Çay-Kur krizi büyüdü

Çay-Kur krizi büyüdü

Çay-Kur’daki yetki tartışması Türk-İş ve Hak-İş arasında büyük gerginliğe neden oldu

Çay-Kur’da yetki hakkının gaspedildiğini öne süren Türk-İş, Hak-İş’i hükümetle birlikte davranmakla suçladı. Genel Başkan Mustafa Kumlu’nun “O gün geldiğinde iktidarı yandaş konfederasyonlar kurtaramaz” sözleri Hak-İş Başkanı Uslu’nun tepkisini çekti. Uslu Türk-İş’i“Ergenekon sopası mı göstermekle” suçladı.

Çay-Kur’da yetki hakkının gaspedildiğini öne süren Türk-İş, Hak-İş’i hükümete yakın olmakla suçladı. Genel Başkan Mustafa Kumlu’nun “O gün geldiğinde iktidarı yandaş konfederasyonlar kurtaramaz” sözleri Hak-İş Başkanı Uslu’nun tepkisini çekti. Uslu Türk-İş’i“Ergenekon sopası mı göstermekle” suçladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Çay-Kur’daki toplu sözleşme yetkisini, hükümete yakınlığı ile bilinen Hak-‘iş’e bağlı Öz Gıda İş Sendikasına vermesi üzerine başlayan gerginlik büyüyor. Çay üretim bölgelerindeki gerginlik artık Ankara’da iki büyük konfederasyon arasındaki söz düellosuna döndü. Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası, hükümetin yasadışı biçimde Öz Gıda İş’e yetki verdiğini açıkladı ve konuyu mahkemeye götürdü. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, yasal sınırların altında üyesi bulunmasına karşın sözleşme yetkisinin Hak-İş’e bağlı sendikaya verilmesini şiddetle protesto ettiklerini açıklamıştı. Hükümeti Türk İş’e karşı sistematik bir baskı kurmakla suçlayan Kumlu, “Burada ilan ediyoruz. Türk-İş’e yoketmeye çalışanlar karşısında işçinin gücünü bulacaktır” demişti.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun, hükümet desteğiyle örgütlenme faaliyeti yürüttükleri ve işçilere sendika değiştirmeleri için baskı uyguladıkları yönündeki suçlamaları "yalan kampanyası" olarak niteledi. Kumlu'nun, "Türk-İş yandaş konfederasyon arayışındaki iktidarlara acımaktadır. Çünkü 'o gün' geldiğinde hiçbir iktidarı yandaş konfederasyonlar bile kurtaramaz" sözünü hatırlatan, Uslu, "Türk-İş, 'o gün' ile neyi kastediyor? Ergenekon sopası mı gösteriyor yoksa askeri darbeleri mi kastediyor?" dedi.

ORTAK ŞİRKET İDDİASI

Haklarında 'yalan kampanyası' yürütüldüğünü ileri süren Hak-İş Başkanı Salim Uslu, "İddiaların arkasında ne var diye merak ediyorduk, öğrendik. Tek Gıda-İş meğer Çaykur’la birlikte özel şirket kurmuş, adı Çaysan. Bu şirketin 510 bin adet hisse var. Yüzde 51.238’i Tek Gıda-İş’e ait. Şirketin yönetim kurulu üyesi 7 kişi. 4’ü de Tek Gıda İş yöneticisi. Bunları gizlemek için Hak-İş Hükümet yandaşlık iddialarını ortaya koyuyorlar" diye konuştu.Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu ayıp, ahlaki değil. Siz orada toplu sözleşme yapıyorsunuz, işçinin hakkını savunuyorsunuz. Ortağınızla nasıl mücadele edersiniz? Bununla da yetinmemişler, Çaysan'a Marmara Çay ve Çaytaş adıyla iki ayrı şirket daha kurdurmuşlar. Sendikaların ticaret yapma yasağı var. Suçüstü yakaladık. Sendikalar kanuna aykırı. Bakanlık dava açmalı. Bize oturup hukuk ve demokrasi dersi verenlere bak. Uslu, Kumlu'nun "Yandaş iktidar - konfederasyon ilişkisi ile muhalefet odağı Türk-İş etkisiz hale getirilecek. Türk-İş, yandaş konfederasyon arayışındaki iktidarlara acımaktadır. Çünkü 'o gün' geldiğinde hiçbir iktidarı yandaş konfederasyonlar bile kurtaramaz" sözlerine sert tepki verdi. Uslu, "Türk-İş ne zaman bu ülkede muhalefet odağı oldu? Hangi kayıpları önledi de biz görmüyoruz? Türk-İş, 'o gün' ile neyi kastediyor? Ergenekon sopası mı gösteriyor yoksa askeri darbeleri mi kastediyor?" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.