22.09.2021, 10:37

ÇATI KATLARIMIZ VE ESTETİK DEĞERİMİZ

Güzel ülkemizin kentlerini batının gelişmiş kentlerinden ayıran pek çok olumsuz özellik vardır. Trafik düzeninden imar planlarına kadar pek çok konu bu kapsamda değerlendirilebilir. Fakat öyle bir konu var ki ülkemiz kentleri içinde neredeyse Trabzon’u diğer kentlerimizden ayırmaktadır.

Bugün Trabzon’a yüksek bir bölgeden mesela Boztepe’den bakın. On beş dakika kenti doğudan batıya doğru gözlemleyin. Dikkatinizi çekecek konulardan biri kesinlikle binaların çatıları olacaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra daha bilinçli bir şekilde gidip bakarsanız göreceksiniz ki birbirinin aynı 2 çatı yoktur. Trabzon sayısız özellikte çatıya ev sahipliği yapmaktadır. Her binanın üzerinde çok farklı karakterde çatı katı vardır. Bu düzensizliği hiçbir batılı kentte göremezsiniz. Görmeniz mümkün değildir.

Bu karmaşanın ve görüntü kirliliğinin 2 temel sebebi vardır.

Birinci temel sebep Trabzon belediye yönetimlerinin getirdiği ve birçok kez değişikliğe uğrayan çatı katı yönetmelikleridir. Nedense her seçimden sonra iş başına gelen belediye yönetimleri, adeta haklarında ayet var gibi çatı katı yönetmelikleri ile ilgilenmişlerdir. Her çatı katı yönetmeliği çatı katlarını amacından uzaklaştırmıştır.

Karmaşanın ikinci temel sebebi ise çatı katlarını kullanan halkın estetikten son derece yoksun tamamen kendi şahsi keyfine göre davranma isteğidir. Zaten belediye yönetimlerince yeterince farklılık yaratan çatı katı çeşitleri üstüne bir de bencil kullanım yaklaşımı gelince ortaya 3. dünya ülkelerini anımsatan kent silueti çıkmıştır.

İnsanlar çatı katlarının son kat ile irtibatlı bir çatı mekanı olduğu gerçeğini bir kenara bırakarak bağımsız tam kat yaratma hevesine kapılmışlardır. Yönetmelikte mesela teras varsa terasların üstü çatı kenarları pencere ile kapatılmıştır. Fener varsa boyutları ile oynanmıştır. Çatı yüksekliği değişikliğine de gidilmiştir. Yani kısacası çatı katının çatı özelliği inadına yok edilmiştir. Bu, meselenin çatıyla ilgili kısmıdır. Meselenin bir de binaların cephe bütünlüğünü ilgilendiren kısmı var ki bu zaten evlere şenliktir. Cadde veya sokaktan binalara baktığınızda çatı katları hizasında gecekondu gibi kaçak yapılaşmalar, pencereler, camekânlar, gayri estetik çatı saçakları görülmektedir.

Bütün bu örneklerde işin en acı yanı ise bu olumsuz imalatlarda ne mimarının ne de belediyenin izninin olmadığıdır. Yani bu imalatların tamamı kaçaktır. Kaçak yapı muamelesi görmektedirler. Mimarlarının izni olmadığı için de ayrıca fikir sanat eserleri yasası gereği cezaya tabidirler. Yani neresinden tutsanız dökülen ve kentimizin estetik değerini yok eden birer uygulamadır bunlar.

Yapılacak tek şey güçlü, kuvvetli, iradeli bir belediyecilik anlayışı ve yasal dayanakla hepsini kaldırmaktır. Batı ülkelerinde işler daha bu aşamaya gelmeden halledilmektedir. Esas itibarıyla zaten batılı insanda böyle bir yapılaşma hırsı yoktur. Mümkün değildir.

Yorumlar (1)
TRABZON SEVDALISI 1 ay önce
Sayın Gürol bey. Mesele eğitim eğitim komşu hakkına şehir halkına geleceğe saygı. Eğitim eğitim. TV de avrupada bisiklet yarışları seyrediyorum. Bisiklet yarışı ilgimi cekmiyor. Ama havadan çekilen görüntülerde dağların köylerin kasaba ve şehirlerin görüntüsünü seyrediyorum. Bu görüntüler bile aramızdaki eğitim farkını gösteriyor. Sayğılarımla.
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:37
Öğle 12:10
İkindi 15:05
Akşam 17:34
Yatsı 18:54