Av.Çağla Yavuz Uzun

Av.Çağla Yavuz Uzun

ÇALIŞMA BELGESİ

4857 sayılı İş Kanunu’ndaki düzenlemelere göre iş sözleşmesinin sona ermesi halinde işverenin bazı yükümlülükleri bulunmaktadır. İş sözleşmesinin sona erme durumuna göre kıdem tazminatı ödenmesi, ibraname düzenlenmesi gibi işlemler söz konusu olmakla birlikte, işverenin çalışma belgesi düzenleme borcu da bulunmaktadır.

İş Kanunu’nun 28. maddesinde işverenin işçiye çalışma (hizmet belgesi) verme yükümlülüğü düzenlenmiştir. Maddeye göre; “İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir.” (İş Kanunu m. 28/1). Bu belgeyi İş Kanunu çalışma belgesi olarak isimlendirmektedir.

Çalışma belgesinin zamanında verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veya işçiyi işe alan yeni işveren eski işverenden tazminat isteyebilir( İş Kanunu m.28/2). Çalışma belgesi her türlü resim ve harçtan muaftır (İş Kanunu m.28/3).

Türk Borçlar Kanunu’nda da hizmet belgesi ile ilgili düzenleme yapılmıştır. Türk Borçlar Kanunu’nun 426. maddesinde İş Kanunu’nun kapsamına giren iş ilişkilerinde de uygulanacak olan daha kapsamlı bir hizmet belgesi (bonservis) verme yükümlülüğü getirilmiştir. Türk Borçlar Kanunu’nun 426. maddesindeki düzenlemeye göre, işveren, işçinin isteği üzerine her zaman, işin türünü ve süresini içeren bir hizmet belgesi vermekle yükümlüdür. İşçinin açıkça istemde bulunması hâlinde, hizmet belgesinde onun iş görmedeki becerisi ile tutum ve davranışları da belirtilir.

Görüldüğü üzere, İş Kanunu’nun 28. maddesine göre işveren işten ayrılan işçiye işin türünü ve süresini gösteren çalışma belgesi vermekle yükümlü iken, Türk Borçlar Kanunundaki düzenlemeye gereğince her zaman yani iş ilişkisinin devamı süresince veya sona ermesinde işin türü, süresini ve hatta işçinin isteği üzerine iş görmedeki becerisi, tutum ve davranışlarını da belirten bir hizmet belgesi vermek zorundadır. Hizmet belgesinin zamanında verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veya işçiyi işe alan yeni işveren, eski işverenden tazminat isteyebilir (TBK 426/3).

Bu halde iş sözleşmesi sona eren yahut devam eden işçinin, örneğin iş arama döneminde, kendisine referans olacak bilgileri içeren çalışma belgesinin düzenlenmesini işverenden isteme hakkı, işverenin de çalışma belgesi düzenleme yükümlülüğü olduğu unutulmamalıdır.

***

KAYNAKLAR

Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, İş Hukuku, Seçkin Yayınları, Ankara, 2018

Prof. Dr. Sarper Süzek, İş Hukuku, Beta, İstanbul, 2018.

 

 

avcaglayavuz@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.