Çanakkale hatırası!

CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği adalet kurultayına Trabzon teşkilatından da birkaç isim katıldı. Haluk Batmaz, Celal Akaç, il başkanı Turgay Güngör ve İzmir’den Gürsel Özgür kurultaya katılanlar arasında idi. Gürsel Özgür; Trabzon eski belediye başkanlarından Sefer Özgür’ün oğlu. Emekli albay olan Gürsel, İzmir veya memleketi Trabzon’dan vekil adayı olma düşüncesinde. Gürsel Özgür, Çanakkale’deki kurultayın görkemli geçtiğini belirtti ve ‘Ankara, İstanbul, tüm Türkiye Çanakkale’de idi’ dedi. 

CHP’liler Çanakkale’de kurultaydan arda kalan zamanda tarihi mekanları gezdi, şehitlikleri ziyaret etti.

çanakkale.jpg

Ali Türen Öztürk Antalya’da!

ali-türen-öztürk.jpg

CHP’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden Ali Türen Öztürk, dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile tanınan bir isimdir. Akçakale belediye başkanlığından sonra milletvekili adayı olmuştu. Trabzon’un yanısıra Bursa ve Gümüşhane’de de işleri olan Ali Türen Öztürk, ‘İşleri toparlamam lazım. Siyaseti şimdilik askıya aldım’ dedi.

Birkaç gün önce ailesi ile birlikte Antalya’ya giden Öztürk, ‘Çok yoruldum. Birkaç gün dinlenmek benim de hakkım’ diye konuştu.

Kalafatoğlu Sürmene’de

Trabzonspor eski yönetim kurulu üyelerinden işadamı Kerim Kalafatoğlu’nun Antalya serbest bölgesinde büyük bir tersanesi var. Kalafatoğlu’nun, Antalya’daki tersanede imal ettiği hücum botları, küçük savaş gemileri ve tekneleri dünyanın birçok ülkesine satıyor. Kardeşleri ile birlikte memleketi Trabzon’a gelen Kerim Kalafatoğlu, ‘Memleketime bir süredir gelememiştim. Bu bayram kardeşlerimle birlikte baba evine geldik’ dedi.

kalafatoğlu.jpg

Küçükali uçaktan indi Ekspres’e geldi!

küçükali.jpg

Kızılay eski genel başkanı, Trabzon’un yetiştirdiği önemli isimlerinden biri olan Kızılay eski genel başkanı Tekin Küçükali, dün sabah Fuat Adıgüzel ile birlikte Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Gazetemiz patronu ve yazarı Hasan Kurt’un yakın dostu olan Küçükali, Bayram tatilini memleketi Trabzon’da geçireceğini söyledi. Kurt ile Küçakali, siyasetten spora sohbet ettiler ve dertleştiler.

İdman kasetlerini istetmiş!

idman-kasetleri.jpg

İstanbul’da yaşayan Trabzonspor başkanı Muharrem Usta, bordo mavili takımın idmanlarının kamera çekimlerini istetmiş. Trabzonspor teknik direktörü Ersun Yanal, bilindiği gibi idmanları medyaya yasaklamıştı. Trabzonspor’un Trabzon’daki yöneticilerinden de bir veya ikisi ara sıra idmanları izliyor. Bir kulüp başkanının, takımın idmanlarını kayıt altına aldırması gerçekten tuhaf. Başkan, kayıt altına aldırdığı kasetleri izleyip ya oyuncu seçimi yaptıracak ya da hocanın takımı nasıl çalıştırdığını görecek. Başkan böyle bir iş yapana kadar Trabzonspor idmanlarını medyaya ve taraftara açtırsa daha doğru iş yaptırmış olur. Eskiden idmanlar medyaya ve taraftara açıktı. Başkanın bu hamlesini yorumlayan spor yazarları, teknik direktör Ersun Yanal’ın suyunun ısındığını söylüyorlar.

Metal yorgunluğu tepkiye neden oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti teşkilatlarında uzun süre görev yapan isimlerin yorulduğunu, heyecanını kaybettiğini söylemiş ve buna da metal yorgunluğu demişti.

AKP’ye yakın bir internet sitesinde metal yorgunluğu ile ilgili şu yoruma yer verildi:

‘Cumhurbaşkanının partisindeki metal yorgunluk ile ilgili yaptığı bir dizi açıklamalardan sonra gelin Trabzon özelinde partinin ilk kuruluşundan bu güne değin geçen sürece bir bakalım. İl ve ilçe teşkilatları belirlenirken; kamuoyu yoklamaları yapıldı. Milletvekili adayları belirlenirken; Temayül oylamaları yapıldı. Hatta bir ara STK’ların önüne sandık bile konuldu. Teşkilat mensuplarının eğilimleri öğrenildi. Tüm bunlar yapıldıktan sonra, seçimle iş başına gelinen bütün görevlere talip olanlar belirlendi. Buna rağmen, 2002’den bu yana  -Teşkilat memnun olmadı  -Trabzon umduğunu bulamadı -Parti dinamikleri bir yerde eksik var dedi. Şimdi, metal yorgunluktan metal diriliğe geçiş için nasıl bir yöntem uygulanacak bilemiyoruz ama bildiğimiz bir gerçek var. Yukarıda saydığımız bütün aşamalarda, elde edilen sonuçlar değil, genel merkezin iki dudağı arasındaki karar geçerli olduğu için, sonuçlar kimseyi memnun etmedi. Şimdi de öyle olacaksa, Metal Yorgunluktan kimse bahsetmesin’.

****************

Kurt masalları anlatın!

‘Türk Milliyetçileri sadece ülkücülerle iktidar olabilir mi? 20 yıl doğru kullanılabilseydi ve MHP'nin başında gerçek bir ülkücü olsaydı olabilirdi ve bu gerçekten güçlü bir iktidar olurdu. Fakat geldiğimiz bugünlerde bu mümkün görünmüyor.

Peki, iktidar mı olmak istiyoruz, yoksa kendi kendimize kurt masalları anlatacağımız bir yapı mı?

Ben, bugüne kadar ötelenmiş, itilmiş bütün vatanseverlerle bir araya gelip iktidar olmak isteyenlerle ortak düşüncedeyim. Yani, iktidar olunmasından yanayım. Çünkü olamazsak Türkiye Cumhuriyeti Devleti diye bir şeyin kalmayacağını çok iyi de görüyorum. Böyle bir zamanda MHP'de nostaljik takılmak isteyenlere de lafım yok ama hiç değilse parazitlik yapmasanız diyorum. Üstelik hiç biriniz orada üye bile değilsiniz.

Yeni oluşumun adına takılı değilim. Programının ve tüzüğünün üzerinde bir sarraf inceliğinde çalışıldığını biliyorum. Kısaca biz, iktidar olmak isteyenlerdeniz. Siz, beğenmiyorsanız MHP'de savaşınızı vermeye devam edebilirsiniz(neyin savaşını verecekseniz?) Lakin benim sizlere daha makul bir önerim olacak; iktidar olmak diye bir derdiniz olmadığına göre partiye de gerek yok bence, en iyisi bir dernek kurun ve bir birinize bol bol şiir okuyun ve kurt masalları anlatın, böylece mutlu olun.

Fitnelere yer vermeden iktidara yürümeye mecburuz, takoz olmak isteyenler nerde oynamak istiyorsa gitsin orda oynasın, bizden uzak olun yeter.

(Temel Kahveci)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar