesis Pelitli’de yapılacak olan beş bin kişilik spor salonu.

Bakan Özak, Akyazı ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Çakılgöl’ü Türkiye’nin en iyi kayak merkezi haline getireceklerini iddia eden Bakan Özak, ''Çakırgöl yoluna turizm bakanlığımız para yolluyor. O yolu bitireceğiz ve yap işlet devret yöntemi ile Çakılgöl'ü Türkiye'nin en iyi kayak merkezi haline getireceğiz'' dedi.

Yap- işlet devret!

Türkiye’de hem de bu devirde, kuş uçmaz, kervan geçmez, kışın canlı yaşamaz bir bölgeye birileri trilyonları yatıracak, otel, kayak tesisi yapacak, işletmeye açacak, Trabzon’a ve bölgeye binlerce turist gelecek, bölge insanı abat olacak!

Faruk ağabeyim, boş konuşmaz!

Önce Çakırgöl’ün yolu yapılacak diyor.

Yol yapmak önemli bir olay.

Bir ünlü büyüğümüz haklı olarak. ‘Gidemediğin yer senin değildir’ demişti.

Faruk ağabeyim de önce yol diyor!

Yolu yapalım, tesis yapmak için yatırımcı kolay!

Ben Faruk ağabeyimin yerinde olsam, Batum’u mesken tutan, Doğu Karadeniz dağlarını arşınlayan İsraillilere Çakırgöl’ü teklif ederim ve, ‘Gelin kardeşim, işte size arazi. Yazın kalın kışın kalın, kayın, eğlenin, kol çekin, ne yaparsanız yapın’ derim.

Faruk Özak’ı hep eleştirecek değiliz ya!

Bir de öneri getirelim.

 

Ali Türen Öztürk Arabistan yolcusu!

 

Akçakale eski belediye Başkanı Ali Türen Öztürk, 29 Mart yerel seçimlerinde zoraki belediye başkan adayı olan isimlerden biridir.

Ali Türen Öztürk, belediye başkanı olmadan önce kamu ve özle sektörde inşaat mühendisi ve şantiye şefi olarak görev yapmıştı.

Türkiye’nin önde gelen büyük bir inşaat şirketinin en önemli isimlerinden biri olan Türen, dolgun maaşına rağmen görevinden ayrılmış, beldesinde belediye başkan adayı olmuş ve seçilmişti.

Akçakale’de başarılı bir performans sergileyen Türen, beldede gerçekten güzel işler yapmıştı.

29 Mart seçimleri öncesinde ‘Hasan bey, işimi gücümü kaybettim. İl Başkanına aday olmak istemiyorum, dedim. Aday olacaksın diye ısrar ediyorlar. Ne yapacağım, bilemiyorum’ demişti.

Türen, daha sonra baskılara dayanamayarak aday olmuştu. Ancak, kaybetmişti.

Önceki gün Ali Türen Öztürk’ü Gazipaşa Caddesindeki Ofisinde ziyaret ettik.

Ofiste hummalı bir çalışma var.

‘Abi işleri toparlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta Arabistan’a gideceğim’

-Hayırdır başkan, sen de Umre’ye mi gidiyorsun?

‘Abi, ben Arabistan’dan yeni geldim. Umre bir bilemedin iki günlük iş. Arabistan’da iş aldık. Benim daha önce çalıştığım firma Arabistan’da epey iş aldı. Bize de 30 civarında Sağlık ocağının yapımını teklif ettiler. 400-500 metrekare üzerine kurulu iki-üç kat 30 adet Sağlık Ocağı yapacağız. Bu iş için gittim. Orada şantiye kuruyorum.’

Ali Türen, başkanlığı döneminde de koştururdu. Akçakale belediyesine gelir getirici bir çakıl tesisi kurmuştu. Sonra birileri şikayet etmişti.

 

Maaşları cebinden ödedi!

Ali Türen, Belediyelerin zor durumda oldukları söyledi. Çoğu ilçe ve belde belediyesinin çalışanlarının maaşını ödeyemez durumda olduklarını belirten Türen, ‘Geçenlerde Mersin Belediye Başkanı Hamza Özlü bey ile konuştum. Belediyenin borç içersinde olduğunu, para olmadığını söyledi. Belediye başkanlarına Allah kolaylık versin. İşleri gerçekten zor! Akçakale’de belediyeyi benden devir alan Emre Akgün kardeşimiz cebinden maaş ödemiş. Kasa tamtakır, gelir yok. Üstelik biz de öyle kayda değer bir borç bırakmadık. Emre cebinden 15- 20 milyar liralık ödeme yaptı.’ dedi.

Ali Türen’e hayırlı yolculuklar ve başarılar diliyoruz.

 

Vali bey Öğretmenlere neden sitem etti!

 

Trabzon Valisi Nuri Okutan 19 Mayıs törenlerinden sonra, bayramda görev alan beden eğitimi öğretmenlerine vermiş veriştirmiş…

Vali bey, 19 Mayıs törenleri bittikten sonra, törenlerde görev alan öğretmenleri ve komiteyi kutlamak için sahanın içine inmiş ve ‘sizi tebrik etmek isterdim ama……’ demiş ve eklemiş;

‘……..Tarkan’ın,…….. Kırklareli’nin müziği, …..Gölcük Marşı ile bu iş olur mu?’ şeklinde eleştiri getirmiş.

Öğretmenlerin morali bozulmuş.

19 Mayıs törenleri için seçilen müzikler aylar öncesinden belirlenmiş.

Kutlama komitesince belirlenen müzikler, Valiliğin onayından geçtikten sonra Ankara’ya Milli Eğitim Bakanlığına gitmiş, oradan da olur alınmış.

Bu durumda komitede yer alan öğretmenleri eleştirmemiz doğru olur mu?

Asker kaçağı olan birinin müziği mükemmel olabilir veya Bülent Ersoy’a kızabiliriz ama icrasına söz söylememiz doğru olmaz!

Çingene müziği ve Cemal Reşit Rey’in gölcük marşına kızabiliriz.

Bu kızgınlığımızın faturasını öğretmenlere kesmemiz ne derece doğrudur?

19 Mayıs törenlerinde görev alan beden eğitim öğretmenleri dün akşam Kunduracılar Caddesi’ndeki bir restoranda idiler.

Öğretmenlerin moralleri gerçekten bozuk!

Vali bey, herhalde öğretmenlerin gönlünü alır, diye düşünüyoruz.

 

Ali Savaş İstanbul’a gidiyormuş!

 

Hemen her iktidar döneminde, iktidarla ters düşmeyen, iktidara yakın olan ve gemisini yürüten Ali Savaş kardeşimiz Ağustos ayında emekli oluyor ve Trabzon’dan ayrılıyor. Ali Savaş, 1978 veya 79 yılında Köy Hizmetleri’nde işçi kadrosu ile göreve başladı.

Ali; Köy Hizmetleri’nde nasıl işe girdi, kim yardımcı oldu? Net bilmiyorum. Ancak, o dönemler meşhur bir sendikacı vardı, son yıllarda İstanbul’un en büyük müteahhitlerinden biri olmuştu. Yaptırdığı villaların yıkılması gündeme gelmişti. Sonra yıkım durdurulmuştu. Ali, o sendikacının mı yoksa başka birinin torpili ile mi işe başladı, bilmiyorum. Ali, o dönemler solaçık oynuyordu. Sonra biraz daha içe kaydı. Son dönemler ise orta sahasının ortasına demir attı! Bir sağa bir sola gidip geliyor. İyi de ediyor!

Ali Savaş; 30 yıldır, bütün zorluklara, eleştirilere, iktidarların değişmesine, tam- yarım- çeyrek gün işe gitmesine rağmen bugünlere geldi.

Bir ara, ‘Ben senin yerinde olsam, emeklilik yaşım gelene kadar çalışırım. Bir yere ayrılmam.

Sen yalnız İl Özel İdaresi’ne değil Trabzon basınına da çok yönlü hizmet veriyorsun’ demiştim.

Ali Savaş’ı Trabzon’daki eski tüfek gazetecilerin çoğu ‘gazeteci’ kabul etmez.

Bana göre; Ali Savaş kamu kurumunda çalışıyor olsa dahi onların çoğunu cebinden çıkaracak bir gazetecidir.

Ali Savaş’ın, resmi işinden emekliye ayrılması aslında çok da önemli değil.

Asıl önemli olan, Trabzon’u terk etmesi!

Ali kardeşimizin anlatılanlara göre planı çok farklı idi!

İl Özel İdaresinden emekli olup belediye de işe başlamayı düşünüyordu.

Demek bu iş olmadı!

Geçenler muhalif partili bir il genel meclis üyesi,  Meclis’teki AKP’li çoğunluğun Ali Savaş’ı sevmediklerini ve her an başka bir birime gönderilebileceğini söyledi.

İl genel meclisi üyesinin söyledikleri doğru mu, yanlış mı bilemiyorum.

Ali Savaş’ın, Ağustos ayında emekli olup İstanbul’a gidip yeğeninin başkan olduğu ve uluslararası nakliyecilerin oluşturduğu bir dernek de üç- beş bin dolarla işe başlayacağını söylemesi ilginç.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.