CAS’ta işler ters mi gidiyor?

cas.pngTrabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, hafta sona TRT Spor’da uzun uzadıya Trabzonspor’u, yaptıklarını vs. anlattı. Başkan Ağaoğlu, Trabzonspor’un UEFA tarafından Avrupa kupalarına katılmasının men edilmesi üzerine CAS’a gittiklerini, iyi bir savunma yaptıklarını söyledikten sonra, “CAS’ta aleyhimize bir karar çıkarsa İsviçre mahkemelerine başvuracağız” mealinde bir ifade kullandı.

Trabzonspor Yönetim Kurulu, görev süreci içerisinde güzel işlere imza attı. Bunun yanı sıra bazı konularda, bireysel çekişme mi diyelim, yoksa kulübe hakim olamama nedeniyle mi diyelim, epey yanlış iş de yaptı. Bunlardan biri eski başkan Muharrem Usta’nın alacakları ve UEFA’nın gerekçeleri…

Trabzonspor yönetiminin doğruları ve yanlışlarını bir kenara bırakıp, sahaya dönersek; evet, hakem hatalarından veya kasti kararlardan dolayı bordo-mavililerin çok puanı uçtu gitti. Buna rağmen, ligin bitimine 6-7 hafta kala Trabzonspor, Başakşehir’den daha avantajlıydı. Alanya’da son saniyede yenen gol, Trabzonspor’un gardını düşürdü. Ki, buna rağmen bordo-mavili takım yine de avantajlıydı. Bu maç sonrası art arda kaybedilen puanlar sonucu Başakşehir öne geçti.

Başkan’ın, ‘İsviçre mahkemelerine gideriz’ şeklindeki ifadesi çoklarına göre ‘davanın kaybedildiği’ şeklinde yorumlandı.

Dava, kazanılır veya kaybedilir. Bundan sonra yapılacak iş, gelecek sezonunun planlanmasını yapmak.

A takımda 25, alt yapıda 35!

Trabzonspor’un personel gideri 18-20 milyon (trilyon) lira civarında. Kulübün idari, teknik ve TS Club kadrosu 266 kişi. Bu kadroya maaş ödemek için Trabzonspor takımının en az 8 karşılaşmayı kazanması lazım.

Trabzonspor’un teknik ekibi tam 89 kişi. Bu sayının 25’i A takımda, 35’i alt yapıda, 13’ü amatör branşlarda, 9’u futbolcu izleme komitesinde, 6’sı da 1461’de… Geri kalan personel de idari sınıfta… Bize verilen bilgi bu şekilde.

Trabzonspor alt yapısında 35 teknik adam var. A takıma bir yılda iki futbolcu çıkmıyor. Yönetim Kurulu, sezon sonlarında alt yapının başındaki kişiden rapor almaz mı? Demek ki alınmıyor! Transfer edilen oyuncuları yönetime izleme komitesi mi önerdi yoksa dışarıdan birileri mi? Tahminimiz o ki, dışarıdan birileri önermiştir.

Trabzonspor’un asıl gideri profesyonel kadroya harcanan para! Bu paranın hemen her dönem ucu açık! Büyük paralar verilerek alınan oyuncuların bir kısmı ya kulübede ya da tribünde.

Zirveye oynamazsa!

Trabzonspor, her sezon zirveye oynamak mecburiyetindedir. Takım zirveye oynarsa kulüpte görevli 265 kişi maaş alabilir. Takım zirveye oynarsa forma satarsın, reklam alırsın, gelirini artırırsın. Takım zirveye oynarsa iyi transfer yaparsın. Yanlış yaptığında alabora olursun! Trabzonspor son yıllarda alabora olmuş durumda. Mevcut yönetim için her ne kadar iyi performans sergiledi, yanlış ve hatalara rağmen başarılı oldu desek de kulübü alaboradan kurtarmış değil. Önümüzdeki yıl, banka borçlarının taksitlerinin ödenmesine başlanacak.

Trabzonspor şampiyon olduğu yıllarda, kulüpten teknik ve idari olarak maaş alan personel sayısı 10 kişiyi geçmezdi. Sonra bu sayı 20’ye çıktı. Her yıl artarak bugüne gelindi.

Ahmet Suat Özyazıcı’nın, Özkan Sümer’in veya Şenol Güneş’in ekibi kaç kişiydi? Hoca, yardımcı hoca, kaleci antrenörü, masör, malzemeci vs… 5 veya 7 kişi!

Bugün bakıyorsun A takımda tam 25 personel var. Takımın sahaya çıktığı kadrodan daha fazla kişi! Olacak iş değil. Bir de A takım galip geldi mi, yandan pirim alanlar var.

Sonuç olarak; Trabzonspor’u yönetenler, kendi işyerlerini nasıl yönetiyorlarsa kulübü öyle yönetmeli.

Hırsızlığın resmen ilanı İslami Gaza mıdır sizce?

Ayasofya bir İsevi ibadethanedir. İsa kimdir? Allah Elçisi! Dinle iman aynı değildir. Atatürk'ün aydınlık kafası bu millete fazla geldi. Yok efendim Balkan Paktını kurmak için verilen tavizmiş, yok efendim Batıya teslim oluşun ifadesiymiş vs… Hagia (mukaddes=kutsal) Sophie( Hikmet=bilgelik) yani "kutsal bilgelik" ismini kim vermişse o ibadethane o dinin ibadet evidir, İslam Dininin değil...

Fatih Bizans’tan İmparatorluğu teslim almıştır, İstanbul'u değil ve hedefi tüm Roma İmparatorluğunu ele geçirmektir. Ayasofya kilisesi Justinyanus tarafından yapılmış, mülkiyeti kiliseye ait olmayan ibadethane olduğu için Bizans İmparatorluğunu devir alan hükümdarın şahsi mülkü olmuştur. Cumhuriyet çok doğru bir hamle ile dünya kültür mirasına ait olan, inşası İslam dininden 100 sene eski ve Osmanlının en dev mimarı sayesinde onarılarak ayakta kalmış dev eseri korumak ve dünyaya sunmak için müzeleştirmiştir.

Kahramanlık edebiyatı kolaydır ama gerçek cihad değildir. Asıl cihad kılıç hakkı ile elde etmek değil, emekle elde etmektir. Kalem kılıçtan üstündür. Kalemle fethettiğin yer ve makam senin olur. Kılıçla elde ettiğin makam ve yer hırsızlıktır, hayır getirmez. Dini güzellikle ikna sanatından kılıçla baskı sanatına dönüştürenler Tanrı katında suçlu olmak zorundadır.

Cami mimarin bile çalınmış, kubbe, çan kulesi birleştir yap cami, ne güzel. Daha da güzeli birisi yapsın, kılıç zoru ile ele geçir, senin olsun.

Hırsızlık din adına yapılsa da hırsızlıktır.

Tanrı Mustafa Kemal Atatürk'ü "Uçmag'ına" alsın! Cennet elin ibadethanesini kendine mal eden hırsızlara kalsın! (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

************************************************************************

Almanya ülkemize en çok turist gönderen ülke.

Şu anda vatandaşlarına Türkiye’ye giderseniz dönüşte size 15 karantina korum diyor. Bu nedenle de gelmiyorlar.

Aşağı yukarı yaptığımız test sayısı aynı.

Ancak onlarda günlük vaka sayısı 300 civarında, bizde ise 1000 civarında.

Olayı çözmek için Turizm Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız Almanya’ya gitmiş. Sağlık Bakanı gitmemiş. Neden?..

Neden bizde halen yeni vaka sayısı yüksek...

Dün bir meslektaşımız daha Corona’dan öldü... Böylece ölen hekim sayısı 25’i geçti...

Bu dağıtılan veya 1 TL’ye satılan maskeler koruyucu değil. Onu da takmıyorlar. 10 günden beri aynı maskeyi kullananlar var.

Böyle giderse okulları da açamayız...

Kış felaket olur...

Sevgilerimle… (Prof. Dr. Ali Baki)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar