Canalioğlu’nun pabuçlarını dama attı!

   CHP Trabzon eski milletvekili ve belediye başkanı Volkan Canalioğlu, 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, MHP’nin de oyunun en az yarısını almasına rağmen 114 bin 707 oy almıştı. 2014 seçiminde Orhan Gümrükçüoğlu ise 273 bin 726 oyla ipi göğüslemişti.  Gümrükçüoğlu’nun oyu yüzde 59.5 Canalioğlu’nun ise yüzde 24.9 idi.
   canalioglu-1.jpg31 Mart 2019 seçimlerinde MHP’nin desteğini alan Murat Zorluoğlu 307 bin 167 (yüzde 64.61) oy alırken CHP’nin desteklediği İYİ Parti adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy, 140 bin 421 (yüzde 29.53) oy aldı. Aksoy, MHP’nin de desteğini almadan Volkan Canalioğlu’na tam 26 bin fark attı. SP adayı Hasan Saka ise 15 bin 502 oyda kaldı… Aksoy, bu sonuçlarla Volkan Canalioğlu’nun da pabuçlarını dama atmış oldu.
  canalioglu-2.jpgİşin ilginç yanı yerel seçimde iki ittifakın aldığı toplam oy, genel seçimde alınsa Trabzon’da sonuç 3-3 olur. Ve muhtemelen bu oylara göre SP de Trabzon’dan vekil çıkarırdı.

Dünya sağlık günü ve Denizci’nin paylaşımı!
Haydar Denizci, sosyal medyada ilginç bir paylaşımda bulundu ve şöyle dedi;
“Her 5 evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor. Gençler arasındaki uyuşturucu kullanımı yüzde 679 arttı. Cinsel tacizde yüzde 449, cinsel istismarda yüzde 510 artış var. Her 4 kişiden biri, anti-depresan ilaç kullanıyor. Yüzde 80’i açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan bir ülke… İşte beden ve ruh sağlığı açısından ülkemizin geldiği nokta. Dünya sağlık gününüz kutlu olsun, kaldıysa tabi!”

Japonya’da velilere gönderilen çocuklar için 18 maddelik 
‘Davranış Listesi’!

 Japonya’da öğrenci velilerine gönderilen 18 maddelik davranış listesini, önceki akşam Halk TV’de Serhan Asker’in programında öğrendik ve köşemize aldık.
  Japonlar için davranışın ve birtakım tutumların çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu davranış ve tutumlar bütününü genelde çocuk yaşta okulda ve aile içinde öğreniyorlar. Türkiye’de de tüm okullarda bu 18 maddelik davranış listesi her öğrenci velisine gönderilmeli. İşte 18 maddelik davranış listesi;
1) Birisi konuşurken dikkatli bir şekilde dinle.
2) İnsanlara selam ver, soruları açık bir şekilde ve duyulabilir bir sesle cevapla.
3) Sandalyede uygun bir şekilde otur.
4) Başkalarına ait olan eşyaların, sana ait olmadığını anla.
5) Ayakkabılarını çıkardıktan sonra düzenli bir şekilde yerine koy.
6) Giysilerinin temiz olduğundan ve kırışık olmadığından emin ol.
7) Masanı ve çevreni düzenli tut.
8) Gece erken yatmayı, sabah ise erken kalkmayı öğren ve bu sorumluluğa alış.
9) Kahvaltıyı önemse.
10) Dişlerini her zaman fırçala.
11) Asla yalan söyleme.
12) Kimseyi dışlama ve kimseye dışlanmış hissettirme.
13) Eğer birinin bir problemi varsa ona yardımcı ol.
14) Kimse hakkında kötü şeyler söyleme.
15) İnsanlarla iyi geçinmeyi, oynamayı ve bir şeyler öğrenmeyi alışkanlık haline getir.
16) Sadece tek başına oynama. Başkalarıyla da oynayabilecek kadar sıcakkanlı ol.
17) Hem doğada zaman geçirip rahatlamak, hem de daha fazla hareket etmek için dışarıda oyna.
18) Eğer hata yaptıysan büyük bir ciddiyetle özür dile.
Bu arada Japonya’da temel eğitimin 9 yıl olduğunu ve her okulda yüzme ve jimnastik salonu bulunduğunu, her öğrencinin mutlaka yüzme öğrenmesi gerektiğini belirtelim. Darısı ülkemize!

Çukurçayır, Gülçayır ve Boztepe-i Bâlâ!
Cumartesi günü bu köşede Trabzon Ortahisar Çukurçayır Mahallesinin adının Gülçayır olması gerektiğini önermiş, gerekçelerimizi de yüzeysel olarak aktarmıştık.
cukurcayir.jpgTrabzon’un eski mahallelerinin ve yerleşim yerlerinin isimleri 1940 ile 1960 yılları arasında değişmişti. Divranos köyünün adının Gölçayır olduğunu, köyün kuzeyinde Boztepe’nin güneyindeki bölgeye de Çukurçayır adı verildiğini belirtmiştik.  Çukurçayır düzlüğü ve kuzey bölgelerinin isminin tarihi kayıtlarda Gülçayır olarak geçtiği, Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinde Mahmut Paşa’nın orduyu Gülçayır mevkiinde konaklattığı yazılı. 
Biz de Gülçayır’ın hangi bölge olabileceğini araştırdık ve bugünkü Çukurçayır’ın kuzeyi ve batısı olduğunu tespit ettik. Bu bölgenin adı 1834 yılındaki kayıtlarda Bozdepe-i Bâlâ olarak geçiyor. Yani yukarı Bozdepe. (Boztepe’ye o yıllarda Bozdepe denirdi)
KTÜ ve Avrasya Üniversitesi’ndeki tarihçi öğretim üyeleri ve özellikle de Prof. Dr. Kenan İnan ile Veysel Usta’nın bu konuda görüşüne ihtiyacımız var. 
Kenan Hoca ne diyorsunuz? Çukurçayır veya Bozdebe-i Bâlâ, Mahmut Paşa’nın orduyu konaklattığı ve kuşatmaya hazırladığı Gülçayır mıdır? Eğer değilse bu Gülçayır neresidir?

Gri Nihat’ın oğlu Hakan Usta!
Trabzon spor kamuoyu Necmiatispor ile özdeşleşen Gri Nihat lakaplı Nihat Usta’yı tanır. Gri Nihat şu anda hasta yatıyor. Kendisine şifa diliyoruz. Gri Nihat’ın oğlu, Hakan Usta Beden Eğitimi öğretmeni idi. Bir iki yıl öğretmenlik yaptıktan sonra AK Parti döneminde, Trabzon Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne yanılmıyorsak uzman memur olarak atandı. Trabzon merkezden Maçka Gençlik Merkezi’ne gönderildi. Sonra Pelitli Gençlik Merkezi müdürü oldu.  Kendi ifadesiyle ‘Erbakancı’ idi. AKP ile birlikte Erbakancılıktan Erdoğancılığa terfi etti. AK Parti’nin yılmaz savunucusu kesildi. Karşılığında Pelitli Gençlik Merkezi müdürü oldu. 
gri-nihat.jpg  Sosyal medyadaki çirkin ve normal bir insana yakışmayan paylaşımının gazete ve internet sitelerinde yer almasından ve de CHP Trabzon il başkanlığının Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmasından sonra bizi aradı. Aklı sıra savunma yaptı. 
  Hakan Usta’nın bu çirkin ve insan olanın kabul edemeyeceği söylemlerinden ötürü ceza alıp almaması bu aşamada çok da önemli değil. Bugün Türkiye’de ne yazık ki Hakan Usta zihniyetinde olan binler, on binler var. Toplumun az da olsa bir kesiminin bu denli sapık düşüncelerle donatılması, ülkemizin geldiği durumu açık ve net olarak ortaya koymaktadır.  
  Dileğimiz ve temennimiz; bu ülkede herkesin birbirine saygı göstererek, hak, hukuk ve adaletten ayrılmayarak kardeşçe, barış içerisinde yaşamasıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar