Çamburnu olayı artık kapanmalı!

Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’ün basın toplantısında bunu bir kez daha gördüm. Yangının nasıl çıktığının bir önemi yok. Belli ki yüce rabbim yangını çıkartıp oradaki yapılaşmayı bizim gözümüze soktu!

İki olay var ikisi de sakat! Cevaplanması gereken soruların bir önemi yok.

çamburnu-(2).jpg

Rahmi bey işi çok iyi özetledi. Toplantıyı olay mahallinde düzenledi. İşin garibi ne yapılanmanın ne de yanma olayının belediye ile uzaktan yakından ilgisi yok! Rahmi bey sağlam bir ekiple geldi. Çalışma arkadaşları, meclis üyeleri, yakın muhtarlar, aile efradı hepsi oradaydı!

Yangında ağaçların bir kısmı yanarak kurumuş, bir kısmı yeniden filizleniyor. Orman üzerinde bir şey yapılmazsa 20 yıl sonra eski haline döner. Üzerinde inşaat yapılmazsa diye yazmamın nedeni insanların hep bir korku, tereddüt içerisinde olması. Bu tür yangınların sonrası o yerlerde neler olduğunu gördük!

Belediye Başkanı Rahmi bey, ‘Yangın 25 hektar alanda meydana geldi. 250 dönüm alan etkilendi. Zaten bu bölgede dönem dönem yangın çıkar. Ha villa yapıldı ha köşk ne fark eder! Bakanlık izin verdi, Biz de ruhsatı verdik. İlçemiz göç veren bir ilçe. Nüfusumuz 45 binden 25 bine düştü. Sanayimiz yok, tarım yok. Turizme ihtiyacımız var. Bu tür tesislere ihtiyacımız var. Yatırımcı Türk ve Sürmeneli, başka ortağı yok’ dedi.

İşin özü bu!

Milli parklar müdürü Rize’den geldi. Zaman zaman olaya dahil olsa da Sürmene Orman İşletme Müdürü konuyu uzaktan izleyip ara sıra girip çıktı. Kimse belge ile konuşmuyor. Mühendisin çizdiği ve bilgisayardan çıktıları alınıp renkli fotokopi ile çoğaltılan kağıtlar var.

çamburnu-(1).jpg

Bak böyle yapılacak!

Toplam kaç adet bina yapılacak. Bungalov evlere o kadar basit bakılıyor ki, zannedersiniz ki güvercin kafesi yapılıyor. Her bungalov evin tabanı 40 metrekare. Toplam 15 adet yapılacak. Hepsi dubleks. Arazide yüksek eğim olması nedeni ile kara taş duvarlarının yüksekliği 3 metreyi aşıyor. 41 adet çardak yapılacak. Mescit, idari bina, hediyelik eşya satış alanları yapılacak. Bu yerlere gidip gelmek dolaşmak için yollar yapılacak. Bunların hepsi 5 hektar alan içinde yapılacak. Bu alanın bir hektarının hiç kullanılmayacak durumda olduğunu düşünürseniz bu yapılanma 4 hektar alan içerisinde yapılacak. Adı bungalov ve betonlaşma yok. Bakanlık yasal izin vermiş, sorun da yok!

Gemi sanayi Bayburt’ta!

Sürmene’de sanayi yok, Gemi sanayi Bayburt’ta galiba. Üzerinden üç seçim geçti. Lojistik alan olarak düşünülen yerde koyunlar otlamaya başladı. Bu eforu Çamburnu lojistik sanayine harcasak vallahi yapılırdı.

Sürmene bıçağı başlı başına bir sanayi aslında! İlçede şuan 40 işyeri Sürmene bıçağı satıyor. Türkiye’nin Solingen’i olmuş. Daha iyi olur mu, elbette olur.

Sürmene pidesi; Bir fabrika kadar iş yapıyor, ilçeye girdi sağlıyor. Bir ilçede ortalama 3 bin pide yapılıyor. Bunu geliştirmek lazım…

Çayı, el sanatlarını yazmaya gerek yok. Sürmene tarihi eserler açısından çok zengin bir ilçe. Sadece Aksu köyü ve Karacakaya köyünü turizme açsak yer bulunmaz.

Bunları görmezden gelirseniz gariban kalırsınız. Bir iş hanı satıldı. İki yılda pislikleri temizlenemedi. Yatırımcı iş adamı mağdur oldu. Milyon dolar zarar etti. Kısaca aldığına bin pişman oldu.

Turizm işi yapmak isteyene 40 dereden 40 su getiriliyor. İsim verip insanları belediyenin önüne atmak istemem.

Kısaca Çamburnu olayı artık kapanmıştır. Basın toplantısına giden gazeteci ‘Başkanım toplantı bitmiştir’ diyor. Ya da bir başka gazetecinin sorduğu soruyu belediye başkanına yardımcı olmak için düzeltmeye çalışan gazeteci!

Kimsenin dağ, taş, çam, orman, umurunda değil. Yatırım gelsin de nereye, nasıl gelirse gelsin.

Son Söz: Başkan Rahmi Üstün’e Allah kolaylık versin!

(Cevat KOL)

Türkçüler Aksu’da buluştu!

türkçüler.jpg

3 Mayıs Türkçüler günü nedeniyle Aksular Otelde bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte önce yemekler yendi sonra gazetemiz yazarı KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Üçüncü bir konferans verdi. Etkinliğe gazetemiz sahibi Hasan Kurt,  Temel Kahveci, Hayati Yazıcı, Oktay Çapkın, Nurcan Yazıcı, Nazım Yazıcı,  Baki Malkoçoğlu, Turan Bekar, Ceyhan Murathanoğlu, Halit Baycan, Hasan Suiçmez, Niyazi Ayar, Ömer Hayali, Mustafa Kul, Ahmet Saka, Cengiz Kavsoğlu, Murat Şen, Yılmaz Şahin ve çok sayıda isim katıldı.

Ganitasever Adnan!

Trabzon’un önde gelen spor yazarlarından Adnan Sungur, yaz- kış, yağmur- güneş, soğuk-sıcak demeden hemen her gün Ganita’ya mutlaka uğrar. Sungur, Ganita’ya eskiden daktilosu, son yıllarda ise dizüstü bilgisayarı ile gider. Sungur, dün sosyal medya Ganita ve ben, başlıklı bir paylaşımda bulundu ve şöyle dedi:

‘Birbirimizi çok sevdik. 40 yılı aşkın dert ortağım oldu. Sıkıntıdan nefes alamadığımda nefesim oldu. En mutlu anlarımı onunla paylaştım. Benimle sevindi. En güzel çalışma adresim olmayı kabul etti.

Sırdaşım oldu. Ben sevgimi, tüm içtenliğimle sevgimi sundum. O mavi denizi yemyeşil ağaçlarıyla kucakladı... Aşk, sevgi, sadakat, dostluk da böyle bir şey değil mi? Birbirine nefes olması gereken insanlar da Ben ve Ganita gibi bir ve eşit olmalı sanırım. Yoksa ne arkadaşlık, ne dostluk, ne aşktan söz edilebilir.  Sevginin ve sevenlerinin değerini bilen tüm dostlarla mutlu bir gün dileklerimle’.

ganitasever.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar