CAN HOCAYLA YENİ HAYAT

CAN HOCAYLA YENİ HAYAT

Trabzonlu Fatih Keskin, obezite hastası olduğu dönemde acınacak durumda olduğunu söyleyerek büyük değişimini anlattı.

Röportaji: Bahar KURBAY

Genç yaşta günlük gereksinimlerini yapamamak duygusunu yaşadığını düşünmek bile Morbid Obezite hastası olanların durumunu anlamaya yeter.  Olumsuzluklara rağmen hayattaki mücadelesine 197 kilo bir pazarlamacı olarak devam eden 35 yaşındaki Fatih Keskin, Trabzon Medical Park Hastanesinin Gastroenteroloji Cerrahisi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Can Keçe’ye ameliyat olma kararı verdi. Bugünlerde 84 kilo veren ve hedefinde 20 kilo daha vererek 90 kiloya inmek olan Keskin, yaşadığı muhteşem değişimi bizlerle paylaştı.

MORBİD  OBEZİTE NEDİR?
İlk olarak konuyla ilgili Doç. Dr. Can Keçe, bilgilendirme yaptı. Hastalık düzeyinde olan Morbid Obezite hastalığına ilişkin ve başarılı bir operasyon ile Fatih Keskin’in yeni bir dünya kurması sağlayan Doç. Dr. Can Keçe, “Obezite çağımızın hastalığı.Dünya kilo alıyor. Hastalık düzeyinde obezite yani kişinin hayat kalitesini bozacak düzeyde. Fazla yağ oluşması vücutta bulunması, ek hastalıklara sebebiyet vermesi haline morbit obezite diyoruz” dedi.
7-8 ÇEŞİT AMELİYAT YÖNTEMİ...
Doç. Dr. Keçe, açıklamalarına şöyle devam etti;
Obezite ameliyatları sadece tek bir ameliyat yöntemi yok. 7-8 çeşit en sık uygulanan yöntemler var. Bunları hasta ve yakınlarıyla detaylı paylaştıktan sonra hasta için en uygun olan ameliyat yöntemini belirliyoruz. Cerrahi planlamayı yapıyoruz. Kapalı yöntem midenin üçte ikisinin alındığı bir ameliyat yöntemi... Fatih Bey’e  bu yöntemi uyguladık.


YARIM SAAT SÜRÜYOR...
Ameliyat yaklaşık yarım saat kırk dakika süren bir işlem ama uyumasıyla beraber uyanması aşağı yukarı iki saat civarında... Sonrasında hastalar servise çıkartılıyor. Bir kaç saat dinlendikten sonra hareket başlıyor. Çünkü erken hareket önemli. En çok korktuğumuz pıhtı atma riski... Fatih beyde de o süreci güzel sağlıklı bir şekilde atlattık. Genelde hastalar 4 -5 gün hastanede yatıyorlar. Özellikle obezite konusunda deneyimli diyetisyen arkadaşımız var. Onun kontrolünde belli periyotlarla takip programına alıyoruz.


GÜVENLİ BİR AMELİYAT
Bu ameliyatın riski ile ilgili şunu söyleyebilirim. Kapalı yöntem apandis ameliyatı ile kapalı yöntem safra kesesi ameliyatıyla ölüm riski aşağı yukarı birbirine yakın veya kapalı yöntem bağırsak ameliyatıyla bu obezite ameliyatının ölüm oranları birbirine yakın ama bu çok popüler bir hastalık olduğu için medyada kendileri gerçekten çok ciddi bir yer buluyor güvenli bir ameliyat olduğunu söyleyebilirim.
SORUNSUZ AMELİYATLARIN ADRESİ!
Şuana kadar 200’e kadar yakın morbit obezite ameliyatımız oldu. Trabzon’da 400-500  toplamda 2 bin 27 mide ameliyatı öyküm var. Her defasında kendimizi sistemimizi reflekslerimizi test ediyoruz. Ekibimizin bu da şuana kadar sorunsuz bu işleri götürmemizin temel nedeni bu.

Bundan sonraki süreci belki daha önce yaşadıklarını kendisi daha iyi anlatabilir.

DİLE KOLAY! 197 KİLOYDU....
Evet Fatih Keskin, söz sizde. Nasılsınız, neler yaşadınız, şimdi ne hissediyorsunuz?

Ameliyat öncesi benim için baya bir zordu. 197 buçuk kiloyla ben buraya geldim. Tetkikler yapıldıktan sonra ameliyata karar verdik. Fazlaca kilom olduğu için yoğun bakımda 1 gün kaldım. Ondan sonra servise çıktım. Toplam 5 gün sonra hastaneden çıktım.
NEFES ALMAKTA ZORLANIYORDU
Ameliyat öncesinde yaşadığınız sıkıntılar?

 Dolmuşa binemiyordum. Sosyal yaşantı yoktu. Sinema, tiyatro, konser bunlara bile gidemiyorduk. Yürümekte, nefes almakta zorluk çekiyordum. Hareket etme olasılığım fazla yoktu kısıtlanmıştı.

ŞAFAK SAYAR GİBİ...
Kaç Kiloydunuz?

197 buçuk kilo ile ameliyata girdim. En son bir hafta önceki kontrolümde 84 kilo olduğumu gördüm. Şuanda 113 kilo düşmemiz gereken kilo 90 hedefimize son 23 kilo kaldı. Artık şafak sayar gibi kilo saymaya başladık. Bunlar tabi Can hocamın sayesinde oldu.
CAN HOCA SAYESİNDE ŞANSLI HİSSEDİYOR
Ameliyat olmaya nasıl karar verdiniz?

 Türkiye genelinde internet ortamından, telefon ile tanıdıklara sorarak, araştırma yaptım. Tabi ki öyle direk gelip burada ameliyat olmadık. Çeşitli hastanelerde, çeşitli doktorlarla görüştüm. En önemli faktör ameliyat olduğunuz yerde doktora hemen ulaşabilmeniz. Can hocamın bil boardlardan resimlerini gördüğümde “Obezite kaderiniz olmasın” sloganı dikkatimi çekti. Telefon ile ulaştım. Bana güven verdi. Can hocama ameliyat olduğum için gerçekten kendimi şanslı hissediyorum. Türkiye’nin
 en iyi doktorlarından, bu konuda gerçekten eline su dökebilecek insan çok az. Sürekli gelip gidiyoruz. Herhangi bir şey olduğunda sorup ulaşabiliyorum . Diyetisyen Merve hanıma aynı şekilde ulaşmak çok rahat. Örneğin bir şeyi canım çektiğinde diyetisyen Merve hanıma whatsaaptan yazıp bunu ‘Yiyebilir miyim?’ diye sorabiliyorum. O hemen dönüş yapıyor. Medical Park yıldızlı hastanesinde yattığım günleri özlüyorum. Temizlikçisinden hemşiresine en üst kademesine kadar herkes burada dost arkadaş...

EVİNE GİTMEK İÇİN DAKİKALARCA BEKLEDİ
Ameliyattan önce yaşadığınız zorluklar?

 Ben altıncı katta oturuyorum. Asansör bozuk olduğu zaman veya elektrik olmadığı zaman ben  asansörün yapılmasını ve elektriğin gelmesini bekliyordum. 1 saat beklediğimi bilirim. Çünkü yürümeyle çıkamıyordum. Artık öyle bir sorunumuz kalmadı yürüyebiliyorum, koşabiliyorum. Halı sahada top oynayabiliyorum... Artık dolmuşta yanıma biri oturunca ilk virajda yere düşmüyor. Cam kenarına oturamazdım.

-Çocukluktan gelen bir hastalık mı?
ilk okulu bitirdikten sonra bende bir kilo alma başladı. Çalışan bir adamım, sürekli hareket halindeyim. Ama kilo almamı engelleyemiyordu. Sürekli yiyordum. Aşırı derecede yiyordum günde 6 öğün doyarcasına yiyordum. Akşamdan mutlaka 2-3 litre kola ve cips tüketirdim. Hayatımdan kolayı şekeri çıkaralı 9 ay oldu. Ameliyat olacaklara tavsiyem diyetisyen tavsiyelerine mutlaka uymaları gerekiyor. Sürekli tartılmamalılar.

GÜNDE 3 EKMEK YİYORDU
Ameliyat olmadan önce kaç ekmek yiyordunuz?

Her öğünde bir ekmeği bitiyordum. Bazen bir buçuğa çıkıyordu. O yediğim yemeğin durumuna bağlıydı.

Ameliyata girerken tedirgin oldunuz mu?

Anlımıza yazılmışsa zaten olurdu. Korkacak hiç bir şey yok zaten doktor çok iyi ekip çok iyi. Hayatımda ilk kez ameliyat masasına yattım. Ancak Can hocam ve ekibi güven verdiği için gayet sakindim.


Kaç ay önce ameliyat oldunuz?

Dokuz ay önce...

“ACINACAK HALDEYDİK”
Aileniz destekledi mi?

Annem çok sevindi. Artık eski gibi yemek hazırlamıyor. Eski halime insanlar acır gözle bakardı. Acınacak haldeydik. 197 kilo bir adamın hareket etmesi, oturması kalkması, her anlamda sıkıntıydı. Şuanda ailecek mutluyuz.

ŞİRKETE TEŞEKKÜR
Obezite iş hayatınızı , eğitim hayatınızı da etkiledi  mi?

Tabi ki. O konuda uzun yıllardır beni bünyesinde pazarlamacı olarak kiloma aldırmadan çalıştıran şirketime teşekkür ederim. Firmam ve şirketim bana gerçekten anlayış gösterdi.

Teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz son söz?
Obezite kaderiniz olmasın.

009-009.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.