Çatı aday!

CHP ve MHP anladığım kadarıyla Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda Köşk’e çıkarıp AKP’yi bitirmeyi planlıyorlar.. Benim ilk tepkim bu şekilde idi.

Yazıya başlamadan MHP milletvekili Koray Aydın aradı. Bir süre sohbet ettik ve konu iki partinin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na geldi.

Aydın’a, ‘Recep Tayyip Erdoğan şimdiden seçildi’ dedim.

Aydın itiraz etti ve ‘Bugün Ekmeleddin İhsanoğlu’na karşı çıkanlar, yarın oy verecektir. İhsanoğlu, çok değerli bir isim. Bilgili, birikimli, temsil kabiliyeti yüksek. İslam ve batı ülkelerini bilen, çağdaş, laik bir isim. Ekmeleddin bey, AKP’den bile oy alacaktır’ dedi.

Koray Aydın’a, ‘Ekmeleddin İhsanoğlu, üç- beş yıl önce aday olsaydı, o zaman AKP’nin silme oyunu alabilirdi. Ama şimdi değil AKP’nin muhalefet parti seçmeninin bile oyunu alması zor görünüyor’ dedim.

Aydın, ‘Ekmeleddin bey, TV’lerde konuşmaya başlayacak. Kısa süre içerisinde tanınacak. İlk günde tepki koymak yanlış’ dedi.

Aydın’a, ‘MHP ve CHP’den 20 milletvekili yarın öbürgün bir başka aday gösterebilir’ dedim.

Aydın, ‘Belki CHP’den birkaç milletvekili çıkabilir. Başka da çıkmaz. Onlar da böyle bir işe girişmez’ dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nu CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önerdi, MHP genel başkanı da bu isme onay verdi.

Muhalefet partilerinin zirvesindeki bu birliktelik, ortak aday üzerinde mutabakata varma, tabana nasıl yansır?

Ben, iki partinin tabanının, AKP’ye karşı olanların bu adayı içlerine sindirdiğini sanmıyorum.  Önümüzdeki süreçte muhalefet partilerinin seçmeni yumuşar ve İhsanoğlu’nu destekleyebilir. Bunu zaman gösterecek.

İki parti lideri adayı açıkladıktan sonra sosyal medyada büyük bir tepki doğdu. Bu tepki yarın sandık başına gitmemeye dönüşebilir. Burada iş, İhsanoğlu’na düşecek.

Muhalefet partilerinin seçmeni sandık başına gitmezse, zaten ilk turda Recep Tayyip Erdoğan seçilir. Eğer seçilemezse ikinci turda BDP adayı ile yarışabilir.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Koray Aydın’ın söylediği gibi AKP seçmeninden oy alabilir mi?

AKP’de Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başından gitmesini istemeyenler belki İhsanoğlu’na oy verebilir. Bunun ötesinde partideki İslamcılar direk Erdoğan’a oy verecektir.

***
Ben,  AKP seçmeninden oy alabilecek bir Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen, Hikmet Çetin gibi isimlerden birinin aday gösterilmesini bekliyordum. Ama liderler ve partinin kurmayları bizden farklı düşündü.  Seçimlerde de farklı düşünüyorlardı. Farklı düşündükleri için de kaybediyorlar.

Ve ben iddia ediyorum ki, Mesut Yılmaz aday gösterilsin AKP’den tartışmasız en az 8- 10 puan alır. ANAP Trabzon eski il başkanlarından Azer Benli’ye, ‘Mesut Yılmaz aday gösterilirse AKP’den oy alabilir mi?’ diye sordum.  Benli, ‘ ANAP’ta politika yapmış olan ve bugün AKP’de bulunan arkadaşların en az yarısı Yılmaz’a oy verir. Bu da Yılmaz’ı Cumhurbaşkanlığına taşır’ dedi.

Burada, ben ‘Yılmaz’ dedim, bu isim ‘İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen, Tansu Çiller vs. de olabilir.

Yarın 20 vekil yukarıda saydığım isimlerden birini aday göstersin, ikinci tura kesinlikle o aday kalır.

Sonuç olarak; muhalefetin çatı adayına daha ilk günlerde tepki geldi. Bu tepki yarın yerini sempatiye bırakır mı, bu konuda şimdiden bir şey söylemek çok zor.  Muhalefetin ortak adayının kamuoyunda tutması için liderleri ve adaya çok iş düşecek!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.