“Çay için oturuyorum”

“Çay için oturuyorum”

İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel, 55 yıldır örgütlü oldukları ÇAYKUR'da, sendikalarını değiştirmeleri için üyelerine baskı uygulandığı gerekçesiyle başlattığı oturma eylemini sürdürüyor.

     Türkel'i, Rize Belediyesi Sahil Parkı'ndaki çadırında sivil toplum örgütü temsilcileri ile sendika üyeleri ziyaret etti. Bazı sendika başkanları da telefonla arayarak Türkel'e destek verdi.      Tek Gıda-İş Sendikasının, ÇAYKUR'da 55 yıldır örgütlü olduğunu belirten Türkel, ''Tek Gıda-İş Sendikası 55 yıldır çaya ve ÇAYKUR'a sahip çıkmıştır. Ancak üyelerimiz dokuz aydır baskı altında ve sendikamızdan istifa etmeye zorlanıyor. 55 yıldır çay üreticisinin, herkesin derdine dermen olmaya çalışan Tek Gıda-İş Sendikası halka kötüleniyor'' dedi.      ÇAYKUR'da sendika değişikliğine gidilmeye çalışılmasının altında başka oyunlar olduğunu iddia eden Türkel, ''ÇAYKUR özelleştirilmeye çalışılıyor. ÇAYKUR'un özelleşmesi demek, Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'un ölümü demektir. Buna karşı örgütlenebilecek tek güç, Tek Gıda-İş Sendikasıdır. Bizi ortadan kaldırmadan onlara rahat yok. Bunun için ÇAYKUR'daki sendikal gücümüzü yok etmek istiyorlar. Tütünden, pamuktan sonra çayın da yok olmasına izin vermeyeceğiz. Bizim eylemimiz çayın yok olmaması içindir'' diye konuştu.      Mustafa Türkel, oturma eyleminin, bu süreci sona erdirinceye kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.      14 bin 444 işçinin çalıştığı ÇAYKUR'a bağlı Artvin, Rize, Giresun ve Trabzon'daki 46 çay fabrikasında, 55 yıldır örgütlü sendikacılık yapan Tek Gıda-İş Sendikasından sonra, bu yıl Öz Gıda-İş Sendikası da kurumda örgütlenme çalışması yürütüyor.      ÇAYKUR'da gelecek yıl için Toplu İş Sözleşmesinde masaya oturacak yetkili sendika, 3 Ağustos tarihinde belli olacak.

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, ÇAYKUR'da çalışan üyelerine, sendikalarından istifa ederek, Hak-İş'e bağlı Özgıda-İş'e üye olmaları için baskı uygulandığını savunarak, Avrupa Birliği (AB) yetkililerinden ''iktidar partisinin uyarılmasını ve sendikalarına destek verilmesini'' talep etti.      Tekgıda-İş'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkel, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Komisyonu yetkililerine gönderdiği mektupta, sendikal hak ve özgürlüklerin yerleşmesi ve korunmasının, sendikaların hükümet veya idari yönetim vesayetinin dışında kalması ve bağımsızlıklarının titizlikle korunması şartına bağlı olduğunu ifade etti.      Türkiye'deki iktidar partisinin, ''özellikle kamu iş yerlerinde çalışan işçileri, siyaseten ve ideolojik olarak kendilerine yakın bulunan işçi sendikalarına üye olmaları için büyük bir baskı altında tuttuğunu'' ileri süren Türkel, ''Orman işletmelerinde, belediyelerde çalışan işçiler, işletme yöneticilerinin tehdit ve baskılarıyla sendikalarından istifaya zorlanmışlar, istifa etmek istemeyenler ise iş şartları ağırlaştırılarak ya da ülkenin başka bölgelerindeki yerlere zorla gönderilerek cezalandırılmışlardır'' dedi. Türkel, mektubunda şunları kaydetti:      ''Son 9 aydır benzeri uygulamalar sendikamızın 55 yıldır örgütlü bulunduğu bir kamu işletmesi olan ÇAYKUR'da yaşanmaktadır. Özellikle iktidar partisinin milletvekilleri, yerel yöneticileri ve iktidar partisi tarafından atanan Kurum Genel Müdürü, üyelerimize sendikalarından istifa ederek, hükümete yakınlığı ile bilinen Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Özgıda-İş'e üye olmaları için baskı uygulamaktadır. Üyelerimizin cep telefonlarına mesajlar gönderilmekte, istifa etmemeleri halinde işten çıkarılacakları, görev yerlerinin değiştirileceği, iş şartlarının ağırlaştırılacağı gibi tehditler yapılmaktadır.      İşçilerin sendikaya üye olma veya olmama özgürlüğüne doğrudan engel olma niteliği taşıyan bu uygulamalar hem Anayasamıza hem uluslararası sözleşmelere hem de demokratik normlara aykırı bulunmaktadır.      Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı bulunan bu ihlallerin iktidar partisinin milletvekili ve yöneticileri tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle sendikal özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelen bu tutumunu değiştirmesi için iktidar partisinin uyarılmasını ve sendikamıza destek verilmesini rica ederiz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.