Çankaya, Beştepe ve Topkapı Sarayı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliğinde yapılacak, 29 Ekim resepsiyonu bu yıl ilk kez Köşk dışında bir başka mekanda kamuoyunda AK SARAY olarak nitelendirilen Beştepe’deki yeni Başkanlık binasında düzenleniyor.

29 Ekim Resepsiyonunun Çankaya yerine yeni Başbakanlık konutunda yapılması, muhalefet parti milletvekillerinin tepkisine neden oldu. CHP’li Gülsüm Bilgehan, "Orada yapılan konut Başbakanlık konutu olarak yapıldı. Yargının kararına rağmen binanın inşasına devam edildi. Çankaya Köşkü terk edildi. Bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok. Çankaya Köşkü'nün 91 yıldır manevi ve simgesel değeri var. Çankaya Köşkü, Atatürk'ün Cumhuriyeti kurduğu yer. 91 yıldır orada kutlanıyor’ dedi.

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünün ilk kez Çankaya dışında kutlanması sıradan bir olay değil. Bu iktidar devam ettiği ve bu millet tepki vermediği müddetçe daha çok farklı uygulamalara şahit olacağız.

Eski Türkiye’nin merkezi Çankaya idi, yeni Türkiye’nin merkezi Beştepe’deki yeni Başkanlık konutu. Ancak, Beştepe’deki konut da, Atatürk Orman Çiftliğinin içerisinde. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu milleti ne Atatürk’ten soğutabilirler ne de Atatürk’ün izini ve ilkelerini silebilirler.

***

Akşamları TV’leri açıyorsun, hemen her TV’de demokrasi havarisi ayrılıkçı bir isim. Bu ülkeyi Türkler, Kürtler birlikte kurmuş da, o olmuş bu olmuş, özerklikmiş, yerinden yönetimmiş, ana dilmiş vs.vs. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 1920 ila 23 yılları arasında yapılan konuşmalar 4 ciltlik bir eserde toplanmış. O kitaplarda bu ülkenin Kürtlerle birlikte kurulduğu vs. yazmıyor. Bu ülkeyi Türkler, kendilerine Türk diyenler, bu ülkeyi sevenler kurdu. TV’lerde istisnalar dışında bunu söyleyen yok denecek kadar az.

Aynı TV’lerde düne kadar başkaları, paralelciler diye suçlananlar konuşuyordu. Şimdi onlar gitti, yerini ayrılıkçılar ve tek tük de ortadakiler aldı.

Bu topraklarda yaşayan insanların en az yarısı, hangi etnik yapıdan olursa olsun menfaati, çıkarı, avantayı, koltuğu görünce anında değişiyor.

Ankara’ya, İstanbul’a gitmeye gerek yok. Trabzon’da bunu görüp yaşıyoruz. Mesela Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Aydoğdu veya meclis üyesi Hatice Öztürk ve diğerleri. Birkaç yıl önceye kadar AKP’ye olmadık sözleri söylediler. Şimdi bir numaralı AKP’li oldular. Yalnız onlar mı? Süleyman Soylu’dan Numan Kurtulmuş’a, Trabzon’daki sözde idealistlere kadar onlarca yüzlerce isim. Toplumun önemli bir bölümünde ne duruş kaldı, ne felsefe, ne ideoloji! Her şey maddiyata endekslendi!

Toplumun büyük bölümünde her şeyin koltuğa, maddiyata endekslenmesi demek, o toplumun çürümeye yüz tutması demektir. Böyle toplumları din ile diyanet ile de ayağa kaldıramazsın! Böyle toplumlar, güçlülerin boyunduruğu, yönetimi altına girerler. Türkiye, bu tehlike ile karşı karşıyadır.

***

Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü yerine kamuoyunda ‘AK Saray’ olarak adlandırılan Atatürk Orman Çiftliğindeki yeni başbakanlık binasına taşınmasını Anayasa Mahkemesine taşımış.

Avukat Vural, AYM’ye yaptığı bireysel başvuruda, Çankaya Köşkü’nün, ABD Beyazsaray, Rusya Kremlin ve Fransa Elysee sarayları gibi tarihsel öneme sahip olduğunu hatırlattı. Avukat Vural; ‘Cumhurbaşkanı’nın, yeni Başbakanlık yerleşkesine taşınacak olması Anayasa’ya olduğu kadar Hukuk Devletine ve Hukukun ilkesine de aykırıdır’ dedi.

AYM, avukatın bireysel başvurusuna ne cevap verir, bilemiyoruz.  Avukata ‘haklısın’ dese ne olacak. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş.

Atatürk Orman Çiftliğindeki yeni başbakanlık binası, Başbakan için yapılmış. Ama Başbakanı dinleyen yok. Davul da tokmak da Cumhurbaşkanın elinde, belinde!

Cumhuriyetin kuruluşunun 91. Yıldönümü, davetiyelere Beştepe de yazsa bu yıl yine Atatürk’ün adının geçtiği bir mekanda kutlanacak.

Cumhuriyetin 100. Yılının nerede kutlanacağını merak eden var mı?

Ben söyleyeyim, İstanbul’da Topkapı Sarayında!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.