Çamburnu ve Pekşen!

Kazım’ın son maçı!

TS Başkanı Muharrem Usta’nın çevresinden sızan haberlere göre, teknik direktör Kazım Ersun Yanal, Beşiktaş maçı sonrası Trabzonspor’a veda edecek. Kazım E.Yanal’ın yeni adresi Antalyaspor olacakmış. Yanal’ın Antalya işini spor kamuoyunda tanınan Menajeri gerçekleştirmiş. Yanal’ın Trabzonspor’dan yılsonuna kadar alacağı 1 milyon 800 bin euronun yarısını alacağı söyleniyor.
Bu arada Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Yanal’ın yerine ise yabancı bir teknik adam getireceği bildirildi. Usta yakın çevresine, ‘Yerli hoca almam yabancı alırım’ demiş. Usta’nın yabancı hocayı hangi ülkeden alacağı merak ediliyor.

kazimin-son-maçi.jpg

Çamburnu ve Pekşen!

CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, ‘Sürmene-Çamburnu’ ısrarını sürdürüyor. Pekşen, bu kez Çamburnu’nda usulsüz yapılaşma ve orman katliamı iddiasıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Haluk Pekşen, bize göre mücadeleyi Çamburnu’nda yapılmakta olan turizm tesisleri için değil, Sürmene’de 5 bin kişinin çalışacağı söylenen ve bugün beş on bekçi ve idari görevlinin kolladığı tersane ve Çamburnu’ndaki çöp depolama alanı için yapmalı.

çamburnu-(1)-001.jpg
Çamburnu’nda yapılmakta olan tesis nedeniyle orada orman katliamı falan yapıldığı söylenemez. Tüm yasal izinler alındıktan sonra o bölgede tesis yapan firma, o alanda Orman idaresinin bilgisi dışında kuruyan, çürüyen ağaçlar dışında bir ağaç kesmedi.
O bölge, piknik alanı. Orada yıllardır banklar, oturma, yerde de olsa yeme içme mekanları vardı. Ve sahipsizlikten, kontrolsüzlükten, orası talan edilmiş halde idi. Ve bu bölgede turizm tesisi vs. yapılma işi bir veya iki yıl önce planlandı. Üniversite ve diğer kurumlar planlar, projeler hazırladı. Orada tesis yapan işletmecinin, anayolun deniz tarafında yıllardır işlettiği bir restoran da var.
Trabzon’da o kadar çok tahsisli alan var ki! Bu tahsisli alanların arazileri Çamburnu’nu iki değil 5 kez satın alır. Mesela Yalıncak sahilindeki arsalar! Mesela Kaşüstü’nde DTM, AVM, Otellerin bulunduğu araziler!
Bugün iktidarda AKP değil de CHP veya bir başka parti olsa idi, o bölgede tesis yapılmasına izin vermeyecek miydi? Oranın mezbelelik olarak kalmasına seyirci mi kalacaktı?
Orada yapılması gereken iş, yapılan tesislerin plan ve proje dışına çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesidir. Daha önce kuruyan ağaçların yerine fidan dikip dikmemesidir.
Bu tür yerlerin planlı bir şekilde doğayı tahrip etmeden turizme açılmasını doğru bulanlardanız. O nedenle Haluk Pekşen’in Çamburnu’nda yapılmakta olan tesislere yönelik eleştirilerine katılmıyoruz. Pekşen’in, tesislerin yapıldığı alana iki- üç km. uzakta yanan veya tahrip edilen Ormanlık bölgeye yönelik söylemlerini destekliyoruz. Yangın nedeniyle tahrip edilen bölge yeniden ağaçlandırılmalı ve ayrıca ormanlık alan, Orman Bölge ve diğer ilgili kurumlar tarafından temizlenmeli, düzenlenmelidir.
İktidar Partisi ve hükümetin, Haluk Pekşen’in söylemlerinden rahatsız olduğu doğrudur. Haluk Pekşen, koşuyor, koşuşturuyor. Eleştiriyor, muhalif vekil olarak beğensek de beğenmesek de üzerine düşeni yapıyor. Bu yönüyle Pekşen’i takdir ediyoruz. Bunca işi kovalayan bir muhalif vekile dosya hazırlayanlar, daha dikkatli olmalıdırlar. Vekili boş işlerin peşinde koşturmamalıdırlar!

KTÜ’deki kavganın perde arkası!

KTÜ kampüsünde, önceki gün öğrenci kolektifinin düzenlediği ‘hoş geldin’ etkinliğinde özel güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasında kavga çıkmıştı. Kuzey Ekspres te bu olayı, ‘Tekme tokat, hoş geldin’ başlığı ile duyurmuştu.
KTÜ’de öğrencilerle özel güvenlikçiler arasında kavga çıktığı doğru. Kavga, durduk yere çıkmaz. Üniversitedeki bu küçük çaplı olayda, öğrenciler biraz ipin ucunu kaçırmış gibi.
Üniversite kampüslerinde bu tür etkinlikler, izin ile yapılır. İzin almadan yaparsan, müdahale ederler. Ettiler de! Ayrıca, eylem alanının yakınlarında ders yapan öğrenciler var. Müzik yayını, gürültü ders yapanları rahatsız etti. Öğrenciler, eğlenceye veya eylemlerine devam ettiler. Özel güvenlik müdahale etti. Kavga çıktı. Üniversite kampüsleri, siyasi hesaplaşma yeri değil barışın, dostluğun mekanı olmalı. Dünya’daki üniversite kampüsleri örnek alınmalı.

KOM göz açtırmıyor!

Trabzon Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize şubesi, gerçekten iyi çalışıyor. Trabzon ve çevresinde yaptıkları operasyonlarla ve ısrarlı takipleriyle önemli işyeri imza atan Emniyetin bu birimini kutluyoruz. KOM şubesinin iyi çalıştığını okurlarımızdan ve mahallerden gelen haberlerden öğreniyoruz. Okulların açıldığı bugünlerde KOM’un bu denli aktif olması, velileri de rahatlatıyor.

Nihat Usta’ya geçmiş olsun!

Türkiye’de haklı olarak ‘köfteciler kralı’ ünvanını alan Nihat Usta, önceki gün İstanbul’da ameliyat oldu. Nihat Usta ile birlikte İstanbul’a giden gazeteci Köksal Ustaoğlu, ‘Nihat abinin ameliyatı 6 saat sürdü. Beynindeki tümörler temizlendi. Yoğun bakımdan odaya alındı. Başarılı bir ameliyat geçirdi. Sağlığı her geçen gün düzeliyor’ dedi.
Nihat Usta’ya geçmiş olsun diyoruz.

nihat-usta.jpg

Her siteye bir ‘Mısır’ lazım!

Gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır, Ahi Evren Hastanesi yakınındaki Evin sitesinin yöneticisidir. Sitenin her sorununu vakit geçirmeden çözümleyen Hamza Mısır’ın süper bir yöneticilik yaptığını söyleyebiliriz. Hamza’nın, sitenin doğalgaza kavuşması için büyük mücadele verdiğini biliyoruz. Dün, ‘Birkaç güne kadar sitemize doğalgaz geliyor. Doğalgaz firması yetkilileri gece gündüz çalıştı. Tüm ekibe ve katkısı olanlara site sakinleri olarak teşekkür ediyoruz’ dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar