Çakıroğlu mu Özgür mü?

çakiroğlu-mu-özgür-mü-(1).jpg

İYİ Parti’nin Trabzon kurucu il başkanlığı için MHP’den ayrılanların hemen hepsi bir hesap içinde! İYİ Parti için başlangıçta düşünülen ve hemen herkesin üzerinde ittifak sağladığı isim Hüseyin Örs’tü. MHP’den ayrılanlar, DP ve ANAP’tan İYİ Parti’de siyaset yapmak isteyenler veya destek verenlerin bir iki istisna dışında hepsi Örs’ün ismi üzerinde birleşmişlerdi.
Hüseyin Örs, haklı olarak, ‘KTÜ’deki görevimden istifa edersem, nasıl geçinirim? Üniversiteye tekrar dönmem mümkün değil. Ekonomik olarak da il başkanlığını yapmakta zorluk çekerim’ dedi.
Örs’ten sonra Yavuz Aydın’ın ismi gündeme getirildi. Yavuz, Ankara’da yaşamasına rağmen Trabzon ile iç içe bir isim. Ekonomik durumu da iyi! MHP’den kopan ve DP’den yeni partiye katılanların büyük çoğunluğu Aydın’a olumlu bakmadılar. Aydın da aday olmadığını açıkladı.
***

Bu iki isimden sonra partiyi toparlayacak, kimsenin itiraz edemeyeceği bir ağabey aranmaya başlandı. Şükrü Kuleyin, Ali Sağır, Hüseyin Örs, Trabzon Gençlik ve Spor eski il müdürü Şerif Özgür’ün adı üzerinde birleştiler. ANAP eski il Başkanı Azer Benli de toparlayıcı bir isim olarak Özgür’ün il başkanı olabileceğini söyledi.
Şerif Özgür, emekli bir devlet memuru! Trabzon kamuoyunda ve özellikle spor camiasında tanınan ve sevilen bir isim. Hakkında bugüne kadar olumsuz bir söylemde bulunan olmadı.
Kurucu il başkanlığına atanması düşünülen isimlerden biri olan Şerif Özgür’ün oluşturacağı yönetimin en az yarısı bugüne kadar hiçbir siyasi partide yer almayan 30’lu 40’lı yaşlarda mektep medrese görmüş girişimciler. Ali Benli, Serkan Kıyak, Emir Sözen, Kaan Ataoğlu gibi 7-8 isimle birlikte bazı büyük ilçeleri temsilen birer kişi ve MHP’den istifa edenlerden 5-6 isim… Ayrıca yönetimin üçte birinin de kadın olacağını söyleyelim.
Şerif Özgür’ün en büyük handikabı, ekonomi! Partinin Trabzon’da yapacağı harcamaların nasıl karşılanacağı! Özgür’ün başkan olmasını isteyenler, ekonomik sorunları genel merkez ve dışarıdan alacakları destekle çözebileceklerini söylüyorlar. İlk kongrede ise il başkanı olmak isteyen herkesin er meydanına çıkması planlanıyor.
***

çakiroğlu-mu-özgür-mü-(2).jpg

İYİ Parti’nin ikinci güçlü kurucu il başkan adayı Davut Çakıroğlu… Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi üyesi olan Davut Çakıroğlu, mühendis, müteahhit ve ekonomik durumu iyi! İYİ Parti kurulmadan MHP’den istifa etmişti. Çakıroğlu’na bir de aile desteği var. İYİ Parti Genel Merkezi Çakıroğlu’na olumsuz bakmıyor. Ancak, sıkıntı parti içerisindeki dengeler.
MHP’den ayrılan isimlerin birçoğunun hedefi kurucu il başkanı olabilmek. Ahmet Ömeroğlu’ndan Hüseyin Kıran’a, Dr. Mustafa Erkal’a kadar çok sayıda isim , ‘il başkanı bizden biri olacaksa bu isim neden ben olmayayım’ diyor. Genel Merkezi ve Trabzonlu kurucuları da endişelendiren bu olay.  İYİ Parti il başkanı olmak isteyenler, ‘Biz çekiliyoruz. Çakıroğlu il başkanı olsun’ derlerse sorun aslında kendiliğinden çözülecek gibi. Çakıroğlu da kurucu il başkanı atanması halinde, Şerif Özgür’ün başkanlığında oluşturulması düşünülen benzer, belki de aynı isimlerle bir yönetim kurulu kuracak.
İYİ Parti’de bu iki isim ve MHP’den ayrılan ve il başkanlığı için ismi geçenler dışında önümüzdeki günlerde il başkanlığı için sürpriz bir aday çıkar mı?
Pek ihtimal vermiyoruz. Ancak, son anda belki sürpriz bir isim çıkabilir! Mesela parti kurucusu kadın üyelerden biri il başkanı olabilir!
İYİ Parti’nin Ortahisar ilçe başkanlığına ise, Ortahisar ve köylerinden birinin getirilmesi hedefleniyor.
 
Yol-İş ve Fikret Barın!

Türk İş’e bağlı en büyük sendikalardan biri Yol İş Sendikasıdır. Yol İş’in üyelerinin büyük çoğunluğu devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışır. Yol İş Sendikası, Trabzon Tabakhane semtindeki eski binası ve arsası üzerine yıldızlı bir otel yaptırdı. Cumartesi günü otelin resmi açılışı yapıldı. Yol- İş sendikasının Trabzon’a yaptığı en büyük yatırım bize göre Erdoğdu Mahallesinde yaptırdığı 36 derslikli ilköğretim okuludur. Okulun yapılmasında, Yol İş’in Trabzonlu eski başkanlarından Fikret Barın’ın büyük emeği ve katkısı geçmiştir. Yol İş Sendikasından beklentimiz, Trabzon’da benzer bir ilköğretim veya lise yaptırmasıdır.

Erzurum’da 4 bin dönümlük eğlence parkı!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi arazisinin, 4 bin dönümlük bölümünde, Türkiye’nin en büyük eğlence mekanı, çok amaçlı gezi ve park alanı oluşturmayı planlıyor.
Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduktan sonra bir süre Erzurum’da doktor olarak görev yapan ve zaman zaman bu kente giden Yusuf Bahadır, ‘Erzurum’da son yıllarda güzel şeyler oluyor’ dedi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi ise, Erzurum’dan yüz belki de bin kat daha fazla yerli ve yabancı turistin geldiği Trabzon’da özellikle sahil bandında insanların denizle buluşacağı park, bahçe ve eğlence ve yeme içme mekanları planlamadı.

Yeni başkanın ilk icraatı!

yeni-başkanin.jpg
Gazetelere ve internet sitelerine yansıyan haberlere göre Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Başkanı Alinur Aktaş’ın ilk icraatı, Büyükşehir Belediyesinde görevli tüm müdürlerin makam araçlarını alması ve müdürlerin işe metro ile gidip gelmelerini emretmesiymiş.
Türkiye; dünyada en fazla din görevlisi, namaz kıldırma memuru ve de makam aracı ve şoförü istihdam eden ülke durumunda… Ankara’da bakanlıklar ve bağlı kurumlardan, Belediyelere kadar hem her kurum ve kuruluşta binlerce kiralık veya envantere kayıtlı makam aracı bulunuyor. Trabzonspor bile geçenlerde çalışanların kullanması için 20 araç kiralamıştı.
Bursa Büyükşehir Belediye başkanın ilk icraatını aslında Ankara başlatmalı…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar