Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

CAN ACITAN VE CANI YANAN!

Ekmek büyük insanlıktan başka herkese yeter.

Pirinç de öyle,

Şekerde öyle

Kumaş da öyle

Kitap da öyle

Büyük insanlıktan başka herkese yeter.

                                      Nazım Hikmet

 

Dünyaya geliş sebebimizi, dünyaya kattıklarımız ne kadar çok ve anlamlı ise, dünyadaki zenginliğimizin değeri de ilave ettiklerimizle anlam kazanır şeklinde açıklayabiliriz miyiz? Bu sebep insanlığımızın da ayarıdır.

Bu zenginlik tabii ki para, pul, şan, şöhret değil; tamamen kendimizi bütünlemek, varlığımızın kıymetini bilmek ve şükretmekle ilgili olan zenginliktir. Nefes alabilmek, sağlıklı olabilmek, yemek yiyebilmek, koşmak, sevmek ve sevilmek gibi olgular insanın kazanımlarıdır.

Ama insan; bugün farklı kazanımların peşinde; Hep ne koparırım, hepsi benim nasıl olur gibi vahşi duygularla boğuşuyor? Bu değişimin müsebbibi kimdir?

İnsanın ta kendisidir.

Ah insanoğlu ah; Sen neden yaradılış felsefeni ve gelip-geçici olduğunu unutuyorsun ki.

Bir İngiliz’in sadece kendi nesli ve milleti için 100 yıl sonrasına yatırım yapması ve dünyaya hükmetmesi, Bir Almanın nefreti ve kini uğruna başka bir ırkı yok etme çabası. Ya da Amerika’nın vahşi kapitalizmin etkisinde kalıp bereketli topraklara sahip olmak için tüm Müslümanları fişlemesi ve Ortadoğu’yu talan etmesi arzusu. Ya da Yahudilerin Almanların nesillerini yok etme savaşına karşın Filistin’i kan gölüne çevirmelerine ne demeli? Demek ki insanlık yaşadıklarından ders almaz oldu. Ya da iş çıkar, menfaat, kazanç meselesi olunca insan dediğimiz bu mahlukat düşmanıyla bile masaya oturabilen oldu. Geçmişi bile bir anda silerek…

Nedir bu savaşın ve insanlık dışı davranışların genel adı?

İnsan olmaktır. Bugünün tanımıyla insan; can acıtan ve canı yanan, anlamsızlık yüklü, güzel olan her şeye sadece kendi sahip olmak isteyen, sonsuz zaafları olan bir mahlukattır.

İnsan özünü kaybetmenin sıkıntısını yaşıyor.

İnsan formülünü de kaybetti. Onu bir araya getiren edep, ahlak gibi olmazsa olmazlar artık mayasında artık yok.

Tabiata baktığında hiç mi sorgulamıyorsun artık! Tabiatı rant olarak mı düşünüyor ve yorumluyorsun. Yeşilin huzur, mavinin sınırsızlık, kahverenginin gerçekçiliği yansıtması seni artık hiç mi ilgilendirmiyor.

İnsanın kuralları bile artık kendi egolarını rahatlatmak için çıkardığı kurallardır.

İçsel yolculuğunu kaybeden en değerli varlık, dıştan yansıttıkları ile kandırmaca oyununu oynuyor.

Paylaşımlarını da kaybetti, Artık her şey sadece benim ve etrafımdakilerin olsun diye düşünüyor.

Ey unutuş! Kurtar bu gamlardan beni diyor Ahmet Muhip Dıranas; Tam da konuya uygun olarak.

Silip atmaya çalıştığımız her ne varsa, onlar yeniden davet etsen de etmesen de bir gün senin kapını mutlaka çalacaktır.

Bir daha ki hayat diye bir şey yok, o yüzden de kaybettiğimiz insanlığı arayıp, bulalım…

Size dünyanın en şanslı insanından bahsedeceğim. Frane Selak 74 yaşında emekli bir öğretmen.

Başına gelen yedi felaketten küçük sıyrıklarla kurtuldu ve dünyanın en şanslı insanı unvanını aldı.

Bir örnek verecek olursak otomobili bir kamyonla çarpıştı, Otomobili uçuruma düştü, o bir ağacın üstüne düştü ve kurtuldu; Otomobili yandı.

Selak’ın asıl şansını, insanların çoğu bu son yazacağım yaşanmışlığı olarak niteliyor. Frane Selak piyangodan 1,3 trilyonluk ikramiye kazandı. Bu diğer yaşadığı yedi felaketin yanında hayatın ona ikramiyesi gibi oldu. Ama kazalardan sonra, geri dönüşler asıl ikramiyelerdi.

Dünyaya hiçbir katkısı olmayan insanoğlu dünyayı ha bire sömürüyor, talan ediyor, yakıyor, yıkıyor yavaş yavaş da yok ediyor.

Oysa hepimiz; zamanla unutulmaya mahkum birer anı olarak kalacağız ya da silineceğiz. İsimsiz insanlar olarak… Geçmiş üzerimizi örtecek. Bunu da mı unuttuk!

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.